Facebook ta paylaştweet le

Millet İttifakı’nı demokrasi birlikteliğine dönüştürmek

12.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İktidar blokunu oluşturan partilerin, Millet İttifakı’na yönelik salvoları bir türlü bitmek bilmiyor. İktidar partileri, muhalefetin birlikteliğini ve dayanışmasını dağıtma amaçlı, ardı ardına hamleler yapıyorlar.

Burada öncelikli hedef, halkın, seçmenin dikkatini, ekonomik ve sosyal sorunlardan uzaklaştırıp, siyasal ayrışmalara ve çekişmelere kilitlemek… Bir diğer temel hedef ise, muhalefetin işbirliğini bozmak ve dayanışmasını kırmak olarak ortaya çıkıyor.

 

İktidarın reform ve insan hakları söylemleri inandırıcı olmuyor

Siyasal iktidar bu amaçlara yönelik olarak ardı ardına hamleler yapıyor. Ekonomi ve hukuk temalı reform paketleri açıklıyor. ‘İnsan hakları eylem planı’ adıyla bir dizi maddeler sıralıyor. Ancak iktidar çevreleri, ne yaparlarsa yapsınlar, iç ve dış kamuoyunda, kendileri yararına amaçladıkları ve istedikleri etkileşimi bir türlü yaratamıyorlar. Burada temel olarak, 19 yıldır iktidarı elinde tutan siyasal anlayışın yorgunluğu, yıpranmışlığı ve tükenmişliği belirleyici oluyor. Ayrıca, iktidarın inandırıcılık ve güvenilirlik sorunu yaşadığı da ortaya çıkıyor.

Aslında, daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik; kısa erimli bu hamleler, dış politikaya yönelik olarak ve özellikle de ABD ve AB yönetimlerine karşı bir ‘yüz görümlüğü’ olarak değerlendirilebilir. Bir başka bakışla; uluslararası arenada, ekonomi ve siyaset çevrelerinden ülkemize -daha doğrusu iktidara- yönelik gelen ve gelecek eleştirileri karşılamak amaçlı olarak da yorumlanabilir.

 

Gazetecilere saldırılar sürüyor

Ancak bir yandan ‘reform’ açıklamaları ve‘insan hakları eylem planı’ gibi kulağa hoş gelen duyurular yapılırken; diğer yandan hayatın pratiğinde yaşanan gerçeklikler, maalesef bu yaklaşımlarla uyuşmuyor. Gazetecilere ve muhalif düşünceli insanlara yönelik saldırılar ve tehditler tüm hızıyla devam ediyor.

Son olarak, Halk-TV’de program yapan gazeteci Levent Gültekin’e, İstanbul’un göbeğinde, önceden organize olmuş 20-25 kişilik bir saldırgan grup tarafından, planlı biçimde saldırı düzenlenmesi; işin boyutlarının nerelere vardığını çarpıcı biçimde gösteriyor. Hele iktidar çevrelerinden, bu ve benzeri olaylara, yüksek sesli bir tepkinin verilmemiş olması da dikkat çekiyor. Oysa, böylesi durumlarda, en net ve sert tepki gösterilmelidir. Yöneticiler tarafından devletin ilgili kurum ve kuruluşları ivedilikle harekete geçirilip, olayın sorumluları bir an önce bulunmalı ve adalete teslim edilmelidir.

 

Millet İttifakı sağlam duruyor

Son dönemde dikkat çeken gelişme; iktidar partilerinin bütün hamlelerine karşın, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin birlikteliğinin ve dayanışmasının korunabilmesidir. Gara operasyonu sonrası yaşanan gelişmeler, HDP’nin kapatılması ve fezlekeler gibi netameli ve tartışmalı konularla, ‘Millet İttifakı’ köşeye sıkıştırılmaya çalışılmıştır ve halen de çalışılıyor. Ancak muhalefet partileri, iktidar blokunun bütün bu salvolarını boşa çıkardıkları gibi, tam tersi karşı bir hamleye de dönüştürebiliyorlar. Böylece, gündemi belirleme ve yönlendirme inisiyatifi, ağırlıklı olarak muhalefete geçiyor.

Son günlerde kasıtlı biçimde köpürtülen bir başka konu; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 8 Mart nedeniyle attığı bir tweet nedeniyle, adeta bir bardak suda fırtına koparılmaya çalışılmasıdır. Nezaketen atılmış ve insani yanı ağır basan bir ileti, bambaşka mecralara çekilmek istenmiştir. Ancak, ne yapılırsa yapılsın İyi Parti’nin Millet İttifakı’ndan koparılamayacağı gerçeği, net olarak anlaşılmıştır. Bir kez daha görülmüştür ki; bu işbirliğinde belirleyici ve esas olan, ittifakı oluşturan CHP ile İyi Parti liderlerinin, Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in, karşılıklı güvene ve anlayışa dayalı ortak duruşudur, tutumudur.

 

Önümüzdeki seçimin temel ayracı demokrasi olacak

Burada altını bir kez daha ve özenle çizmek gerekiyor ki; ister erken isterse zamanında yapılsın, önümüzdeki seçimin temel ayracı demokrasi konusu olacaktır. Adaylar ve partiler, demokrasi konusunda alacakları tavra ve tutuma göre tanımlanacaktır.

Demokrasi sorunsalı, siyasal blokların ve ittifakların temel belirleyicisi olacaktır. Dolayısıyla hiçbir adayın ve partinin, kendi başına buyruk davranması, anlamlı ve gerçekçi olmayacaktır. Böylesi bir tavır, doğrudan ya da dolaylı olarak tam tersine amaçlara hizmet edecektir.

 

Muhalefet, demokraside ve parlamenter sistemde buluşacak

Görüldüğü kadarıyla, muhalefet partileri ve liderleri, bu somut gerçekliğin ayırdında ve bilincindedirler. Bu zorunluluk, partilerin birbirine benzeşmesi anlamına asla gelmemelidir. Tam tersine, muhalefet partileri, siyasal ilkelerini ve farklılıklarını koruyarak, demokrasi ve parlamenter sistem temelinde güçlerini birleştirmelidir.

Ülkemizin ve halkımızın içinde bulunduğu zorlu koşullar, böylesi bir birlikteliği ve dayanışmayı zorunlu kılıyor. Önümüzdeki süreçte, Millet İttifakı, bütün muhalefet güçlerini kapsayacak bir demokrasi birlikteliğine dönüşmeyi başarmalıdır. Muhalefetin başarıya ulaşmasının ve iktidarı değiştirmesinin yolu buradan geçmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar