Facebook ta paylaştweet le

Doğrucu Davut yerelden yönetimin önemini vurguladı

19.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı’nın davetlisi olarak katıldığımız bir fuar etkinliğinde sohbet etmiştik son olarak onunla… Sevgili meslektaşım Çetin Ünsalan sohbeti “Doğrucu Davut ile konuştuk sanki” diye değerlendirmişti. Gerçekten o gün doğru bildiklerini söylemişti Antalya Ticaret Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, tıpkı geçtiğimiz günlerdeki sohbette olduğu gibi.

Doğru bildiklerini söylerken samimi içten bir tarzı var. Belki de bu yüzden Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a da, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na da bildiklerini anlatıyor, sıkıntıları çok rahat dile getiriyor. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böçek’e kentin sorunlarını anlattığı gibi, sınıf arkadaşı olarak hastalığı sonrası nazar boncuğu takabiliyor.

Yine aynı şekilde bize tek tek aktardığı ekonomi ile ilgili sorunları, yönetiminde olduğu Türkiye Odalar Borsalar Birliği toplantılarında da en açık ve net biçimde dile getiriyor.

 

Davut Çetin gibi herkesle barışık ama doğruları söyleyen başkanlara, iş insanlarına çok ihtiyacımız var bugünlerde. Her şeyi tozpembe gösteren ya da her konuda karanlık tablolar çizenlere değil, Davut Çetin’lere ihtiyacı var artık Türkiye'nin.

Bu girişten sonra merak etmişsinizdir Davut Çetin neler söyledi, sohbette neler konuşuldu diye... Davut Çetin, meslek lisesi kökenli bir girişimci…

Meslek lisesi denildiğinde bütün ayrıntıları ile sorunları anlatabiliyor. Meslek liselerinin yetersizliği de dile getiriyor ve şu önemli noktayı dile getiriyor:

 

"Benim yanımdaki ustabaşı ilk okul mezunu şu anda 14 bin lira maaş alıyor"

Bu cümleyi meslek lisesi öğrencilerine, meslek lisesiyle ilgili sorunları çözemeyenlere iletiyor. Aslında Davut Çetin’in kendisi de bir başarı hikayesi… 1987 yılında kurduğu GMY Çetin Motor firması ile otomotiv sektöründe harikalar yaratıp birçok ilke imza atma başarısı gösterdi. Antalya gibi tarımdan turizme her konuda doğal fırsatlara sahip bir kentin başında Davut Çetin gibi çok yönlü bir başkanın olması aslında bir şans…

 

Bakın tarımla ilgili tespitlerine:

- "Antalya’da tarımsal üretim artıyor. Katma değeri yüksek ürünlere geçiş var. Bu oldukça sevindirici. Mango, avokado, muz, ejder meyvesi yetiştiriyoruz. Ancak burada da ciddi bir sıkıntı bizi bekliyor. Şu anda Türkiye, tükettiği muzun yüzde 25’ini üretiyor. Son yıllarda muz serasına yapılan yatırımlarla bu oran yüzde 100'ü bulacak. Ancak daha fazlası durumunda muzda rekabet edemeyeceğimiz için ciddi sıkıntı yaşayacağız. Tarımsal ürünlerde bir planlamaya ihtiyacımız var. Ama planlama için önce doğru veriler gerekiyor. Antalya’da ne kadar domates üretiliyor, ne kadar biber yetiştiriliyor bilmiyoruz. Bilmediğimiz için planlama yapamıyoruz. Antalya’da bir pilot ‘Veri Merkezi’ kuralım diye müracaatımız var. İçerisinde kamunun biz meslek odalarının bulunduğu bu merkezi çok önemsiyoruz. Zira doğru veriler olmadan tüm şehirler karanlıkta yürüyor gibi. Doğru verilere sadece tarımda değil, her alanda ihtiyacımız var. Turizmde de şiddetle ihtiyacımız var. Antalya'ya gelen turistin yaş aralığı ne?   Çocuklarıyla mı geliyorlar? Hangi ülkelerden tercih ediliyoruz? Bu gibi doğru bilgiler olmadan strateji belirlemek doğru adımlar atmak mümkün olmuyor."

Tarımla ilgili açtığı veri başlığını devam ettiriyor. Veri yoksa doğru iş yapma şansının olmadığının altını çiziyor. Sonra da “Ya verileri bizimle paylaşsınlar ya da bıraksınlar biz veri çalışması yapalım” diyor.

 Sonra içindeki sıkıntıyı dışa vuruyor. Ankara’dan her şeyi yönetme anlayışından vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor.

-"Ankara’da maden ruhsatı veriliyor. Ruhsat verdiği yerde tarihi doku, turizm için çok önemli bir değer var. Ama bunu bilmiyor Ankara… Yereldeki en kötü yönetici bile bunu yapmaz. Eli gitmez bu karara. Yerelden yönetimi güçlendirmek gerekiyor. O zaman Antalya kazanır 20 günde maviye döner. Yerelin güçlendirilmesini herkese söylüyorum."

Pandemi sonrasının en önemli meselesi dijital dönüşüme getiriyor sözü… Antalya Ticaret Sanayi Odası’nın dijital dönüşüm, endüstri 4.0, e-ticaret, e-ihracat alanlarında üyelerine yönelik faaliyetlerinin devam ettiğini, şehrin katma değeri yüksek alanlardaki üretim artışının sürdüğünü anlatıyor ve şu noktaların altını çiziyor:

-“Örneğin yat üretiminde 21 firmamız oldu. Bu şirketlerimiz çok başarılı işlere imza atıyor. Geçtiğimiz dönemde Katar’a 27 metrelik 100 yat üretildi. 67 metrelik yat üretebilecek kapasiteye sahip, Aselsan gibi kurumlarla işbirliği yapan bir sektör altyapısı oluştu. Bu gibi sektörlerin Antalya ekonomisine, dolayısıyla Türkiye ekonomisine önemli değer katacağını düşünüyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar