Facebook ta paylaştweet le

Yeşil enerjiye destek geleceğe iyi gelecek

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemde Türkiye’nin önde gelen örgütleri sürdürülebilirlik toplantıları düzenliyor. Yeni normalde sürdürülebilirlik yaşam biçimi olacak. Yani yeşil ekonomi yıldızlaşacak. Bütün veriler bunu doğruluyor. Bankalar, artık yeşile kredi veriyor. Başka kredi vermeyeceklerini açıklıyor birer birer… Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat’ın yeni dönemde bütün ilişkileri belirleyeceğini açıklıyor. Türkiye’nin önde gelen sektörleri Yeşil Mutabakata göre yol haritası çiziyor.

 

Bu gelişme enerji sektörünü de etkiliyor. Yeşile uygun yatırımlar öne çıkıyor. Bütün sektörler yatırım konusunda frene basmışken, enerji şirketleri yatırım gazına basmış durumda. Gaza basan enerji şirketlerinin, yenilenebilir lokomotifine bindikleri görülüyor.

 

Bu şirketlerin finansman konusunda halka açılma yöntemini kullanmalarının arkasında yenilenebilire kamuoyu desteğinin büyük payı olduğu biliniyor. Yani herkes biliyor ki yenilenebilirin geleceği parlak; bu yüzden bu alana yatırım da iyi bir yatırım. Ayrıca bütün finans kuruluşları da yeşil enerji şirketlerinin halka açılmalarına tam destek veriyor.

 

Bu yüzden güneş ve rüzgar kaynaklarıyla elektrik üreten Galata Wind Enerji, halka açılmayı tercih ediyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji sektörünün önemli oyuncusu Biotrend Enerji’nin 750 milyon lira büyüklüğündeki halka arzına 13.4 milyar lira talep geliyor. Bireysel yatırımcıların taleplerinin sadece yüzde 5’i karşılanabiliyor.

 

Doğanlar Yatırım Holding bünyesindeki Biotrend Enerji, entegre atık yönetimi alanında sürdürülebilir bir çevre ve dünya için çalışıyor. Biotrend Enerji halka arzında, ek satış dahil 750 milyon lira büyüklüğe karşın, yurtiçi bireyselde 20 kat, toplamda 18 kat talep toplandı. Payların yüzde 80’inin bireysel yatırımcılara, yüzde 20’sinin kurumsal yatırımcılara satıldı.

 

Yenilenebilir enerjiye tam destek veren TSKB’nin yönettiği halkka arz ile ilgili Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen şu noktaların altını çiziyor: “Biotrend Enerji sürdürülebilir ve çevreci iş modeliyle, enerji alanında öncü arzlardan biri olacak. Biotrend halka arzında şirketin sürdürülebilir iş modeli, şirketin halka arz performansının ayrışmasını ve hem kurumsal hem de bireysel yatırımcı nezdinde önemli seviyede talep oluşmasını sağladı.”

 

Gelişmeyi Biotrend’in bağlı olduğu Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan ise şöyle değerlendiriyor: “Halka arz sürecini 20 kat bireysel taleple tamamladık. Geleceğe yatırım yapan 252 bin 834 yatırımcımızdan aldığımız güçle bu alandaki atağımızı sürdüreceğiz. Yenilenebilir enerji alanındaki güzide şirketimizin artık on binlerce yeni ortağı olmasının heyecanını yaşıyoruz.”

 

Bu alanda ses getiren bir başka kuruluş Türkiye’nin yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan enerji üreten en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Enerji oldu.

 

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin, son 3 yılın en büyük halka arzına imza attığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli’nin şu sözleri bu vurgulanan bütün bilgileri doğruluyor: “Yatırımcıların, şirketimizin güçlü yapısına ve portföyüne gösterdiği güven sayesinde son üç yılın en büyük halka arzına imza attık. Şimdi çok daha büyük bir aile olarak, kârlı ve güçlü büyümemizi sürdüreceğiz. Hedefimiz, 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkarmak. Başta hibrit santral yatırımlarımız olmak üzere, yenilenebilir yatırımlarımıza odaklanarak, bu hedefimize kararlılıkla ulaşacağız. Aydem’in Türkiye geneline yayılan 25 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. 1995 yılında Türkiye’nin ilk özel hidroelektrik santralini hayata geçirdik.  Aydem Yenilenebilir Enerji, iş dünyasının geleceğine yön verecek evrensel ilkeler öneren dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacıları arasında yer alıyor.”

 

İşte size bir yeşil gelecek hikayesi… Türkiye, yenilenebilir enerjiye destek veriyor ve bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasına giriyor. Bu destek sürürse başka kapılar da açılacak Türkiye için. Mesela şirketlerimiz yeşil enerji kullanıyor diye daha kolay ihracat yapacak.

Avrupa’ya mal satmanın olmazsa olmazı olan Yeşil Mutabakata daha kolay uyum sağlayacağız. Yeşil enerjinin yerli ve milli olması da büyük bir açığı kapatacak. Enerji ithalatı yüzünden bir türlü kapanmayan cari açık da yeşil enerjinin yerli ve milli damarı sayesinde giderek kapanacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar