Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya doğaltaş pazarları değişiyor

23.8.2013
Büyült
Küçült
Haberi YazdırGeçen makalemde Amerika Birleşik Devletleri inşaat sektörü yatırımlarını inceleyerek; 2006 da başlayan resesyonun durduğu ve aylardır ABD de bir ekonomik iyileşme görüldüğünü buna paralel olarak inşaat yatırımlarında artışların 1999 yılı yatırım düzeyine ulaştığını sizlerle paylaşmıştım.

 Sonuç olarak bu ülkeye doğaltaş ihracatımızın artarak devam etmesi beklentilerine yer vermiştim.  

Nitekim bu haftaya FED başkanının görüşlerini destekleyen kurul üyelerinin raporu damgasını vurdu. Tahvil alımlarının kısılması gelişmekte olan ülkelerin paralarının değer kaybına uğramasına neden oldu. 

 Türkiye’nin doğaltaş ihracatının miktar olarak %56 sını Çin’e, değer olarak  %56 sını Çin ve ABD’ye ihraç etmektedir. Çin hammadde pazarı ABD ise işlenmiş ürün pazarı niteliğindedir.  

Ekonomisi enerji satışlarına dayalı 4 ülke: Irak, Suudi Arabistan, Azerbaycan ve Rusya’ya ihracatımız işlenmiş ürün niteliğinde olup miktar olarak %15 değer olarak % 14 oranında payı oluştururlar. 

Avrupa ülkelerine baktığımızda geçen sene Ocak-Temmuz döneminde toplam doğaltaş ihracatının  %14’ü iken bu sene aynı dönemde %10 seviyesine gerilemiştir.

2012 yılı İlk 7 ayda bir milyon dolar ve üzerinde ihracat yaptığımız Avrupa ülkelerine doğaltaş ihracatımıza baktığımızda 2012 yılı aynı dönemine oranla toplam değerde %13 ülke bazında Fransa dışında tüm ülkelere ihracatımız düşmüştür. %37 ye ulaşan ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Ayrıca Hollanda ve Yunanistan ihracatlarında görülen birim fiyat düşüşleri endişe vericidir.

Ayrıca geçtiğimiz yıllarda İtalya, İspanya, Portekiz ve İrlanda’ya doğaltaş ihracatımızda ki düşüşler de dikkate alınır ise maalesef 2014 için Avrupa pazarında olumlu beklentilere sahip değiliz.

Çözüm arayışları için acilen Ekonomi Bakanlığı sektörel temsilcileri ve hedef ülkelerin ticaret ataşelerini toplayıp bir strateji planı üzerinde çalışma yapmalıdır. Bu bağlamda geçen sene Mayıs ayında IMMIB tarafından önerilmiş olan çalıştayın bir an önce yapılması isabetli olacaktır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test