Facebook ta paylaştweet le

Soykırımın yankıları

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen haftaki yazımda sizlere Biden’ın “soykırım” kelimesini kullanacağını nedenleri ile belirtmiştim. Tahmininiz üzere bu açıklamaların Türkiye ve ABD’de yankısı çok oldu. Biden’ın konuşmasını dikkatlice birkaç defa okudum ve hukukçu bir arkadaşımla mütalaa ederek değerlendirdik. Satır aralarında çok ciddi ithamların olduğunu yazıyı kaleme alanların konularında çok ustaca bir metin hazırladıklarını söyleyebilirim.

Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un bu konuda geçmiş yılların aksine sessiz kalmayı tercih etmesinin daha önceden sızdırılan “soykırım diyecek” fısıltısından ötürü olduğunu. Uzun zamandır beklenen Biden-Erdoğan telefon görüşmesinin 23 Nisan günü gerçekleşmesi, bu noktada Biden yönetiminin Erdoğan yönetimi ile daha önceden belirttiği mesafenin bir göstergesi olmuştur. Neredeyse tüm NATO müttefiki ülkelerin liderleri ile görüşen Biden’ın “soykırım meselesi” için yaptığı aramadan yaptığım çıkarım bu yöndedir.

14 Haziran’da Erdoğan’ın da belirttiği gibi önceden planlanmış yüz yüze görüşme bu sebeple çok önemli. Kişisel kanım gerginliğin derinleşeceği düşünmüyorum lakin ikili ilişkilerde geleceğe dönük derinleşmenin artacağı fakat iplerin kopmayacağı garip bir döneme gireceğiz.

Açıklamalardan sonra olabilecek olayları bir zaman düzleminde görmeye çalışalım.

Biden ve akabinde Harris hükümetini düşünür ve sonrası dönemde Harris’in ilk kadın başkan olmak için yarışta koşup kazanacağını düşünürsek “soykırım” “diaspora” gibi terimleri daha sık duyar hale geleceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi Harris’in Kaliforniya’dan gelmesi ve seçmenlerinin ve destekçilerinin büyük kısmının Ermeni olduğunu düşündüğümüzde önümüzdeki üç yıl içerisinde bu açıklamalara bu yıldan daha yakın olacağız. Hazır yelkenler açılmışken diaspora cesaretlenerek bu yelkene rüzgar doldurmaya ve bu gemiyi daha ileriye yürütmeye çalışacaklar. 2010 yılında yaptıkları gibi yerel mahkemelerde tazminat peşinde koşacaklar. Güçlü lobileri ile kongrede Beyaz Saray açıklamalarını referans göstererek Türkiye’ye yönelik yaptırım yasaları çıkarmaya uğraşacaklar. Bu rüzgar ile Amerika’da yaşayan Türklerin üzerinde baskı kurmaya, Türk karşıtı gruplara yüklenerek onların da işin içine girmesine katkı vererek, bizleri cendereye almaya çalışacaklar. 

Hikayenin diğer tarafında Türk hükümeti neler yapabilir? Kendi adıma ben Cumhurbaşkanı’nı Erdoğanın yaptığı konuşmayı gayet temkinli ve etkili buldum. Bununla birlikte duygusallığa yer vermeden, kırıp dökmeden sakin bir şekilde diplomasi çerçevesiyle konuya yaklaşması önemli. Bu noktada şunu da belirtmeliyim ki; herhangi 3. bir ülkenin senatosundan çıkacak “soykırım” kararı ne Türk ne de ermeni ilişkilerini ilgilendirir! Bu Hrant Dink’in de dediği gibi “iki ülke bir birinin doktoru olmalıdır…” bana göre yüz yıl önce olmuş ve ölmüşe yüz yıl sonra derman olamaz çare bulamazsınız.

Siyaset tabi ki etki ve tepki meselesidir, Türk hükümeti bana göre yapılan hamleye karşılık vermeli bunun için de ağırlığı olan PR firmaları ve güçlü lobi yapabilen bürokratlara STK’lara ihtiyaçları var. Bununla birlikte önceden düşünülmüş adım adım özenle hazırlanmış stratejik kusursuz bir yol haritası çıkarması gerekiyor. Bununla birlikte TBMM nezdinde tüm siyasal partilerin birlik bir şekilde aksiyon alması ve cevap vermesi gerekiyor.

Geçtiğimiz pazartesi Times Meydanından geçerken Ermenilerin yaptığı bir protesto gösterisi ile karşılaştım.

Ermeni topluluğu temsilcileri ve kanaat önderleri New York Times meydanında toplanarak Biden’ın mesajını kutladılar ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini protesto ettiler.

Protesto gösterisinde konuşmacılar, Türkiye Cumhuriyeti’ne 1905 olaylarını soykırım olarak tanıma çağrısında bulundular. Ayrıca meydana asılan bir posterde, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı, hakaret niteliğinde, diktatör Hitler ile yan yana, Türk Hitler başlığı altında sergilendi.

Katılımcı sayısının son derece sınırlı olduğu etkinlik kısa sürede tamamlandı ve Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren posterler alandan kaldırılarak topluluk dağıldı.

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar