Facebook ta paylaştweet le

Yeşil mutabakat trenini bu defa kaçırmak yok

16.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin önde gelen kurumları ve önemli isimleri bir araya gelmişti. Hayatın sürdürülebilir olması için elbirliği yapılmasını öneriyorlardı. TÜRKONFED, TÜSİAD ve UNDP ve bu kurumların şemsiyesi altındaki herkes… Yıl 2018’in tarih 11 Ocak’tı… Heyecan verici bir toplantıydı. Bu önemli oluşumun kurucu başkanlığına mutabakatla Ümit Boyner getirilmişti. İklim değişikliğinden yoksulluğa, toplumsal cinsiyet eşitliğinden çevreye kadar bir dizi yakıcı soruna karşı bizi bu oluşum kurtarabilir mesajı veriliyordu.

O günkü toplantıda Ümit Boyner’e sormuştum:

- Herkese açık olacak mı Hedefler İçin İş Dünyası Platformu?

Yanıt netti ve tekti.

Bu yakıcı sorunların altından hep birlikte kalkabiliriz. Herkese önderlik yapacak bir oluşum olsun istiyoruz. Özel sektör, kamu ve STK’ları, sürdürülebilir kalkınma ortak paydasında buluşturacak bir anlayışta olacağız.  İş dünyası ile sürdürülebilir kalkınma arasındaki köprüyü kuracağız. Tüm şirketler ve paydaşlarına açık, katılımcı bir yapıya sahip olacağız.

Sonrasında Ümit Boyner başkanlık görevini bıraktı. Yönetimde kaldı. Yerine iş dünyasında yaşarken heykeli dikilen tek isim olan ve uzun yıllar TÜSİAD’da önemli görevler üstlenen Şükrü Ünlütürk’e bıraktı.

Şükrü Ünlütürk’ün bir özelliğini herkes bilir. Ya bir görevi kabul etmez. Ya da alırsa hakkını verir.

Yine bildiği gibi yaptı.

İklim değişikliği ve çevre ile ilgili birbiri ardına toplantılar yaptı. Farkındalık konusunda önemli adımların atılmasını sağladı.

Ama bu yeterli değildi…

Platform ile iş dünyasının sürdürülebilir kalkınma ve refaha katkısı artırmayı hedefliyordu. Bu doğrultuda.

İlk Döngüsel Ekonomi Buluşması’nda, döngüsel ekonomi tanımı, dünyadan uygulama örnekleri ve mevcut durum analizi, özel sektör, bakanlık, uluslararası kuruluşlardan çeşitli temsilcilerin katılımıyla ele aldı.

Türkiye’nin istihdam konusundaki gururu tekstil sektörünü ve doğru kentsel mimariyi masaya yatırdı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 salgınını pandemi ilan etmesinin ardından İşletmelere Yönelik Covid-19 bilgilendirme toplantıları düzenledi. KOBİ'lerin dijitalleşme, e-ticarete başlama gibi ihtiyaçlarının hızla artması öngörüsü ile proje kapsamında Dijital Pazarlama, E-Ticaret, Kurum içi Dijitalleşme başlıkları altında 82 KOBİ temsilcisine pandemi dönemine özel dijitalleşme desteği verilmeye başlandı.

Yani her alana el attı. Şimdilerde çok önemli bir konuyla ilgileniyor Şükrü Ünlütürk ve Hedefler İçin İş Dünyası Platformu…

Türkiye’nin yarınlarını hatta bugünlerini çok yakından ilgilendiren Yeşil Mutabakat meselesini ilişkin bilgilendirme toplantıları yapılıyor. İhracatının yarısından fazlasını Avrupa’ya yapan Türkiye için çok önemli olan Yeşil Mutabakat konusunda bilgilendirmeye büyük önemli veriyor Şükrü Ünlütürk… Her zaman tren kaçırma söylemlerine bu defa izin vermemek için büyük çaba içinde. Şöyle anlatıyor konuyla ilgili yapılan çalışmaları:

- Evet her zaman tren kaçırma sıkıntısı yaşıyor Türkiye…  Ama bu defa Yeşil Mutabakatı tam yerinden ve zamanında yakaladık. Biz şu anda trene binmeye hazırlanıyoruz. Tren gelince hazır olmak için KOBİ’lerde büyük işletmelere herkesin farkındalığını artırmaya kararlıyız.

Yeşil Mutabakat ile ilgili en son toplantı dönüşüm ekonomisinin Türkiye’deki en önemli savunucularından ÇEVKO ile birlikte yapıldı.

Toplantıya ÇEVKO Vakfı İklim Değişiklikleri ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu ile EGD Küresel Isınma Kurultayı Komitesi tam destek verdi. Hedefler İçin İş Dünyası Platformu Başkanı Şükrü Ünlütürk Yeşil Mutabakatla ilgili şu noktaların altını çizdi:

. AB'nin 2050'ye kadar net sera gazı emisyonlarının sıfırlanması…

. Temiz enerji, olası sanayi, inşaat ve renovasyon, kaldırılması..

Ve devam etti Ünlütürk: Yeşil Mutabakat, Türk şirketlerinin ihracat gerçekleştirme noktasında olmazsa olmazı anlamına geliyor. İş dünyası için en yakın tehlike ne, ne yapmalı, nasıl önlem almalı yeni sanayi istihdamında etkileri gibi başlıkları ele alınmalı.

 

 

Hedefler İçin İş Dünyası Platformu’dan kimler var

Şükrü Ünlütürk’ün başkanlık yaptığı Platform’un yönetiminde Ümit Boyner, Ozan Diren, Emre Eczacıbaşı, Agi Veres, Claudio Tamasi, Öner Celebi, Bata Aksoy, Sahba Sobhani yer alıyor. Ayrıca Platform’un koordinasyon kurulu Arda Batu, Melda Cele, Hansin Doğan, Simey Kardeş, Merve Birdal’dan oluşuyor

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 12 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar