Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Toplu İş İlişkileri-42: Grev esnasında afiş, pankart asma ve çadır kurma yasakları ile grev gözcüleri

10.8.2013
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu (SETİSK) grev gözcüleri ve onların işyerinde grevin ilanı ile işyerinde grev gözcülerinin barınması konusunda 2822 sayılı Kanun zamanındaki yasaklara son verdiğini görüyoruz. 

Gerçekten, daha önce grev yapılan işyerleri ve çevresine, “bu işyerinde grev vardır” ibaresinin dışında herhangi bir “afiş, pankart gibi ilan vasıtaları asmak ve yazılar yazmak yasak” olduğu gibi; sadece “grevciler” için değil, “grev gözcüleri” için bile “işçiler” veya “işçi sendikası” tarafından “kulübe, baraka ve çadır gibi barınma vasıtaları kurulamaz”dı. (2822 s. TİSGLK md.48/3,4). Bu yasaklara aykırı hareket edenler hakkında, “altı aya kadar hapis cezasına” hükmolunurdu (5728 s.k. değişik 2822 s. TİSGLK md.79/2).

Yeni 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu bütün bu yasakları kaldırdı. Bu tür yasaklara Kanunda rastlanmıyor. Bundan böyle işyerlerine “bu işyerinde grev vardır” ilanı dışında içeriğinde “hakaret”, “küfür” ve “suç isnadı” olmayan sözler içeren afiş ve pankart asmak mümkün olduğu gibi; grev gözcüleri için işçiler veya işçi sendikası tarafından kulübe, baraka ve çadır gibi barınma vasıtaları da kurulabilecektir. 2822 sayılı yasadan önce yürürlükte bulunan 275 sayılı yasa zamanında bu yasaklar bulunmadığı için, hemen her grev ilanı davullu zurnalı basın önünde çekilen halaylar ve basın açıklaması ile başlatılır, her tarafa afiş ve pankartlar asılır, gözcü çadırları kurulurdu. Özellikle işyeri duvarlarına  kimliği belirsiz kişiler tarafından yazılan işverenler aleyhindeki “hakaretamiz” yazılar, zaman zaman işyerine alınacak mallar ve malzeme ile işyerinden çıkarılacak ürünler ve eşyalar konusunda işyeri ve çadırlar önünde çıkan tartışmalar, 12 Eylül sonrası yasa koyucuyu bu konuda önlem almaya, yasaklar koymaya götürmüştü. Umarız, davul zurnalı ve halaylı başlayan grev ilanı sırasında ve sonrasında 12 Eylül öncesi olaylara rastlanmaz.

Kanuna göre, işyerinde grev ilan etmiş olan işçi sendikası, kanuni bir grev kararına uyulmasını sağlamak için güç kullanmaksızın ve tehditte bulunmaksızın kendi üyelerinin grev kararına uyup uymadıklarını denetlemek amacıyla, işyerinin giriş ve çıkış yerlerine, kendi üyeleri arasından en çok dörder grev gözcüsü koyabilir (SETİSK md.74/1). Halen yürürlükte olan (SETİSK Geç. Md. 3) Grev Gözcülerinin Zorunlu İhtiyaçlarının Karşılanması Hakkında Yönetmelik (md.1-5) hükümlerine göre, grev gözcülerinin “yeme ve içme” ihtiyaçları normal olarak işçi sendikası tarafından karşılanmakla birlikte; grev sırasında işyerinde mevcut bir faaliyet dolayısıyla “çalışan işçilere yemek verildiği” hallerde, nöbeti yemek saatine denk gelen grev gözcülerine de işverence yemek verilecektir. Bundan başka, “gözcülük görevi yaparken hastalanan işçilere” gerekli “acil yardımlar” da yine işveren tarafından yapılacaktır. Buna karşılık, grev gözcülerinin “kötü (olumsuz) hava şartlarından korunmalarını sağlayacak” koruyucu malzeme ise, “sendika tarafından” tedarik ve temin edilecektir

    Grev gözcüleri, “işyerine giriş ve çıkışlara engel olamaz, giren ve çıkanları kontrol amacıyla dahi durduramaz” (SETİSK md.74/2). Bu nedenle, grev gözcülerinin “işyerini denetlemek” gibi bir yetkileri olmadığı gibi, işyerine giren çıkanların “üst-başlarını aramaları” veya “kimlik sormaları” da mümkün değildir. Bir Yargıtay kararında da işaret edildiği gibi, grev gözcüleri hem işveren vekillerinin hem işçilerin sadece kanuna aykırı davranışlarını “kolluğa veya savcılığa haber vermek üzere” (işyerine) konulmuşlardır.

    Bunun gibi, grev gözcüleri grev başlamadan önce üretilen ürünlerin satılmasına ve işyeri dışına çıkarılmasına engel olamayacakları gibi; greve katılmayıp çalışan veya greve katılıp sonradan vazgeçen işçilerin ürettiği ürünlerin satılmasına ve işyeri dışına çıkarılmasına, işyeri için gerekli maddelerin, araç ve gereçlerin işyerine sokulmasına engel olamazlar (SETİSK md. 64/3,4). Uygulamada da Yargıtay, “grev uygulaması başlamadan önce  stokta yer alan ürünlerin” işyeri dışına çıkarılabileceğine ve satılabileceğine karar vermiştir. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test