Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’de yoğun gündem

21.10.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Orta doğu’ya kilitlendi ve küresel güçler ABD ve Rusya başta olmak üzere bölgede ağırlıklarını koydular. Bu bir nükleer savaşa yol açabilecek kaygılara da sebep olabiliyor.

Aslında bugün yazılması gereken en önemli yazı Türkiye’nin gerek Suriye’de gerekse Irak’taki hamleleri yorumlamamız gerekir diye düşünüyorum.

Ancak özellikle Musul konusunda çok belirsizlik var, bırakın değil bir günde her saat başı haberler değişiyor ve çok çelişkili haberler sağlıklı yorum yapmamızı engelliyor.

Önümüzdeki günlerde Fransa öncülüğünde Paris’te yapılacak Musul Zirvesini ve hatta ABD, Avrupa ve NATO toplantılarının sonucunu görmek gerekiyor.(Bu yazı 20 Ekim günü yazılmıştır ve şu anda Fransa’da yapılan toplantı devam ediyor)

Ancak Fransa’nın öncülüğünde yapılan bu toplantılara, İran’ın davet edilmemesinin, toplantının gerçek sahibinin ABD olduğunu gösteriyor. İran’ın eksikliği bu toplantıda Suriye’nin ve Suriye’deki Halep müdahalesinin daha çok önemli olacağının habercisi olabilir.

Türkiye’nin su kozu

Gerek Suriye gerekse de Irak’taki gelişmelere yoğunlaşırsak Türkiye’nin su kozunu göz ardı etmemeliyiz. Fırat ve Dicle’nin Suriye ve Irak’taki önemini vurgulamalıyız. Her iki ülkenin de Türkiye ile dost olma taleplerini, bugüne kadar Türkiye’nin su konusunda her iki ülkeye dostça davrandığını belirtelim. Sınır aşan sular Türkiye’nin çok önemli jeopolitiğidir. Ve önümüzdeki günlerde su ve ona bağlı olarak gıda gereksinmesi petrolden daha önemli olacaktır.(ABD başkan adayı Clinton önümüzdeki süreçte Orta doğuda su savaşları olacak uyarısında bulunmuştu.)

***

Bugün yazmam gereken iki önemli konu vardı. Aslında bunlardan birisi Kıbrıs konusu ki görüşmeler Türk halkından gizleniyor gibi diğeri ise Siber savaşlar ve Türkiye’nin siber güvenliği için yaptığı çalışmalar.

Bugüne kadar siber savaşlara karşı Gözlem’de defalarca yazı yazdım, haber yaptım

Bu iki önemli konuyu önümüzdeki haftaya bırakmalıyız. Çünkü bugün gündem çok yoğun.

23’üncü Enerji Kongresi

İstanbul’da düzenlen, 23’üncü Enerji Kongresi sona erdi. Bu kongrede sonlara doğru çok önemli gelişmeler oldu. Örneğin sera gazlarının kontrol altına alınması, Paris sözleşmeleri, iklim değişikliklerinin önüne geçilmesi, Afrika için yapılan özel oturum gibi.

Son Söz: Türkiye şu anda tarihinin en kritik günlerini yaşıyor. Önümüzdeki günlerde pek çok olay netleşecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Haziran 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Dezavantajlı şartlarda yemek pişirip Instagram fenomeni olan Taha Duymaz sosyal medyanın gündeminde. Taha Duymaz çektiği videolarla sosyal medyayı ikiye böldü.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Haziran 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Simpsons çizgi filmi yine geçmişte yaptıkları bölümlerden kesitlerle gündemde. ABD Başkanı Donald Trump'ın öldüğü sahne ve polis binasının yakılması bugün tekrar payla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test