Facebook ta paylaştweet le

Meyvecilikte Türk mucizesini dünyaya taşıdık

2.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Meyve suyu pandemi döneminde yıldızlaşan sektörler arasında yer alıyor. Sektördeki bu başarı ilk etkisini yılın başında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İçecek Meclisi seçimlerinde gösterdi. Bu seçimlerde Türkiye İçecek Sanayi Meclisi Başkanlığı’na oy birliği ile Dimes Genel Müdürü Ozan Diren seçildi. Ozan Diren, meyve suyu sektörünün şemsiye örgütü MEYED’in de yönetiminde yer alıyor. MEYED 1993 yılında Prof. Dr. Aziz Ekşi tarafından kuruldu. Daha sonra başkanlık görevi yapan Mahmut A. Duruk ve Alaattin Güç döneminde dernek büyük atak yaptı. Halen başkanlık görevini sürdüren İlker Güney döneminde de kurumsallaşma noktasında başarılı adımlar atan MEYED’in önümüzdeki günlerde seçimleri yapılacak.

Başkanın değişmesi beklenen bu genel kurulu sektör çok önemsiyor. Genel kurula ilişkin bilgileri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşmak isteriz.

Ancak şimdi çok önemli bir mucizeyi sizlere aktarmak istiyoruz. Türkiye’de meyvecilik denildiğinde akla ilk gelen firmalardan biri Anadolu Grubu bünyesindeki Anadolu Etap… Anadolu Etap 2009 yılı sonunda kuruldu ve kısa sürede Avrupa'nın önde gelen meyve suyu ve taze meyve firmalarından biri haline geldi. Anadolu Etap’ın Genel Müdürlüğü’nü aynı zamanda MEYED Yönetim Kurulu Üyesi olan Bahadır Açık yürütüyor. Bahadır Açık Türkiye’de meyveciliği ve meyve suyunu en iyi bilen isimler arasında yer alıyor. Bu nedenle meyvenin hikayesini de iyi anlatıyor. Hele bu hikayenin içindeki Türk mucizesini anlatmak konusunda muhteşem. İşte Bahadır Açık tarafından anlatılan Siyah Havuç mucizesinin hikayesi:

- “Siyah Havuc Ereğli’de üretiliyor. Coğrafi işareti de aldı. Çiftçiye çok değer kattı. Bu ürün Türkiye adına tam bir başarı hikayesi… Bir Türk mucizesi. Şu anda 50 milyon dolarlık ihracatı var. Meyve suyu renklendirilmesinde kullanılıyor. Tamamen doğal. Bilindiği gibi sentetik renklendiriciler yasaklandı. Bu yüzden bu ürünün önü çok açık. Kısa sürede ihracat ikiyi katlanacak. Şu anda 25 ülkeye satıyoruz”

 Türkiye, siyah havuç üretiminde sessiz sedasız dünya lideri olmayı başardı. MEYED, siyah havuçtan üretilen siyah havuç konsantresinin dünya çapında kabul görmesini sağlamak üzere, Siyah Havuca Özgü Referans Kılavuzu hazırlanması girişimleri yürütüyor. Bahadır Açık, meyve suyunda ihracatta da bir başarı hikayesi yazıldığının altını çiziyor ve önemli bir noktaya gönderme yapıyor:

-“2020 yılında 323 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Ancak bu ihracatın en kıymetli yapı ithal girdisinin yüzde 5’lerde kalması. Yani katma değeri çok yüksek bir ihracat. Sektör ihracatını 10 yılda tam 10 kat artırdı. Meyve suyunu kıymetli yapan bir başka şey kırsal kalkınmaya büyük destek olması.”

 

Güney Kore’de vergi sistemini bile etkiledik

Meyve suyu ile ilgili Meyve Suyu Endüstrisi Derneği yani MEYED Başkanı İlker Güney’in verdiği bilgiler de çok çarpıcı. Sektörün dünyada çok kuvvetli olduğunun altını çizen İlker Güney şu tespiti yapıyor:

- “İhracatta sessizce elde ettiğimiz başarılar var sektör olarak. Güney Kore’deki vergi düzenlemelerini lehimize çevirdik. Meyve suyu sanayinde teknoloji olarak dünya ile yarışabilir seviyedeyiz. Dünyanın tüm bölgelerine ihracat yapan bir sektör o ülkelerdeki sağlık, gıda regülasyonları ve teknolojik standartlara ile uyumluyuz. Çiftçiyi ‘doğrudan gelir’ ve diğer desteklerle yerlerinde yani kırsalda tutmak hem Türkiye tarımı hem de sektörümüz için çok önemli.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mayıs 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 6 Mayıs 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Suver, Türkiye - Çin Halk Cumh...

Günlük Burç Yorumları 5 Mayıs 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Mayıs 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Mayıs 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar