Facebook ta paylaştweet le

Borsa, Altın, Bitcoin vs

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bitcoin rallisi altmış bin dolarlarla devam ederken artık uluslararası bir ödeme aracı haline geldiği şeklinde yorumları okuyunca, aklıma, 1967-68 yılları arasında, merkezinde Sterlinin yer aldığı ve neredeyse İngiltere’yi iflasa götürecek kriz geldi!

O zamanlar özellikle de birinci dünya savaşı öncesi Londra, uluslararası finans merkezi, Pound da bunun resmi aracıydı, deyim yerinde olacaksa. Bugün on binlerce dolar değer biçilen kripto paralar gibi dünyanın bütününde geçerli altın bilezikti. Ama üstünde güneş batmayan büyük Britanya’nın savaşan tüm ordusunu finanse etmek zorunluluğu sterlini de kronik olarak krizin içine sürükledi. Nitekim 1930’lardaki küresel kriz ve genel ekonomik çöküş, bu gelişmelerin bir uzantısı olarak ortaya çıktı. Yine de Sterlin o yıllarda bile itibarı en yüksek para birimi idi ve efsanevi İngiliz İktisatçı John Keynes, ironik de olsa Sterlini altına tercih edeceğini belirtiyordu!.

Sonrası iktisat tarihi okuyanların malumudur: Bretton Wood Baronları tarafından yapılandırılan yeni uluslararası finansın banknot kralı, dolar olarak tespit edildi ve sterlin, dolayısı ile İngiliz ekonomisi 1952’den 1961’lere kadar devam eden krizler sarmalında bugünkü yerine kadar devam eden süreci yaşadı.

Geçen hafta Amerikan 10 yıllık tahvillerde görülen faiz artışı ile beraber tüm dünyayı etkileyen dinamikler bizim borsayı da es geçmedi. Toplam 2.687 trilyon dolar varlığı ile küresel bazda en değerli banka olan ve merkezi New York'ta bulunan JP Morgan Chase’in kurucusu baba Morgan, bir finans dehası olarak, kendisine borsa ile ilgili olarak ‘bugün borsada ne olacak?’ diye soran tanıdıklarına gülümseyerek ‘dalgalanacak’ diye yanıt verirmiş! Doğrusu Amsterdam’da 1611 yılında, üstü açık ve çatısı bile olmayan bir avluda kurulduğu zamandan bu yana borsa, hep dalgalanıyor! Endüstriyel gelişmeyi finanse etmek amacı ile serbest sermaye akışını sağlamayı hedefleyen borsa, zamanın ruhu ve beklentileri içinde para kazanma ve kaybetmenin sosyoekonomik laboratuarı olarak dalgalanmadan değerlerin el değiştirmesinin mümkün olmayacağı bir makine gibi işlevini yerini getirmekte, yüzyıllardır..

ABD, ikinci Dünya Savaşı sonrası dönemde, başka bir ülkenin merkez bankasına onsu 35 dolardan dilediği miktarda altını satma taahhüdü ile bugünlere evrilen altın kambiyo standardına bağlı banknot ekonomisinin yaratılmasını sağladı. Yine de o zamandan günümüze sayısız ekonomik krizde test edildiği gibi hiçbir kağıt parçasına güvenmemek yüzyıllık bir eğilim olarak hep gözlemlediğimiz psikolojik bir yatırımcı tepki biçimi oldu. İnsanlar, krizlerde altın gibi değerli madenlere yönelirken hükümetler de yükselen vergiler, kredilerde daralma, ücretlerde dondurma ve kamu harcamalarında kısıtlanma ile karakteristik önlemler sarmalında debelenip dururlar.

Pandemik dalgalanma ile iflas eden Hollanda’nın ünlü hotelleri Art Hotel Spaander, ünlü İtalyan restoran zinciri Carluccio's ve Amerikan dev perakende şirketi J. Crew Group gibi örnekler ve ya  SARS-CoV-2 ile katlanarak büyüyen ‘zoom’ profilinde yeni şirketler  ya da krizlere rağmen değerlerini koruyan Apple, Google, Microsoft, Amazon, Facebook gibi markaların varolması gibi borsadaki dalgalanmalar  ve kripto paraların değer artışı ya da azalışı hep olacaktır, ancak günün sonunda, herkes elindeki değerin korunduğunu görmek isteyecektir!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar