Facebook ta paylaştweet le

Aklı yitmek üzere olanlar

9.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hayat nasıl yeniden normal olur diye düşünen İngilizler, pandeminin açtığı yaraları sarmak için çareler arıyorlar. Toplumda genç, yaşlı, çocuk herkes “mental health (akıl sağlığı)”  problemleri olduğundan yakınıyor. Biz Türklerin duymaya pek alışık olmadığımız bu mental health konusu, İngilizlerin en çok kullandığı kavram olmaya başladı. Neden mi?

Pandeminin yarattığı etkilerin kolay kolay geçmeyeceğini söyleyen uzmanlar haklıymış. Şu günlerde, Britanya medyasında sıkça karşımıza çıkan konuların başında “mental health” problemi geliyor.

Okuldaki öğrenci, evdeki ebeveyn, ofisine gidemeyen çalışan, bakım evindeki yaşlı, hastanedeki hemşire, yoğun bakımdaki doktor, süpermarketteki kasiyer, hepsi ama hepsi uzatılan mikrofona ağlıyor, sızlıyor, mahvolduk, bittik, tükendik, aklımızı yitireceğiz şeklinde dert yanıyorlar.

Okullarda online eğitim devam ederken, ebeveynlerinin kamu görevleri nedeniyle mecburen okullarda yüz yüze eğitime gitmek zorunda kalan öğrenciler de “akıl sağlıklarının” bozulduğundan dem vuruyor, bütün çocukları evden online ders yapan anne de...

Sesi en yüksek çıkması gerekenler, gerçekten sevdiklerini corona yüzünden kaybedenler ama onlar hala yaşadıkları kayıpların şoku altında olduklarından, “akıl sağlığım tehlikede” alarmı vermiyor, aksine hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Babaları olmayan, sadece anneleriyle yaşayan dört kardeş, annelerini corona yüzünden kaybettiklerini, yardım kuruluşlarının ve devletin desteği ile ev kiralarını ve mutfak masraflarını karşılamaya çalıştıklarını söylüyorlar ama hiç biri “akıl sağlığım tehlikede” demiyor.

Kocası 10 aydır hastanede corona tedavisi gören, televizyon sunucusu medyanın ünlü yüzü Kate Garraway, ekranlardaki işini yapıyor, çıkıp “aklımı kaybetmek üzereyim” diye avaz avaz bağırmıyor.

Bir grup insan, “akıl sağlığı” lafını öyle bir dolamış ki diline, medya onlara mikrofon uzattıkça iyice cesaretleri artıyor, sesleri yükseliyor.

Sosyal Devlet’in verdiği bir cüret herhalde diyorum, aslı astarı var mı, yok mu belli değil, uzatılan mikrofona ağlanıyor bu ülkede...

Oysa güzel ülkem Türkiye’de durum tam tersi.

Halk, ekmeğinin, işinin, rızkının, hakkı olanı almanın peşinde, başka da bir şey istemiyor, hele çıkıp “aklımı yitireceğim” diyene rastlayamazsınız.

Birleşik Krallık’ta Prens Harry ve kumandan karısı Meghan Markle bile çıkıp ekranlarda “mental health” problemleri yaşadıklarını söylüyorlar.

Biz Türklerin ne kadar dayanıklı ve ne kadar kaprissiz insanlar olduğumuzun ispatıdır. Türkiye’de herhangi bir ortaokul öğrencisine mikrofon uzatılsa, pandemi döneminde okul ve sosyal hayatıyla ilgili sorular sorulsa hiçbiri “aklımı yitirmeme ramak kaldı” gibi bir laf etmez, böyle bir şey söylemek aklına bile gelmez.

Ama burada, Birleşik Krallık’ta geliyor, çoğu kişinin ilk şikâyet cümlesi “mental health” oluyor.

Evde oturan vatandaşına, faizsiz, geri ödemesiz, “hibe” para yardımı yapan bir devlet yönetiminden bahsediyorum. Bu ülkenin bu imkanlarından faydalanıp, bir de üstüne yaşadığı hayattan şikayet edip, akıl sağlığını kaybetmek üzere olduğunu söyleyen insanlara şaşıp kalıyorum.

Bu duruma tek şaşıran ben olmasam gerek çünkü yeni yürürlüğe giren bir kararla devlet, kadınlara hamilelikten başlayan ve çocuk iki yaşına gelene kadar devam edecek ücretsiz psikolog desteği vermeye karar verdi. En azından doğacak çocukların, akıl sağlığı sorunu yaşayan annelerden dünyaya gelmesinin önüne geçmek içindir belki, bilinmez.

Son bir yılda akıl sağlığı problemi yaşayan ve bu yüzden mağdur olan mutlaka “gerçek vakalar” vardır ancak sırf eleştirmiş olmak için sürekli ülkesini, olanı-olmayanı eleştiren insanların tavrı beni rahatsız ediyor.

İnsanların ayakta dik durabilmek ve onurlu yaşayabilmek için verdikleri mücadeleler dünyanın her yerinde alkışlanıyor da, üfürükten nağmeler okuyanlara hiçbir yerde tahammül edilemiyor.

Birleşik Krallık’tan sevgiler

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 6 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Suver, Türkiye - Çin Halk Cumh...

Günlük Burç Yorumları 5 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mayıs 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 1 Mayıs 2021 Cumartesi Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar