Facebook ta paylaştweet le

Işığın olduğu yere karanlıklar giremez!

26.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

23 Nisan ile ilgili okuduğum ve en etkilediğim yazı kuşkusuz babamın.

“Işığın olduğu yere karanlıklar giremez!

Ama karanlığın olduğu yere ışık girer… Ve ışık ilerledikçe, karanlıklar geriler!”

Benim içi her gün daha da anlam kazanan ve bu sözlerle bitirdiği yazısı…

Türk egemenliğinin 98 yıl önce ilan edildiği bugünde Ahmet Taner Kışlalı’nın 26 sene önce bugün yazdığı o yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ulusal egemenlik ve çocuk bayramımız kutlu olsun!

“Bugün 23 Nisan”

Daha dün gibi kulaklarımda:

“Bugün 23 Nisan.

Neşe doluyor insan…”

Ciğerlerimizin tüm gücüyle haykırırdık. Çocuklar, kuşaklar boyu haykırdılar.

Bugün yine 23 Nisan. Ama neşe dolamıyor insan!

Neşe dolmasına dolamıyoruz da… Tarih sayfalarında dolaştığımızda, karamsar olma hakkımızın olmadığını da görüyoruz. Ve bugün, tarihin bazı sayfaları anımsamanın tam zamanı.

★★★

10 Ağustos 1919.

Halide Edip Adıvar, Mustafa Kemal Paşa’ya şunları yazıyor:

“Türkiye’yi bütün olarak İngiltere alabilse, kafasını kolunu koparır, birkaç yılda kendine gönülden bağlı bir sömürge durumuna getirir. Buna en başta, özellikle yurdumuzdaki din adamları çoktan isteklidir (…) Biz İstanbul’da kendimiz için bütün eski ve yeni Türkiye sınırlarını kapsamak üzere geçici bir Amerikan güdümünü, katlanabilir kötü durum olarak görüyoruz.”

Eylül 1919.

Refet Paşa, Sivas Kongresi’nde şu düşünceyi savunuyor:

“Herhalde bir Amerikan garantisini kabul etmek zorundayız. Yirminci yüzyılda beş yüz milyon lira borcu, yıkık bir yurdu, pek verimi olmayan bir toprağı ve ancak on, on beş milyon lira geliri olan bir ulus, bir dış yardım olmaksızın yaşayamaz. Eğer bundan sonra da bu durumumuzla kalır ve bir dış yardımla kalkınamayacak olursak, belki ilerde Yunanistan’ın bile saldırılarına karşı kendimizi savunamayız.

Tanrı korusun, eğer İzmir Yunanlılarda kalsa ve aramızda bir savaş açılsa, düşmanımız Yunanistan’dan vapurla asker getirecek durumda iken, acaba biz Erzurum’dan hangi trenlerle ulaştırmamızı yapabileceğiz? Bundan dolayı, Amerikan mandası her şeyden önce bir güvence ve destek bulmak için gereklidir.”

Eylül 1919.

Kara Vasıf Bey, Sivas Kongresi’nde şöyle diyor:

“Bütün devletler bizi tam bağımsız bırakacaklarını söyleseler bile, yine de desteksiz yapamayız (Vasıf Bey, sözlerinin başında mandaya destek adını

vermeyi önermişti). Bizim gelirimiz, borcumuzun faizini bile ödeyemez. Bağımsız yaşamaya parasal durumumuz elverişli değildir. Parasız, ordusuz ne yapabiliriz? Onlar uçakla havada uçuyorlar, biz daha kağnı arabasından kurtulamıyoruz. Bugün bağımsızlığımızı kurtarsak bile, yine günün birinde bizi paylaşırlar.”

Ve “Tek Adam“ çıkıyor, “Hayır“ diyor; “Tam bağımsız olacağız!”

Halkına, insanına, ulusuna güveniyor çünkü.

★★★

Bugün “Ulusal Egemenlik” Bayramı.

75 yıl öncesinin “eski mandacı”ları tarih sayfalarında küflenmişler. Şimdi ise, çözümü okyanus ötesinin formüllerinde arayan “yeni mandacı”lar var.

Eski mandacılar yok, ama Atatürk dimdik ayakta!

Yeni mandacılar da tarih sayfalarında küflenecekler, ama Atatürk’ün yapıtı -tüm ihanetlere karşın- yine de ayakta kalacak!

Çünkü, yitirme tehlikesi arttıkça, o yapıtın kendileri için ne ölçüde “yaşamsal” olduğunu anlayan insanların sayısı çığ gibi artıyor… Ve çünkü, aydınlık karanlıktan her zaman daha güçlüdür.

Işığın olduğu yere karanlıklar giremez!

Ama karanlığın olduğu yere ışık girer… Ve ışık ilerledikçe, karanlıklar geriler!”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

01.05.2021 - 10:09
Sevgili Nilhan Nur Kışlalı, beyninize, yüreğinize sağlık. Bilge Kemalist Ahmet Taner Kışlalı bu güzel yazılarınızı okusa ne kadar mutlu olurdu. Duygu ve düşüncelerinizin babanızın ruhuna ulaşmasını dilerim.

Gözlemci

26.04.2021 - 23:31
Sevgili Nilhan Nur Kışlalı, yazılarınızı severek takip ediyorum. Babanızın izinden gitmenizi çok takdir edilesi buluyorum. Sizin gibi araştırmacı, doğruyu kovalayan aydın insanlar var oldukça hala umut var diyorum ülkemiz için. Sürekli devam edilen saçma sapan yalan ve toplum bilincini yıkama denemelerine rağmen hepimiz biliyoruz ki "Gerçeklerin, bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır.". Bu sene de türlü bahanelerle aynı zamanda Cumhuriyet'imizi temsil eden 23 Nisan Bayramı'mızı kutlayamadık. Her ne kadar üstünü örtmeye, yapılan devrimleri tersine çevirmeye çalışsalar da Cumhuriyet kazanımları o kadar sağlam kurulmuş ki, parçalanmadan hala ayakta tutuyor bu ülkeyi.Kaleminize kuvvet, eğitim ve öğretim hayatınızda başarılar temenni ediyorum. Saygılarımla.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar