Facebook ta paylaştweet le

Türkiye alemin kralı olur

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yıllar önceydi. Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin destekçilerinden ünlü avukat Şükrü Kaleağası’nın oğlu Bahadır Kaleağası ile tanışmıştım. Brüksel’de TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilciliği’ni kurmuştu. Bir özel sektör kuruluşunun ilk yurtdışı hamlelerinden biriydi bu çalışma. Konuk almıştık. Avrupa Birliği ile ilgili çok çarpıcı bilgiler vermişti. Geçtiğimiz günlerde Bahadır Kaleağası ile yine karşılaştık. TÜSİAD’ın Genel Sekreterliğini bıraktıktan sonra ilk karşılaşmamızdı. Artık üniversitedeki derslerine ve Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanlığı’na ağırlık veren bir çalışma içindeydi. Avrupa Birliği’ni Türkiye’de en iyi bilen isim olarak bu konuyu sorma şansımız oldu. Çok önemli bilgiler verdi.

Paylaşalım:

“Evet Avrupa ile ilgili yeni bir dönem başlıyor. Herkes kartlarını ortaya koydu. AB’de şu anda çok başlılık var. Bu Türkiye için önemli bir avantaja dönüştürülebilir. Türkiye, AB’ye yaklaştıkça doğuda gücü artıyor. AB’ye yakın bir Türkiye, Ortadoğu’da, Asya’da daha etkili oluyor. Aynı şekilde komşularına yakın bir Türkiye AB’de daha güçlü oluyor. Bu tespiti yapıp buna göre adım atmalıyız.”

Sonra dönüyor uzun yıllar kaldığı Brüksel ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“Bütün dünyada Brüksel etkisi diye bir kavram var. Brüksel yeşil diyor. Herkes bu yola giriyor. Japonya’dan ABD’ye kadar herkes bu yolda ilerliyor. Bu nedenle Türkiye’nin bu yakınlığı iyi değerlendirmesi gerekiyor.”

Sohbet koyulaşıyor. Bahadır Kaleağası fırsatları anlatıyor. Ve o müthiş bir cümleyi kuruyor:

“Türkiye aslında şu anda alemin kralı ve kraliçesi olabilir.!

Bu müthiş cümleden sonra hemen “nasıl” diye soruyoruz. Anlatıyor:

“Türkiye AB ile tam üyelik sürecinden vazgeçmeden yeni bir yapılanmaya gidebilir. Gümrük Birliği revize çalışması bu noktada önemli bir kaldıraç olabilir. Çünkü şu anda AB’de yeniden yapılanmaya gidiyor. Tam zamanı. Bunun için çoğulculuk, demokratik adımlar, özgürlükler gibi konularda birkaç adım atmamız yeterli. Bu adımlar bizi alemin kralı, kraliçesi yapabilir. Belirsizlik ekonominin sevmediği bir kavram. Ekonomideki, siyasetteki belirsizlikleri ortadan kaldırmalıyız. Yargıda önemli adımlar atmalıyız. Daha demokrat, daha özgür Türkiye alemin kralı olur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü bu adımları attığımızda batıdan büyük yatırımlar gelir, turizmde adımlar atılır. Türkiye ihracatı artar. Doğu Türkiye ile ekonomik ilişki kurmak için can atar.”

Evet, Bahadır Kaleağası’nın değerlendirmesi böyle. Batı ile ilişkilerin Türkiye'yi farklı bir noktaya taşıyacağını söylüyor. Bu konudaki tecrübesi söylediklerinin yabana atılmaması gerektiğini ortaya koyuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar