Facebook ta paylaştweet le

Artık mızrak çuvala sığmıyor

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Parlamenter Demokrasi tasfiyesi edilerek getirilen Cumhurbaşkanlığı Sisteminin yarattığı tek adam yönetiminin ülkeyi hem ekonomik,  hem de siyasi açıdan yönetemeyeceği iyice gün yüzüne çıkmış bulunuyor.  Zira tarih defaten ispatlamıştır ki Türkiye büyüklüğünde bir ekonomi ve toplum asla tek merkezden yönetilemez. Ekonomiler geliştikçe büyür ve çeşitlenir. Uzmanlıklar artar ve çeşitlenir. Bu nedenle uzmanlaşmış kurumlara ve tabandan başlayan katılım süreçlerine, yerelleşmeye ihtiyaç duyar. Oysa Türkiye’ye getirilen merkezi yönetim sistemi, Uzman kurumların karar yetkisini elinden aldığı gibi (en belirgin örneği Merkez Bankası), belediyelerin yerel yönetim gücüne bile tahammül edemeyip önlerini kesiyor. Hatta kendinden yana olan ve olmayan diye köklü bir ayrımcılığa da yol açıyor.

 

Bu yapılanmaların hepsi Bilgi Toplumundan Toplum 5.0’a geçmekte olan bir çağın tüm gerçeklerine ters düşüyor. Bu yüzden giderek artan merkezileşme eğilimleri 2013 yılından beri Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin giderek düşmesine yol açarak 11-12 bin dolar bandından 7-8 bin dolar bazına doğru düşmesine neden oldu. Son yıllardaki yanlış siyasi tercihler ve yanlış ekonomi yönetim kararları ekonominin kontrolden çıkmasına yol açtı. Devlet kurumları parti devleti durumuna dönüştürüldü. Yargı tümüyle siyasi otoritenin işaretleri ile yönlenir durumda. Bu ortamda ekonominin sağlıklı yönlenmesi beklenemezdi. Özellikle 2018 Seçimlerinde bütçe kaynakları tüketildi.  3 açık olarak Enflasyon, bütçe açığı ve dış açık hep birlikte kötüleşti. Yanlış dış politika tercihleri ile ülke tamamıyla yalnızlığa terk edildi. Tüm bu yanlış karar ortamında, yanlış ekonomi politikaları, yanlış para politikası ve ihtiyaç duyulan sıcak paranın bulunamayışı döviz kurlarını 3 katına doğru taşımaya başladı. Ekonomi yıllardır tasarruf ve yatırım yapamaz duruma geldi. Ülkenin geleceği yap işlet devret modeli ile borçlandırılarak, yandaş holdinglere peşkeş çekiliyor.

 

Bütün bunlar kontrol altındaki medyanın algı yönetimi ile kamufle edilerek, gerektiğinde siyah, beyaz gösteriliyor. Bu süreçte genç işsizliği yüzde 25-30 bandında geziniyor.  Yetişmiş yazılımcı beyin işçilerimiz Berlin ve Hollanda yazılım şirketlerine göç ettiler. Gençler umudunu bu ülkeden keserek yurt dışında gelecek aramaya başladı. Bütün bunlara bir buçuk yıla doğru uzanan Pandemi geldi. Kaynaklarını tüketmiş bir ekonomide, en başta işsizler, çiftçiler ve küçük esnaf ile tüketici kendi başına bırakıldı.  Yanlış pandemi yönetimi krizin derinleşmesine, yoksulluğun artmasına hizmet etti.  Tüm yanlış politikalar ve yanlış yönlendirmeler yolsuzluğun artmasına hizmet etti. Bütün bu veriler ışığında Mart ayından Nisan ayına geçerken tüketici güven endeksi 7,5 puan azalmış; halkın maddi durumu yüzde 4,9 düşmüş; Maddi durum beklentisi yüzde 7,9 düşüş gösteriyor ve nihayet genel ekonomik durum beklentisi de yüzde 11,9 düşüş gösteriyor. Bu veriler toplumun gelecek beklentilerini kaybettiğini ve bozulma eğiliminin giderek daha da kötüleşeceği düşüncesinde olduğunu gösteriyor.  Nihayet 17 gün tekrar tam kapanma belli kesimleri daha da yoksulluğa, daha yüksek işsizliğe, daha çok esnafın kapanmasına ve gelecek beklentilerinin önümüzdeki aylarda daha da kötüye gitmesini beraberinde getireceklerdir. Gençler iş bulma umudunu kaybettiği için yurt dışına gitme yollarını arıyorlar. Zira bunlar bilişim teknolojisini daha yakından takip ettikleri için, umutlarını bu ülke ekonomisinden kesmiş durumdalar.

 

Bir başka önemli neden artık yandaş olmayan gençlerin iş bulma şansının olmadığını, liyakat sisteminin yerlerde süründüğünü çok iyi biliyorlar. Oysa bizim gençliğimizde torpil vardı; ama en azından işe girenlerin bir yarısı kendi başarısı ile işe girebilir inancında idik.  Uygulama ve gerçek de çalışan insanların önünü bu güne kıyasla çok daha geniş biçimde açıyordu. Bu nedenle yanlı ve yandaş uygulamalar gençlerin umut ve beklentilerinin yitirilmesine yol açtı. Ülkeden umutlarını kestiler. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Mevcut tek parti yönetimi, muhafazakar ve mutlak ideolojik temelli dar dünya görüşündeki tabanı stabilize etmek uğruna, ülkeyi ve ekonomiyi feda etmekten vazgeçmeli… Aksi durumda sadece beklentiler ve umutlar değil, ülke ekonomisi ve geleceğimiz yok olmaya gidiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar