Facebook ta paylaştweet le

Adım Adım

2.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nisan ayının başlaması, dünya üzerinde hiçbir ülke insanını Britanyalılar kadar mutlu etmiyor olsa gerek. 5 Kasım 2020’den bu yana karantinada olan ülke, nisan ayının başlamasıyla yavaş yavaş “özgür dünyaya” doğru ilerliyor ancak görünmeyen düşmana karşı kazanmak üzere oldukları savaşın zafer sarhoşluğuna kapılmamaları gerektiğini bilmelerine rağmen gençlerin parklarda oluşturdukları kalabalık ve yaptıkları partiler yerel otoritelerin sert söylemlerine ve önlemlerine neden oluyor. Salgın kontrol altında diyebilmek için ise bugünün değil üç hafta sonrasının sayılarına bakmak gerekiyor.

 

Dört ay süren ulusal karantinadan, 29 Mart’tan itibaren çıkmaya başlayan Birleşik Krallık, ülkedeki tüm yetişkinlerin aşılanmasını tamamlamak üzereyken, ülkedeki gençlerin bir çuval inciri berbat etme riskiyle karşı karşıya.

Nüfusun yarısı aşılandığı için sürü bağışıklığı sağlandığı düşünülen ülkede, yeni bir aşı markası olan Novavax’ın da üretileceğinin duyulması halkın, özellikle gençlerin özgüvenini arttırmış vaziyette. Kalkmaya başlayan yasaklarla ilgili kantarın topuzunu kaçıran gençler sadece ebeveynlerini değil tüm halkı tedirgin ediyorlar.

Şehir parklarında toplanan ve eğlenen gençlere, evlerinde kalmaları, tanınan özgürlüğü abartmamaları çağrısı yapılmasına rağmen işe yaramadığı görülünce Nottingham Belediye Başkanı’nın yaptığı gibi parkların kapatılması gündeme geldi.

 

Tünelin ucundaki ışığın pırıltılarını kaybetmek istemeyen Britanyalıların üçüncü dalgayı yaşamamaları için yapılan uyarılar ve alınan yeni önlemler ne kadar etkili olacak, bunu zaman gösterecek. Ancak bu yaz kimsenin ülke dışına tatile gidemeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Avrupa ve özellikle Akdeniz şeridindeki tatil yörelerinde durumun aylar önce kendi yaşadıkları karanlık tabloyla aynı olmasından dolayı tedirgin olanlar, hükümetin koyduğu beş bin pound para cezasını da duyunca yaz tatillerini ülke sınırları içinde geçirmeye verdiler bile.

 

Kontrol edemedikleri bir savaşın tam ortasında olan ülkelere vatandaşlarını göndermek istemeyen Başbakan, 21 Haziran olarak duyurduğu tüm yasakların kaldırılma tarihini de temmuza kadar uzatacağını açıkladıktan sonra, tüm Britanyalılar gibi, ben de umutla, sabırla, anlayışla ve en önemlisi “hijyen-mesafe-maske” mottosuyla yaşamaya devam ediyor ve ülkeme sevgilerimi gönderiyorum.

Birleşik Krallık’tan sevgiler.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 11 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 10 Mayıs 2021 Pazartesi Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi.Pazar Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar