Facebook ta paylaştweet le

Biden’ın ‘Soykırım” açıklamasının ABD'deki yankıları...

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Biden, 24 Nisan’da "Tarihi kabul ediyoruz” demişti; “Bunu kimseye suç atmak için değil, olanların bir daha yaşanmaması için yapıyoruz.”

24 Nisan Ermeni Soykırımı’nı Anma Günü’nde yapılan bu açıklama bir ABD başkanının ilk kez resmi olarak Ermenilere yönelik şiddeti Nazi işgali altındaki Avrupa'da işlenenler ölçeğinde zulümlerle eş değer gördüğüne işaret etti.

Ve ABD artık, Ermeni Soykırımı’nı resmi olarak tanıyan ve aralarında Fransa, Almanya ve Kanada’nın da olduğu 30 ülkeye dahil olmuş oldu.

 

“Açıklama Ermenileri karışık duygular içerisinde bıraktı”

Time dergisi, “Ermeniler için bu çoktandır beklenen bir açıklama” diyor. Amerikalı bir Ermeni olan Mary Kouyoumdijan ile yaptıkları söyleşiye yer veren Time, Kouyoumdijan’ın şu sözlerine dikkat çekmekte: “Biden’ın açıklaması Ermenileri rahatlattı, fakat daha erken yapılması gereken bir açıklamaydı. ABD’nin bunu kabul etmesinin 106 yıl sürmesi çoğu Ermeni için çok şey ifade ediyor."

Amerika Ermeni Milli Komitesi yönetim kurulu üyesi Ani Tchaghlasian ise cinayetlerin Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikalı ve Alman tarihçiler ve hükümet liderleri tarafından belgelendiğini vurgulayarak, Biden’in kararı ile beraber Türkiye’nin sorumluluğunu kabul etmesi gerektiğini ve Biden’ın soykırım mağdurlarına ikinci adım olarak gereken desteği vermesi gerektiğini belirtti.

Tchaglasian, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere Türk makamlarının artık “bu sorundan kaçamayacağını”, çünkü “soykırımın iyi tanımlanmış bir hukuki terim olduğunu” ve “bununla ilgili davaların hukukun üstünlüğünün tam gücüne sahip olduğunu” söyledi.

"(Türk) devletinin bununla bir sorunu var ve sorun da bu.” Soykırımdan kurtulanların soyundan geldiğini iddia eden Tchaghlasian, “devlet kendi tarihinin bir parçası olmasına rağmen bunu benimsemek istemiyor, çünkü bunun yasal sonuçları var” dedi.

Ermeni Milli Komitesi yönetim kurulu üyesi, diğer ülkelerin de Biden’ın bu tutumunu takip edeceğini düşünüyor.

Açıklama Biden’ın kişisel desteğini yansıtıyor

 

Öte yandan, News Deeply'nin kurucusu ve CEO'su gazeteci Lara Setrakian, Biden’in açıklamasının, Türkiye’yi soykırımı kabul etmeye zorlama çabalarında Ermeni toplumuna verdiği kişisel desteği yansıttığını söyledi. “Biden’ın açıklaması Ermenilere Türk makamlarına soykırımı kabul ettirme ve tazminat sürecini başlatma girişimlerine ek uluslararası destek kazanmaları için kapıyı açıyor.”

Pentagon “askeri ilişkilerde değişiklik beklemiyoruz”

 

Pentagon’dan duruma ilişkin açıklama gecikmedi. Pentagon sözcüsü John Kirby, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirerek "Hayır, Türkiye ile askeri ilişkilerimizde bir değişiklik olmasını beklemiyoruz. Türkiye bir NATO müttefikidir ve burada önemli bir müttefiktir. Farklı alan ve konularda bu ilişkileri yürütmeye ve bu ilişkiyi geliştirmeye devam ediyoruz. Başkanın bu hafta sonu açıklamasının bunu herhangi bir şekilde etkilemesini beklemiyoruz" dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar