Facebook ta paylaştweet le

Sanatsever İzmirli bir aile

9.1.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdırİçimizi karartan gelişmeler yaşanırken güzel olaylara rastlamak insanı mutlandırıyor, umutlandırıyor. Geçtiğimiz Çarşamba akşamı Adnan Saygun konser salonunda bulunanlar böylesi mutlu anlar yaşadılar.

O gece, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde “Olten Filarmoni” orkestrasının konseri vardı. Konserin solisti ünlü piyanistimiz Gülsin Onay idi. Hatırlanacağı üzere Türkiye’nin bu en nitelikli konser salonunun açılış konserinde de İzmirlilerin çok sevdiği Gülsin Onay vardı.

Ancak beni o gece özellikle mutlandıran olay, konserin İzmirli bir sanatsever ailenin kurduğu orkestra ile gerçekleşmesi idi. Fatma ve Ceyhan Olten çifti, elektrik mühendisi olarak kazandıklarını sanatın gelişmesi için harcamaya karar vererek, Olten Dörtlüsünü (Quartet) ve Olten Filarmoni Orkestrasını kurmuşlar. Başına da, Fazıl Say’ın günümüzün en nitelikli şeflerinden birisi olarak nitelendirdiği İbrahim Yazıcı’yı getirmişler. İyi de etmişler.

Sanatın desteklenmesi

Tarih boyunca sanatı destekleyen varlıklı kişiler (mesenler),  sanat ve sanatçıların gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Özellikle, Orta Çağ karanlığının yarılması ve aydınlanma döneminin gelişmesinde “mesenler”in payı büyüktür.

Ülkemizde de, Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibi varlıklı ailelerin sanata ve bilime ciddi katkıları olmaktadır. Müzik alanında, Borusan Holding’in 1999’da Gürer Aykal yönetiminde nüvesini oluşturduğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, sadece yurt içinde değil yurt dışında da ünlenmiştir. Doğuş Gençlik Orkestrası da müzik alanında ciddi çalışmalar yapan bir kuruluş. 

Şimdiye kadar hep Türkiye’nin dünya çapında sözü geçen büyük Holdinglerinden söz ettik. Oysa, İzmir’de bu girişimi alçakgönüllü bir aile şirketi başlattı. Kazançları mühendis olarak yaptıkları atılımlardan geliyor. Dolayısıyla, onların girişimi çok daha değerli bana göre.

OLTEN’ler müzik alanına 2013 yılında Quartet  (dörtlü) kurarak girmiş. “Olten Quartet”, Elif Nihal Akın, Gülce Karagözcük, Ercan Atasoy, Beste Başcı adlı müzisyenlerden oluşuyor. Grubun koordinatörü Akgün Çavuş.

Müzisyen  gençlere açılan alan

Bu nüveden 30 kişilik Olten Filarmoni ortaya çıkmış. Olten’ler oluşumun amacını şöyle açıklıyor:

“Birincisi, müziğin evrensel dilini kullanarak, farklı kültürler arasında ilişkiler kurmak ve geliştirmektir. İkincisi kendini ifade edebilmenin en güzel yollarından birinin de müzik olduğunu gençlere ve dinleyicilerimize gösterebilmektir.”

Bu değerli oluşumun kurucusu Ceyhan Olten, “bu yola çıkarken öncelikli hedefimiz; bizleri müziğin evrensel dili ve aydınlık yüzü ile tanıştırabilecek sanatçı gençlere istihdam sağlayıp, onlara kendilerini ifade edebilecek bir platform oluşturabilmektir” diyor.

Son derece alçakgönüllü ancak o derce de anlamlı böylesi bir girişim İzmir’den çıkıyor. Olten’ler sadece Adnan Saygun gibi İzmir salonlarında değil, üniversitelerde, halka açık alanlarda, Eskişehir gibi başka illerde de konserler düzenliyor.

Bundan sonraki konserleri 11 Şubat Çarşamba akşamı A.A.Saygun Sanat Merkezinde. İbrahim Yazıcı şef, anlatıcı Enver Aysever. Piyano’da ise Ferhan ve Ferzan Önder kardeşler var. 

Program tatildeki çocuklar için de uygun. Çocuklar, Saint-Saens’ın “Hayvanlar Karnavalı”  adlı müzikli masalına bayılacaklar. 

Teşekkürler Ceyhan ve Fatma Olten.  Daha yolun başındasınız, yolunuz açık olsun!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar