Facebook ta paylaştweet le

Soykırım yalanı

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Soykırım konusu ne zaman gündeme gelse CHP’li 7 belediye başkanı ile birlikte Türk-Alman Dostluk Derneği’nin çağrısı üzerine 2007 yılında Almanya’nın Bremen kentine yaptığımız ziyareti anımsarım. Bir önceki Bremen Belediye Başkanı bir kilisenin bahçesine sözde “soykırım” anıtı yaptırmıştı. Mevcut Belediye Başkanı, Eyalet Başkan Yardımcısı ve Alman Sosyal Demokrat Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde bu durumu protesto ettiğimizi dile getirdik. Bu tutum onları şaşırttı. Daha önce gelen konukların böyle davranmadığını söylediler.

Konuyu tartışırken, “biz de Ermeni anıtının bulunduğu kilisenin karşısına ASALA tarafından katledilen 42 diplomatımız, yakınları ve vatandaşlar için bir anı heykeli yaptırma” önerimizi ise, “provokasyon” olur diye kabul etmediler. Ermeniler yapınca provokasyon yani kışkırtma olmuyor Türkler yapınca kışkırtıcılık oluyor. Hem de Ermeni nüfusun Türkiye vatandaşlarına göre onda bir az olduğu bir Alman eyaletinde…

Onları şaşırtan diğer bir nokta ise Alman genelkurmayının “tehcir” (yer değiştirme ya da sürgün) olayının fikir babası olması gerçeği idi. Bu gerçeği daha sonra, 2016 yılında OdaTv sitesine yazdığı bir yazıda Kerem Çalışkan da doğrulamıştı. Anımsayalım bu yazıyı:

“101 yıl sonra Almanların Ermeni tehcirindeki rolünü ‘biz sadece göz yumduk’ diyerek çarpıttıkları, örtbas ettikleri ve yalan söyledikleri için ayıp ediyorlar… Çünkü 1915’teki Ermeni tehciri kararı esas olarak Almanların verdiği askeri bir karardır… Çünkü o sırada Osmanlı ordusunu Almanlar ve Berlin yönetmektedir…”

Ermenilerin Anadolu’dan Suriye’ye sürülmesinin, Bağdat Demiryolunu Ruslardan korumak için alınmış askeri bir karar olduğunu, sürgünün, Ermeni çetelerin, Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman-Osmanlı askeri ittifakına karşı savaşan Rus Ordusu’nu desteklemeleri karşısında kararlaştırıldığını belirten Çalışkan şöyle devam ediyor:  “O dönemde Osmanlı ordusunu yöneten Almanlardır… Harbiye Nazırı Enver Paşa, Osmanlı Genelkurmay Başkanı ise Bronsart Paşa’dır… Bronsart Paşa’nın tam ismi General Bronsart von Schellendorf’tur…”

Sosyal medyada Alman SAT televizyonunun “Ali Bey” denilen bir kişiyle yapılmış bir söyleşi dolaşıyor. Ali Bey şunu vurguluyor: “İlk önce kendi kapımızın önünü süpürmemiz gerekiyor. Belki de arşivlerimizi açıp Avrupa’nın o zamanki politikalarını özeleştirel bir şekilde revizyona tabi tutmamız gerekir.” Konuşmacı haklı! Biliyoruz ki, Schellendorf’un (Bronsart Paşa) tüm resmi ve özel yazışmaları ile belgeleri halen Almanya’da Freiburg’daki Alman Askeri Arşivi’ndedir. Ne var ki bu arşiv çeşitli kereler istenmesine karşın Türk araştırmacılara kapalı tutuluyor. Bu böyle biline…

 

AİHM Kararı

Bremen ziyareti sırasında, “Perinçek-İsviçre” davasındaki 15 Ekim 2015 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) kararı daha ortada yoktu. AİHM Büyük Dairesi, “soykırım” savının Birleşmiş Milletlerin 1948 kararına uymadığını, bir yargı organı tarafından alınmış bir karar bulunmadığını vurguladı. Emperyalist mihrakların maşası Ermenilerin ileri sürdükleri görüşlerin geçersiz olduğunu hukuk literatürüne geçiren bu karar en sağlam kanıt olarak elimizde bulunuyor. Nitekim, Biden’e cevap olarak TBMM Genel Kurulunda HDP dışında tüm partilerin katıldığı Başkanlık Tezkeresinde de bu konu vurgulanıyor:

“1915 olaylarının hukuken soykırım olarak tanımlanabilmesi için gereken şartların hiçbiri mevcut değildir. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 2015 ve 2017 tarihli kararları da 1915 olaylarına tarihi bir tartışmanın ötesinde bir anlam atfetmenin mümkün olmadığını açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Kaldı ki, sıfatı ve makamı ne olursa olsun, bir siyasetçinin mahkemelerin yetkisinde olan bir hükmü vermeye kalkışması hukuken ve ahlaken büyük bir sorumsuzluk örneğidir.”

 

İç cephedeki gedik

Gelelim emperyalist yaygaraların sözcülüğünü yapanlara. Barış Doster onlar hakkında, Cumhuriyet gazetesindeki 28 Nisan 2021 tarihli “Türkiye, ABD’ye nasıl tepki vermeli?” başlıklı yazısında şöyle diyor:

“… Türkiye’nin önemli bir sıkıntısı da sözde soykırım iddiaları konusunda, Türkiye içinde, Biden gibi düşünen geniş bir kesim olmasıdır. Çok sayıda siyasetçi, gazeteci, yazar, bilim insanı, hukukçu, yayıncı vardır böyle düşünen. HDP, kurumsal olarak böyle düşünmektedir. Geçen yıllarda, böyle düşünenlerin kurduğu “Özür diliyoruz.com” sitesi belleklerdedir. Özünde çürüme ve çöküş süreci olan açılım sürecinde, iktidarın özenle seçtiği “akil insanlar” arasında da Biden gibi düşünenler vardır, muhalefet partileri içinde de. Yani iç cephede ciddi gedikler açılmıştır.”

Bu gediği kapamak vatanını seven her yurtseverin görevidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar