Facebook ta paylaştweet le

Durmak yok aşıya devam

16.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günde yaklaşık 4 milyona yakın aşılama hızıyla dünyanın en fazla aşı yapılan ülkesi Amerika Birleşik Devletleri oldu. Bu istatistiğe ulaşmak acılı yollardan geçerek oldu, zira dünyada korona kaybının en çok yaşandığı ülke yine ABD oldu. Günde ortalama 60 bin yeni vaka sayısı ve 600 bine giden kayıpları durdurmanın başka yolu yoktu. ABD’de yaygın olan virüsün Londra kaynaklı olduğu ilgili makamlarca tespit edilmiş ve bu virüsün 50 eyalette genetik izi bulunmuştu.

18 ve 24 yaş arası grupta vaka sayıları artış gösterirken bunun bazı eyaletlerin yapılan önlemlerde yaptığı esneklikten kaynaklandığını geçtiğimiz hafta yaptığım seyahatlerde gördüm. Güneye gittikçe insanlardaki bilinç ve sorumluluk düşerken kuzey doğru ilerledikçe sokakta yürüyenlerin dahi maske taktığı bir yelpaze üzerinde yaşıyoruz. Kolay değil yaklaşık bir yılı deviren salgının insanların sıkıntı sınırını zorladığı ve eskiye dönek istemesi bu rakamların tetiklenmesini getirdi. Bu noktada şunu söylemeliyim ki; ABD, Türkiye ile kıyaslandığında tertemiz kalıyor. 

50 yaş üzeri tüm vatandaşlarını aşılayan Biden yönetimi ile bazı Cumhuriyetçi valiler arasında önlemler nedeniyle büyük kapışma var. Başkan biden coronavirüs ile mücadelede adeta demir yumruk gibi gereken yere güçlü müdahaleler yapıyor. Biden ilk 100 gününde aşı hedefini 100 milyondan 200 milyona çıkarmıştı. Her köşede bulunan eczanelerden, gezici ekiplerden, stadyumlara, okullara kurulan geçici aşı merkezlerinden hatta araba ile aşı olma merkezlerine kadar birçok yerde internet üzerinden aldığınız randevu ile aşı olabiliyorsunuz. Ben yaptığım iş gereği öncelikli grupta olduğumdan iki doz aşımı olmuş ve deneyimlerimi sizinle paylaşmıştım. Bu arada ilk dozunu, ya da ikinci dozunu olduktan sonra hastalığa yakalananda var. Bir doktor arkadaşımın bana dediği gibi “süpermen olmayacaksın ona göre”.

Geçtiğimiz hafta bir takım görüşmeler için başkent Washington D.C.ye gittim. Koronanın etkilerini hala görmek mümkün. Bu arada Beyaz Saray’ın etrafı dört çevreden koruma duvarına alınmış ve etrafındaki yollar dahil olmak üzere polis duvarı altına alınmıştı. New York’a kıyasla şehrin boş olduğunu söyleyebilirim. Belediye 20 Mayıs’a kadar salgın nedeni ile acil durum düzenine devam edeceğini duyurdu. Bir çok dükkanın kapalı olduğunu gördüm ayrıca Washington Post gazetesinin verilerine göre işsizlik oranının yüzde 77 artmış.

Bizde lebalep kongreler olurken başkentte planlanan konferansların hemen hemen hepsi online olarak uzaktan yapıldı. Konaklama, eğlence ve gıda sektörü neredeyse durma noktasına geldi. Sadece başkent değil, New York, New Orleans, North Carolina, Virginia gibi eyaletlerde de durum daha vahim.

Murat Mercan

Geçtiğimiz hafta Washington DC’ye yeni atanan büyükelçimiz Murat Mercan, sosyal medyadan takip ettiğime göre hızlı başlangıçlar yaptı. CV olarak Florida ve Ohio’daki üniversitelerde eğitim görevliliği ayrıca milletvekilliği yapmış deneyimli bir isim. Daha önceki yazılarımda aktarmış bulunduğum Türk-Amerikan gerginliğini örtmek babında birçok kurum ve kuruluş ile hızlı görüşmelerde ve temaslarda bulundu. Geçtiğimiz hafta New York ve New Jerseyde Türk dernekleriyle buluştuklarını ve stratejik istişarelerde bulunduğu bilgisini vereyim. Görüşmelerden okuyabildiğim kırıkları kapatmak safları sıkılaştırmak istiyoruz ve gerçekten iyi haber.

Gündemden kısa kısa başlıklar geçmek gerekirse; 

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletlerinin Ankara Büyükelçiliği 2021 Work and travel programlarını iptal ettiğini sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Aşılama hususunda bu haftadan itibaren 16 yaş ve yukarısını hedefledikleri bilgisi verildi

Yazıyı kaleme aldığım vakitlerde New York’da bulunan gece kulüpleri ve lokantaların kapanma saatinin erkene alındığı vali Cuomo tarafından açıklandı.

Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar