Facebook ta paylaştweet le

Yeni Avrupa Süper Ligi rüyası başlamadan bitti

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya futbolu bir pazar akşamı beklenmedik bir haberle çalkalandı.

Avrupa’nın en güçlü 12 futbol kulübü, UEFA’nın en önemli markası olan Şampiyonlar Liginden ayrılarak “Avrupa Süper Ligi” adı altında yepyeni bir organizasyon kuracaklarını açıkladı. İngiltere, İtalya ve İspanya futbol takımları liderliğini Real Madrid Başkanı Florentino Perez’in yaptığı “oyun değiştirici” bir darbe girişimi ile futbol dünyasını sarstılar.

Ana gerekçe, Perez’e göre, UEFA'nın gelirleri takımlara doğru şekilde paylaştırılmaması ve büyük kulüplere dağılımın adil olmaması. Yani işin içinde biraz ego, daha çok da ekonomi var.

İngiltere'nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya'nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri tarafından başlatılan bu girişim doğal olarak hem hedef alınan UEFA hem de FIFA nezdinde çok sert tepki gördü.

*

İşler, Perez’in öngördüğü gibi gelişmedi. İki gün geçmeden yeni Avrupa Süper Ligi projesi duvara tosladı. Önce, İngiltere Başbakanı Boris Johnson rest çekerek bu oluşumu önlemek için gereken her şeyi yapacaklarına işaret etti. "Bunun taraftarlar ve ülkedeki futbol için iyi bir adım olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Bunun üzerine, İngiltere Premier Ligi'nde mücadele veren dev takımlar birer birer organizasyondan ayrıldığını açıkladılar. İtalya’dan geldi sonraki haber. Milan da Avrupa Süper Ligi projesinden ayrıldığını açıklarken, Juventus ve Inter henüz bir açıklama yapmadı. Bekliyorlar, ama La Liga'nın iki köklü kulübü Atletico Madrid ve Barcelona hem taraftar tepkisi hem de çoğunluğun organizasyondan çekilmesiyle birlikte geri adım atmak zorunda kaldı. Barcelona başkanı Laporta, "Bu kulüp taraftarımızın onlar ne isterse o olacak" ifadelerini kullandı.

*

Bu geri adımlar, birçok futbol otoritesine göre, kaçınılmaz bir son idi. Zira UEFA’nın caydırıcı tavrı, büyük yaptırımların uygulanacağı tehdidi takımların yeni girişimden vazgeçmesini sağlamış gibi gözüküyor. UEFA başkanı Alexander Ceferin, yeni turnuvaya katılacak kulüpleri hiçbir şekilde mevcut organizasyonlarına katmayacakları açıklamasını kuşkuya yer vermeyecek açıklıkta ortaya koydu.

Dahası, kulüp yöneticileri bir yana Liverpool futbolcuları topluca bir bildiri yayınlayıp yeni turnuvaya katılmak istemediklerini açıkladılar. Zira 12 ekibin futbolcularının, Dünya Kupası ve Avrupa Kupası da dahil olmak üzere bu tip organizasyonlara katılamayacağı futbolcuları endişe ve korkuya itti.

Bütün bunlara rağmen Perez hala kuyruğu dik tutmaya devam ediyor. Hiçbir yaptırımdan korkmadıklarını söylüyor. “Gerekirse kendi Dünya Kupamızı kurarız” diye de ekliyor.

İngiliz Guardian gazetesi haberine göre, kulüpler bu karardan hükümet, futbolcu ve taraftar baskısı sebebiyle geri döndüler. İngiltere Futbol Federasyonu ve Manchester City'nin eski başkanı David Bernstein, Avrupa Süper Ligi'ne katılmayı kabul eden altı Premier Lig kulübünden "utandığını" ve geri dönmeye karar verdiklerini söyledi.

Yeni turnuva büyük ihtimalle olmayacak ama kimse uzun bir süre suların durulmasını beklemesin. Gelir dağılımı, eşit güçteki takımlar arasında rekabet, değişen koşullara uygun müsabakalar gibi konulardaki ihtilaflar dinmeyecek.

*

Sadece gelirler yükselsin, birbirine eşit güçte takımlar yarışsın diye böyle bir yeni turnuva yaratmak neticede anlamsız bir hamle oldu. Futbolun esas olarak zevki zaten bu dev maçların yılda sadece dört-beş defa oynanmasından kaynaklanıyor. Daha düşük bütçeli takımların yüksek bütçeli takımlara karşı nadiren de olsa galip gelebilme ihtimali insanları heyecanlandırıp, futbola eskisinden daha çok tutkuyla bağlıyor, izlettiriyor. Yayın gelirlerinin yüksekliği de aslında bu sebeplerden kaynaklanıyor.

Birgün mevcut pandemi koşullarından kurtulup tekrardan stadyumlarda buluştuğumuzda futbol oynayan para çantaları değil de, gerçekten mücadele eden sahaya varını yoğunu koyan yürekli futbolcular görürüz. Maalesef, günümüz futbol anlayışı centilmence mücadeleden ziyade tam bir para oyununa döndü. Dolayısıyla, bu projenin başlamadan bitmiş olması birçok futbolseveri memnun etmiş gibi görünüyor.

*

Yeni Avrupa Süper Ligi kurulması girişimine hiçbir Türk takımı davet almadı. Nitekim, Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz, “bize şu ana kadar gelen resmi bir teklif yok, Galatasaray menfaatleri neyi gerektirirse onu yaparız” dedi. Şayet gerçekleşseydi bu girişimin Türk futbolu üzerinde farklı etkileri de olacaktı. Örneğin yurt dışında ve milli takımımızda forma giyen Ozan Kabak, Merih Demiral ve Hakan Calhanoğlu gibi futbolcularımız belki de milli formamızı bir daha terletemeyecekti. Bu durumda 2021 yazında EURO 2020(1)’e katılacak olan milli takım ve teknik direktör Şenol Güneş için de bir tehdit olacaktı.

Aslında Florentino Perez’in tetiklediği bu tartışma ülkemizde de yaşanıyor başka bir mecrada. Yayın ve reklam gelirleri şampiyonluk sayıları ile orantılı hesaplanıyor. Küçük ve orta boy takımlar daha fazla destek istiyorlar. Avrupa takımları ile kıyaslanması zor bizim takımların finansman gücü, transfer politikaları, kaliteli oyuncu çekme imkanları. Yabancı oyuncular ülkemize gelmek için Avrupa’da aldıklarından daha fazla ücret istiyorlar. Türkiye’de vergi avantajları olmasına rağmen.

Önümüzdeki günlerde Avrupa futbolunda da bize de ilham verecek ne gibi yeni gelişmelerin olacağını merakla bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar