Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomi istikrar bekler, istikrarın mayası hoşgörü ve sevgidir

26.7.2013
Büyült
Küçült
Haberi YazdırBu hafta sizlere doğaltaş ile ilgili haberleri vermeyi hedeflemekteydim. Ancak Taksim Gezi Parkı ile başlayan tüm ülkeyi saran eylemleri demokrasiyle gelen kadroların demokratik ortama tepkisel yaklaşımlarını görünce toplumun sevgi barış ve diyalog beklentilerinin benim ifadelerimin (*) de üstünde olduğunu gördüm.

Yatırımcı istikrar bekler. Sermaye ürkektir.  Fırsatçılar ise dumanlı havadan hoşlanır. Ortamın zafiyetinden nemalanır. Düşmanlar ateşin üstüne körükle gider.

Devletin ve icraatı yürüten kadroların görevi ise toplumları germeden fırsatçılara şans tanımadan toplumun sosyal ve ekonomik ilerlemesini temin etmektir. 

Menfaatler ulusal ve uluslararası platformda dün vardı bugün de devam ediyor. Dünyanın hızla değişim gösterdiği iletişimlerin hızla geliştiği bir ortamda menfaat çatışmaları daha hızlı daha acımasız davranışlar içine giriyor. Masumane eylemler dahi birden fırsatçıların katılımı ile daha karmaşık hal alıyor. Sosyal hareketlerin yönetimi her geçen gün daha zorlaşıyor. 

Doğaltaş sektörünün bağımlı olduğu ekonomik kriterler iki temel trend tarafından kontrol edilmektedir: Bunlardan birisi ülke içindeki sosyal ve ekonomik istikrar buna bağlı maliyet parametreleri diğeri ise yapı sektörünün dinamizmidir. 

Doğaltaş sektörünün hızla değişen dünya ekonomik ve sınai gelişmeleri içinde avantajı;  doğal malzemenin öncelikle çıktığı yere bağımlı olması ve bu sektörde kurumsal yapıların gelişme güçlüğüne karşılık aile şirketi ve Kobilerin yaygın olmasıdır.

Yapı dinamizmi hem yurtiçi hem de yurtdışı müteahhitlik hizmetleri ile sektörü yakından etkilemektedir. Türk müteahhitlerinin faaliyet gösterdiği her ülkede Türk doğaltaşı kullanımı artmıştır. 

Ekonomik istikrarın yapı sektörünü dolayısıyla doğaltaş kullanımını ne kadar yakından etkilediğini aşağıdaki A.B.D. inşaat yatırımları grafiğinde açık olarak görebiliyoruz.

En çok işlenmiş doğaltaş ihracatı yaptığımız A.B.D. de ana kentlerin çevresinde banliyölerin geliştirilme stratejisine bağlı olarak konut inşaatı artmıştır.  2006 yılı temmuz ayında kadar bankaların teşviki ile ciddi bir konut yatırımı gerçekleşmiş ve buna bağlı olarak da doğal taş ithalatı artmıştır. Daha sonra mortgage  krizi sonrasında inşaat yatırımlarının  hızlı bir düşüş gösterdiği  2009 - 2012 yılları arasında ise yatay bir seyir gösterdiğini görüyoruz. 

2013 yılında ise gerek konutlar gerekse konut dışı inşaat yatırımları belirgin bir artışa geçmiş bulunmaktadır. Kamu yatırımları ise kriz yıllarında destekleme yatırımları gösterdikten sonra 2009 yılı ortalarından sonra hafif bir iniş trendine girmiş bulunmaktadır. 

Amerika krizi aşmış finansal enstrümanlarda kriz ekonomisinden çıkış sinyalleri vermektedir. Gelecekte 2005-2006 yılları boyutunda olmasa da doğaltaş kullanımında artışlar beklenmelidir.

 Avrupa Birliği ülkelerinde yaygınlaşmakta olan krize bağlı olarak görülen doğaltaş kullanımındaki düşüşü ve ticari risklerin artışını gelecek yazımda ele alacağım.

 

*Geçen köşe yazımda sizlerle paylaştığım “Sevgi - Barış - Başarı”  yazımla ilgili çok sayıda olumlu dönüş aldım. Sizlerin duygularına tercüman olmaktan son derece mutlu oldum. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test