Facebook ta paylaştweet le

Britanya kelebek etkisi yaratabilir

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi kabusundan uyanan Birleşik Krallık, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa kıtasındaki ülkeler arasında, “ipi göğüslemeye” hazırlanan ilk ülke olması sebebiyle, “kelebek etkisi” yaratabilir. Bahar aylarının başladığı şu günlerde “tatlı bir telaş” yaşayan Britanyalılar, olası tüm ihtimallere hazırlıklı olmaya çalışıyorlar ama normal hayata dönmek ve ekonomiyi toparlamak için yeni adımlar atmaktan da geri kalmıyorlar.

Başbakan’ın 22 Şubat’ta açıkladığı yol haritasına harfi harfine uyan hükümet, halktan aldığı destekle pandemi yönetiminde başarılı ve tutarlı bir noktaya geldi.

29 Mart’taki ilk adımı takip eden 12 Nisan’daki açılımda da vaka sayılarında artış olmaması aksine daha da azalma olması sebebiyle, planlarına devam edeceklerini duyuran Boris Johnson, 17 Mayıs tarihindeki üçüncü açılım adımına gelene kadar her zamanki tedbirli tutumun devam ettirilmesini istedi.

13 Nisan’da başlayan Ramazan ayı nedeniyle, ülkedeki Müslüman azınlığa hitaben sosyal medya üzerinden görüş ve temennilerini paylaşan Başbakan, sosyal mesafe kuralına uyulmaya devam edilmesi konusunda, Müslüman kesimin desteğinin önemine değindi.

Mağazaların, spor komplekslerinin ve kuaför salonlarının açılmasıyla başlayan hareketliliğin, ekonominin hızla toparlanmasına önemli katkı sağlayacağını belirten meslek örgütleri ise şu ana kadarki gidişattan oldukça memnun görünüyorlar. Hatta perakende sektörünün çalışma saatlerinin uzatılmasını dahi talep ediyorlar.

Hükümet kanadında ise, ekonominin canlanması için yapılan planların başında, gayrimenkul sektörü geliyor. İlk kez ev sahibi olacaklara tanınan kolaylıkların arttırılmasını, mortgage peşinatlarının ise % 10’dan % 5’e düşürülmesini sağlayacak yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor. Peşinatın azaltılması, daha çok kişinin ev sahibi olabilmesini sağlayacağı için, özellikle gençler ve yeni evlilerin ilgi göstereceği düşünülen uygulamanın, ekonomik toparlanmaya can suyu olacağı belirtiliyor.

Boris Johnson hükümeti, dibe vuran ekonomiyi yukarı zıplatacak yeni uygulamaları hayata geçirmeye çalışırken, ülkenin önde gelen futbol kulüplerinden altısının, Avrupa Süper Ligi adı altındaki platforma dahil olacaklarını açıklamalarının altındaki nedenin de tamamen ekonomik göstergeler olduğu belirtiliyor. BBC’ye konuşan futbol otoritelerinin, böyle bir yeni lig kurulmasının, UEFA ve FİFA’ya gözdağı vermek anlamında olduğunu söylemeleri ve kulüplerin pandemi boyunca yaşadıkları ekonomik darboğaz nedeniyle oyunun kuralını değiştirmeye çalıştıkları konuşulanlar arasında yer alıyor.

Uzun lafın kısası, Birleşik Krallık, gerek aşıdaki başarısı, gerek ekonominin toparlanmasına yönelik hamleleri gerekse Başbakan’ın gösterdiği tutum ve davranışlarla pek çok ülkenin “feyz” alabileceği bir durum sergileyerek “kelebek etkisi” yaratıyor.

Birleşik Krallık’tan sevgiler

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar