Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Toplu İş İlişkileri-41: Grev kararının alınmasında önemli değişiklik

26.7.2013
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu (SETİSK) önemli yeniliklerden bazılarını da grev hakkının kullanılmasında getirmiştir. Gerçekten, 2822 sayılı Kanun zamanında sıkı formaliteye bağlanmış olan grev kararının alınması, 6356 sayılı yeni yasada taraflara kolaylık sağlayacak niteliktedir. Getirlen yeniliğin niteliğini anlayabilmek için, 2822 sayılı yasada getirilen daha önceki uygulamaya değinmekte yarar görüyoruz.

Daha önce tarafların kendi aralarında sürdürdükleri (veya herhangi bir nedenle sürdüremedikleri) toplu görüşmelerin otuz veya altmış günlük sürelerin sonunda uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine, gerek Bakanlık veya Bölge Müdürlüğü gerek İş Mahkemesi aracılığıyla atanan resmi arabulucu nezaretinde devam eden görüşmeler de “uyuşmazlıkla sonuçlandığında”, resmi arabulucunun tutanağını (Resmi Arabulucu Raporu ’nu) hazırlar  idi. Bakanlık veya Bölge Müdürlüğüne verilen raporun “altı işgünü” içinde taraflara tebliğini müteakip işçi sendikası tarafı aradan “altı işgünü” daha geçmedikçe “grev kararı alamaz” idi (TİSGLK md.23/son, 27/1). Altı işgünlük bu süre, grevin taraflar için yaratabileceği riskler ve zorluklar göz önünde tutularak sendikaya ”son bir defa daha iyi düşünme” süresi olarak tanınmış idi. Üstelik bu süre, “kamu düzeni” ile ilgili “emredici” bir süre kabul edilmişti ve bu süre geçmeden alınan bir grev kararı, “kanun dışı” sayılacaktı (TİSGLK md.25/2,3).

Altmış günlük karar alma süresi

            İşte, altı işgünlük “kamu düzeni” ile ilgili bu “düşünme süresi” geçtikten sonraki “altı işgünlük” süre içinde sendika tarafı artık “grev kararını” almak zorunda idi. Şayet, bu “altı işgünlük” süre içinde grev kararı alınmazsa, işçi sendikasının “yetki belgesinin hükmü kalmaz” (TİSGLK md.37/2) ve işçi sendikasının toplu sözleşme yapma hakkı düşer idi. Sendika sözleşme yapmakta ısrarlı olursa, o zaman yeni baştan “yetki tespiti” için Bakanlığa başvurması gerekir idi. 

6356 sayılı yasanın getirdiği önemli değişiklik ise; başta altı işgünlük “düşünme süresini” kaldırıldığı gibi, müteakip “altı işgünü içinde” grev kararı alma mecburiyeti de kaldırılmıştır. Artık yeni yasaya göre, resmi arabulucunun “uyuşmazlık tutanağının” (Resmi Arabulucu Raporunun) Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüğü tarafından taraflara eski yasa gibi “altı işgünü” içinde değil, artık “üç iş günü” içinde tebliği tarihinden itibaren “altmış gün” içinde “grev kararı” alınabilmektedir. Bir başka deyişle, arabulucu raporunun alınmasından itibaren “altı işgünü” bekledikten sonraki “altı işgünlük” süre içinde “grev kararı” alma zorunluluğu ortadan kalkmış; sendika tarafına bu konuda “altı işgünlük” bir “düşünme süresi” (?) değil, “altmış günlük” bir “karar alma” süresi tanınmış olmaktadır. Grev ve lokavt kararları, kararı alan tarafça işyeri veya işyerlerinde derhâl ilan edilir (SETİSK md.60/1,3).

Bildirilen tarihte başlamayan grev hakkı düşer

Böylece, yeni yasada getirilen altmış günlük “karar alma süreci” ile daha önceki yasada getirilen altmış günlük “uygulama süreci” (TİSGLK md.37/1,2,3) birleştirilmiş olmaktadır. Nitekim, 6356 sayılı Kanuna göre de “grev kararı” altmış günlük süre içerisinde “altı iş günü” önceden karşı tarafa bildirilecek tarihte uygulamaya konulabilir. Uyuşmazlığın tarafı olan işveren sendikası veya sendika üyesi olmayan işveren de grev kararının kendisine tebliğinden itibaren altmış gün içinde lokavt kararı alabilir ve bu süre içerisinde altı iş günü önceden karşı tarafa bildirilecek tarihte uygulamaya koyabilir. Grev ve lokavt kararlarının uygulanacağı tarih, kararı alan tarafça karşı tarafa tebliğ edilmek üzere notere ve bir örneği de görevli makama tevdi edilir. Uygulama tarihi de kararı alan tarafça ayrıca işyeri veya işyerlerinde derhâl ilan edilir (SETİSK md.60/1,2,5).

Belirlenen 60 günlük süre içerisinde, grev kararının alınmaması veya uygulanacağı tarihin karşı tarafa bildirilmemesi hâlinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi düşer. Bildirilen tarihte başlamayan grev hakkı veya lokavt da düşer. Süresi içinde grev kararı uygulamaya konulmamışsa ve alınmış bir lokavt kararı da yoksa veya lokavt da süresi içinde uygulamaya konulmamışsa yetki belgesinin hükmü kalmaz (SETİSK md.60/1,3,4).

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Twitter'da Enayi Enayi isimli bir hesap, 200 tweetlik bir flood hazırlayarak sosyal medyanın gündemine oturdu. Öykünün Enayisi kullanıcı ismiyle yazan hesap, kız arkad...

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Yazarlar
Website Security Test