Facebook ta paylaştweet le

Hata ve bedel

26.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Borsa İstanbul’da bir süredir bir keyifsizlik hakimdi. 1570 -1590 aralığını ilk defa 19 Ocak’ta test etti.  16 Şubat ve 18 Mart’ta tekrar tekrar bu seviyeyi aşmak için hamleler yapmasına rağmen, bu dar bant aralığını bir tür geçemedi.

Bu üç aylık süreçte pek çok şey konuşuldu: Bilançolar, faiz kararları, yurt dışı piyasalar, ABD 10 yıllıkları vs. Ama sadece ve sadece para girişine ve yabancıların Türk varlıklarına talebi bekleniyordu. Dolar bazında ucuz olduğumuz yurt dışı piyasalara göre avantajlı olduğumuz falan çokça söylendi. Oysaki yerli yatırımcıların talep ettiği hisse senetleri oldukça primlenmiş, yabancıların genellikle işlem yaptıkları hisseler yeterince değer kazanamamıştı. Faiz artırımlarının pozitif ikliminde (Kasım - Ocak döneminde) piyasaya yönelen yabancı, son 3 ayda alım yaptığı hisse senetlerini satma derdine düştü.

Yerli motivasyonun azalması, bedelli sermaye artırımları ve halka arzlarla piyasadan çekilen paranın da etkisiyle zirve testleri yapılmasına rağmen; endeksin yeni zirvelere ulaşacak enerjisi kalmadığı göründü.

Cumartesi günü Naci Ağbal’ın görevden alınması yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanması ve bu atamanın gereksiz bir saatte iletişim ve empatiden uzak şekilde yapılması, piyasada kendine karşı bir hamle yapılmış algısı oluşturdu.

Son toplantıda Naci Ağbal’ın 200 baz puanlık artışının beklentiyi aşan, aşırı karamsar ve yaz öncesi sermayeyi, sanayi ve üretimi rahatsız eden bir yanı olsa da bunun son artırım olduğu genel kabulüne dayanarak görevden almanın aşırı bir reaksiyon olduğu gerçeğini değiştirmez.

Öte yandan yapılan hareketin iş işten geçtikten sonra yapılması, artırım toplantısı öncesindeki koordinasyonsuzluğu da ortaya koydu. Hiç artırım yapılmasaydı piyasaların bu kadar negatif etkilenmesi beklenmezdi. Borsada %20 kayıp, kurlarda faiz artırımını etkisiz kılacak hareketlenme, Türkiye risk göstergelerinde sert yukarı hareket, artan borçlanma maliyetleri; ne için?

Pazartesi piyasaların açılışındaki %5’lik ilk düşüşün ardından, bankaları taban yaptıracak milyonlarca lot satışın girilmesi, hisselerin Yüzde 10 taban marjına kilitlenmelerine rağmen yüz milyon lot satışın yazılması gibi hareketlerin olayın sadece Naci Ağbal olayı olmadığı, Ayağına sıkan Türkiye’nin yaralı halinden yararlanmak isteyenleri de tetiklediği anlaşılıyor.

Hiçbir zaman biz her şeyi doğru yaptık dış güçler bizi yıkmaya çalışıyor söyleminin, arkasına saklanamayız. Dış güçler bizi yıkmaya çalışıyorsa, biz her şeyi doğru yapmadığımız için oluyor.

Bundan sonra kabine değişikliği, görev değişikliği gibi konular bir yana güven ve istikrar kelimeleri ön plandadır. Dış finansman ihtiyacı hat safhada olan ülkelerde bunlar hayati derecede önemli konulardır.

Yabancı yatırımcının çekim alanına girmediğimiz sürece Türk varlıklarının sadece “sen, ben, bizim oğlan” arasından dolaşımı mümkün olacak ve en nihayetinde birimizin açıkta kalmasıyla sonuçlanacaktır.

Petrolü doğalgazı bulamadığımız sürece, maalesef piyasalara rest çekemeyeceğimizi öğrenmemiz gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar