Facebook ta paylaştweet le

Küçük hisse rallisinin sonu

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemiden bu yana hiç bir şey eskisi gibi olmadı. Ne sosyal hayatta, ne çalışma hayatında, ne de sermaye piyasalarında. İşler öylesine değişti, karmaşık bir hal aldı ki bir ömür biriktirdiğimiz bilgi ve tecrübe bir anda heba olup gitti.

Senelerdir borsalarda “banka olmadan borsa olmaz” ya da “küçük hisseler risklidir” algıları bir bir yıkılıp yerle bir oldu. Riskli denilen hisseler yatırımcısına servet kazandırırken, güvenli limanlar sel sularına kapılıp gitti.

Bizim gibi bilgiyi kutsayan doğrunun yanlışın ne olduğunu bilen ve önemseyen yılların asırlık çınarları, sosyal medyada teşkilatlanıp basit sermaye artırımı hesabını yapamayan, fiyat kazancı bilmeyen, bilanço okumasından bi haber yeni yetmelerden öyle goller yedi ki, Maradona’nın 1986 da İngiltere’ye attığı gol solda sıfır kalır.

Öz sermayesini yemiş sermayesinin yaklaşık beş katı zarar açıklamış defter değeri eksilere düşmüş bir hisse nasıl oldu da 1000 TL oldu.

Defter değeri 18 lira sermayesinin 20 katı öz sermayesi olan ülkemizin medarı iftarı şirket neden 1 yıldır 4 TL’den yukarı kafayı kaldıramadı?

Bütün bunları açıklamaya mevcut fizik kanunlarının yeteceğinden şüpheliyim.

Ülkenin bütün küçük sermayeli hisse senetleri yüzde 100’den yüzde 400 kadar varan sermaye artırımları yaparken bu şirketlere para yetiştirmek ya da kurtarmak küçük yatırımcının görevi mi?

Halk arzlar olsun, sermaye tabana yayılsın, küçük yatırımcılar hisse senedi yatırımını da bir alternatif olarak görsün istedik durduk.

Son zamanlarda yapılan halka arzların, çok talep görmesi yatırımcısına az da olsa para kazandırması hemen şark kurnazlığı damarının kabarmasına yol açtı.

Değeri 2 TL olan hisse senetlerinin 10 liraya 3 lira olanların 15 TL’ye pazarlandığı bu günlerde kantarın topuzunun kaçtığının, küçük yatırımcıyı burada da bir hüsranın beklediğini görmek için fazla uzman olmaya gerek yok.

Eskiden halka arzlar hakkında fiyat ucuz pahalı, ya da iyi şirket, sektörü iyi diye konuşmalar yapılırdı. Şimdilerde bunların hepsi bir kenara atılmış küçük yatırımcının sırtına abandıkça abanılıyor.

Bu yatırımcı bu yükü kaldıramaz benden söylemesi, hakkaniyeti ve adaleti gözetmeyen bir fiyatlamayla olmaz. Piyasada ‘her şey gidiyor, suya parfüm sıkalım kolonya diye 20 liraya çakalım’ kafası fazla yürümez.

Son olarak bu zemine çanak tutan yatırımcılara da birkaç söz söylemek gerekir.

Sevgili kardeşim her malın ve hizmetin bir bedeli, bir ederi olduğunu gayet iyi biliyorsun. Pazardan marketten ürün alırken birkaç yere sorduğunu soruşturduğunu biliyoruz.

Peki neden borsada ‘Bu hisse senedi bu para eder mi? Bunların muadilleri kaç paradan işlem görüyor kaça alınıyor, kaça satılıyor’ demeden her gidenin peşinden atlıyorsun. Belli ki sana sürekli ışık yakanlar aslında senin dikkatini çekmeye çalışıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 13 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar