Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP’nin ‘adalet ve cesaret’ kurultayı

2.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 36’ncı Olağan Kurultayı, bu hafta sonu Ankara’da toplanıyor. Kurultay olağan ama koşullar olağanüstü!.. Bu durum kurultayın ana temasından da anlaşılıyor: ‘adalet ve cesaret’…

İçinde bulunduğumuz koşullarda, muhalif olmak da, muhalefette siyaset yapmak da gerçekten zor. İşte bu durumun yansıması olarak, kurultaya ‘adalet ve cesaret’ teması uygun bulunmuş.

CHP’nin kurultayları çok adaylı ve yarışmalı kurultaylar olması nedeniyle, her zaman ilgi odağı olur. Ama 2019 seçim süreci öncesinde toplanan bu kurultay, pek çok yönden önem taşıyor.

Kurultaydan beklenen

Kurultay, yalnızca CHP ve CHP’liler için değil, ülkemizin siyasal yaşamı için de anlamlıdır. CHP, tarihsel misyonunu yerine getirmeli, çıkış yolunu göstermelidir. Bu bağlamda, CHP 36’ncı Olağan Kurultayı’ndan; halkımıza, ülke ve dünya kamuoyuna seslenen tarihsel bir çıkış ve çağrı bekliyoruz. Bu çağrı, içinde bulunulan koşulları analiz eden ve karanlıktan çıkışı gösteren; demokrasi yolunda moral ve güven veren, umut aşılayan bir çağrı olmalıdır.

Asırlık bir geçmişe sahip, ülkemizin ve dünyanın en eski partilerinden olan CHP; ülkemiz ve halkımız için önemlidir. Türkiye’nin güçlü ve etkili bir CHP’ye her daim ihtiyacı vardır. Hele önümüzdeki süreçte, bu ihtiyaç daha da yaşamsaldır.

Günümüz koşullarında, başta ana muhalefet CHP olmak üzere, tüm muhalefet güçlerine düşen öncelikli görev; halkımıza dayatılan otoriter yönetim anlayışının aşılarak, ülkemizde parlamenter demokrasinin yeniden kurumsallaştırılmasıdır. Buna koşut olarak, önümüzdeki sürecin temel ayracı ve belirleyeni de ‘tek adamlık mı, demokrasi mi?’ sorusunda düğümlenmektedir.

Demokrasi buluşması

16 Nisan referandumunda ‘hayır’da birleşen bütün muhalif çevreler, etki alanlarını daha da genişleterek, 2019 seçim sürecinde ‘Demokrasi Buluşması’nı gerçekleştirmelidir. Bu büyük buluşmanın temel ateşleyeni de ana muhalefet CHP olmalıdır.

Cumhuriyet ve demokrasi değerleri etrafında gerçekleştirilecek böylesi bir buluşmanın yol haritası, CHP Kurultayı’nda ortaya konulabilir. Parlamenter demokrasiyi savunan partiler, cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda kendi adaylarını çıkarırken, ikinci turda bu seçeneği savunan adayın etrafında buluşmayı hedeflemelidir.

Böylesi bir demokratik birliktelik, yerel seçimlerde ve genel milletvekili seçimlerinde de, seçim çevrelerinde olabildiğince dayanışmayı temel almalıdır. Bu süreci hazırlayıp kolaylaştıracak ortak çalışmalar şimdiden kotarılabilir. Demokrasiden yana olan partiler ve çevreler arasında, ‘Parlamenter Demokratik Anayasa Çalışma Grubu’, ‘Ekonomi ve Dış Politika Atölyeleri’, ‘Toplumsal Kampanyalar’ benzeri ortak çalışmalar, etkinlikler gündeme getirilebilir.

Cumhuriyet ve demokrasi için

 

Ülkemiz için çok önemli bir tarihsel dönemeç olacağı öngörülen 2019 seçim sürecine, muhalefetin hazırlanmasının yolu da buradan geçmektedir. Cumhuriyet ve demokrasi değerleriyle örtüşen, çağdaş demokratik parlamenter sistemi hedefleyen bir program, muhalefet güçlerinin işbirliğiyle oluşturulabilir. Bu program, cumhuriyeti ve demokrasiyi yeniden inşa etmelidir. Ülkenin ve halkın can alıcı sorunlarına çözümler getirmelidir.

 

Kısaca ‘Cumhuriyet ve Demokrasi Programı’ olarak adlandırılabilecek temel belge; mutlaka yeni ve çağdaş bir anayasa ile siyasi partiler ve seçim yasası taslaklarını da içermelidir. 2019’da, muhalefet, halkın önüne; yeni bir anayasa, siyasi partiler yasası ve seçim yasası taahhüdünü içeren, 3 ayaklı bir ‘toplumsal sözleşme’ ile çıkmalıdır.

 

Bu yeni toplumsal sözleşme, referandumda ‘Hayır’ı savunan ve ‘Adalet Yürüyüşü’ne destek veren, ‘Demokrasi Buluşması’nın bileşenleri olarak adlandırabileceğimiz siyasal çevrelerin ve toplum kesimlerinin ortaklaşmasıyla hazırlanmalıdır. Bir takvim ve yol haritası bağlamında hayata geçirilebilecek bu çalışma, muhalefet bileşenleri arasındaki iş ve güç birliğinin kalıcılaşıp kurumsallaşmasına da hizmet edecektir. Aynı zamanda somut bir hedef ortaya koyacaktır.

 

Siyaset atölyeleri, toplumsal kampanyalar

 

‘Demokrasi Buluşması’ bileşenleri, güncel konularla ilgili olarak da ortak tutum ve davranış geliştirebilirler. Bunun için ortaklaşa ‘Siyaset Atölyeleri’ oluşturabilirler. En başta da, en ivedi ihtiyaç olarak görülen ve bu çalışmaya en uygun olabilecek dış politika ve ekonomi alanlarında…

 

Muhalefetin iş ve güç birliği, elbette yalnızca düşünsel mutfak çalışmaları ile sınırlı kalmamalı, eylemselliği de içermelidir. Bu kapsamda, toplumsal kampanyalar düzenlenebilir. Örneğin, çok geniş kitleyi ilgilendiren ‘işsizlik’ gibi ekonomi temelli ya da OHAL’in kaldırılması gibi siyasal içerikli kampanyalar hayata geçirilebilir. Ülke çapında düzenlenecek bu kampanyalar, muhalefetin her daim diri kalmasını sağlayacak ve eylemliliğini güçlendirecektir.

 

Bu hafta sonu Ankara’ya gidip, CHP Kurultayı’na katılacağız. Kurultayla ilgili izlenimlerimizi ve değerlendirmelerimizi sizlerle paylaşacağız.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Fuat Demirağ .

02.02.2018 - 21:03
Yazınızın başlığı ve içeriği nedeniyle sizi kutluyorum. Bu kurultaydan örgütlü ve bilinçli tepkiler inşa edecek kadrolar bekliyorum. Saygılarımla.
Yazarlar
Website Security Test