Facebook ta paylaştweet le

Dijitalleşme, merkezi sinir sistemimiz oluyor

26.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en mutlu ve mutsuz ülkeleri açıklandı. Mutsuzları biliyorsunuz zaten… Ama dünyanın en mutlu ülkesi yine Finlandiya olarak açıklandı. Evet, her yıl mutluluk gününde dünyanın en mutlusu olarak açıklanıyor Finlandiya… Önceki yıl bu ülkeye yaptığım seyahatte teknolojinin insan için olduğunu gözlemlemiştim.  Çünkü artık bu ülkede her şey dijital yapılıyor. Faturalar dijital ödeniyor. Bilet alacaksınız, taksi çağıracaksınız dijital yöntem kullanılıyor.

Bu yüzden ülkede teknolojiyi çok iyi kullanmayan 70 yaş üstü için dijital kurslar düzenleniyor. Teknoloji evet…. Ama insan içinse evet…

Mutluluk liderliği nedeniyle bilgi almak için konuştuğumuz DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk da bu noktanın altını çizdi. Hatta çok güzel de bir örnek verdi. İşte o örnek:

- "Geçtiğimiz yıllarda bir Türk battaniye şirketi Finlandiya’ya ürün satmak istedi. Bende araya girdim… Alıcı Finli firma akıllı battaniye var mı diye sordu. O ne demek dedim. Anlattı. Kışın ısıtan yazın serinleten bir battaniye… İşte Finlandiya da olaya artık böyle bakılıyor."

Finlandiya da iş yapmanın kendisine çok şey kattığını vurguladı Halil Kulluk ve devam etti:

“Öğrendim ki girişimcilik ruhuna sahipseniz başarılı olursunuz. En zor şartlarda bile pes etmeyin Hatalardan korkmayın… Kazanmak için hata yapıyorsunuz. Yapın."

Bugünün en mutlu ülkesi geçmişte nasıldı, İşte Halil kulluk çok önemli bir hatırlatma yaptı şu sözlerle:

- "Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya geçmiş yıllarda batı dünyasının en fakir ülkesiydi. Şimdi ise en zengin ülkeler arasında. Biraz önce ifade ettim. Onlardan pes etmemeyi öğrendim Onlar pes etmemişler. Finlandiya beyaz zambakların olduğu kadar pes etmeyen insanların da ülkesi. Tek doğal kaynakları orman. Pes etmemişler bu kaynağı altına dönüştürmüşler.”

 

Dünyanın en dijital ülkelerinden Finlandiya’nın pandemi ile birlikte büyük bir zihinsel devrime imza attığını belirten Halil Kulluk’un şu sözleri çok etkileyici idi:

- “İş hayatında bakış açısının değişmesinin tam karşılığını gördüm. İş yapış şeklinin değiştiğini yaşadım. İş hayatında fiziki şekilde karşılıklı bir araya gelmek elbette önemli ama yeni normale girdik, artık iş hayatımız eskisi gibi olmayacak. Dijitalleşme hayatımızın kaçınılmaz parçası. Dijital platformlar şu anda iş yapış şeklimizin merkezi sinir sistemi oldu. Teknolojiye hakim olalım ama teknolojinin hayatımızı alıp götürmesine izin vermemiz lazım. Finlandiya’da iş kuracaksanız orayı çok iyi anlayın, tanıyın, startup un eko sistemine hakim olun."

- "Türkiye ile Finlandiya arasındaki köprüyü kuracak olan teknoloji. Hedefe odaklanmak şaşırtır. Yönünü belirlersen hedefe ulaşırsın. Ben gençlerden ve olgun gençlerden çok umutluyum. Finlandiya’nın tasarım ruhu Türkiye'nin girişimcilik ruhu birleşince ekip ruhu ortaya çıkacak. Türkiye’de özel sektöre çok iş düşüyor. Önümüzdeki günlerde Türk startuplarla Finlandiya startuplarını bir araya getireceğiz. Çok önemli bir buluşma olacak.”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar