Facebook ta paylaştweet le

Kadın çağında yaşam daha güzel olacak

12.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Onlarca kadın etkinliği yapıldı 8 Mart haftasında... Önemli sözler verildi… Geçen yıl pandemi başlamamıştı henüz düzenlenen kadın etkinliğinin açılışında. Yeni dönemin kadın çağı olması gerektiği ifade edilmişti. Erkek egemen dünyanın içinde bulunduğu durum dile getirilmişti. İklim değişikliği, savaşlar hepsi erkek egemen dünyanın geldiği noktaydı.

Bunun üstüne bir de pandemi eklendi. Yine erkek egemen dünyanın yarattığı bir canavardı bu virüs. Tüm bu sıkıntıların altından kadınların iş dünyasında, siyasette, üst yönetimde yer alması ile kalkabiliriz. İşte 8 Mart haftasında ortak görüş bu doğrultudaydı. Peki bu mümkün mü? İşte esas sorulması gereken soru bu…

Bu sorunun yanıtı verildi Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi’nin etkinliğinde. Açılışı Senur Akın Biçer yaptı.

 

Çekirdekten yetişen bir girişimci olarak kadınların daha etkin hale gelmesinin yolunu şu sözlerle anlattı:

“ Kadınlar toplam nüfusun yüzde 49.8’ini oluşturuyor. Yani toplumun yarısını. Ancak iş hayatına katılımda bu oran epey düşüyor. Yine TÜİK verilerine göre işgücüne katılım oranı kadınlarda yüzde 32, erkeklerde ise yüzde 68’in biraz üzerinde. Girişimcilik rakamlarına baktığımızda ise kadın girişimci oranı yüzde 12 seviyelerinde. Oysa, ancak ve ancak, biz işgücündeki kadın oranını bu ortalamaya yaklaşır bir düzeye çıkarırsak Türkiye’nin milli gelirinin 2025’e kadar yüzde 20 seviyesinde artacağı da tahmin ediliyor. Aslında rakamların da gösterdiği gibi hedefimiz, toplumsal cinsiyet eşitliği olmalı. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitliği kadını “güçsüz, yardıma muhtaç” hallerinden çıkaran bir tanım bana göre. Dijital çağın da kadınlara üretime katılma konusunda daha fazla olanak sağladığı gerçek. Bir Afrika atasözü; Hızlı koşmak istiyorsan tek başına git ama en uzağa varmak istiyorsan hep birlikte. Biz en uzağa varmak için kadın erkek hep birlikte ilerliyoruz.”

Senur Akın Biçer’in vurguladığı nokta birliktelikti. Kadınlar birlikte olursa erkek egemen düzenin değişmesini sağlayabilirdi. Biçer’in başında bulunduğu Arnica da bu birliktelik sağlanmıştı. Yine kadınların öne geçtiği bir başka kurum Tezmaksan’ın Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu da benzer tespitleri yaptı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’ndaki son çalışmaların umut verici olduğunun altını çizdi.

Sonra kadınlar başarı hikayelerini anlattı. Erkeklerin yollarına engel koymak için yaptığı saçmalıklar dile getirildi. Mesela dernek yönetiminde yer almak isteyen kadını bu göreve getirmemek için gece yarısı toplantı yapmak gibi. Kadın bu gece yarısı toplantıya gelemez ve seçilemez diye düşünen erkekler yanıldılar. O kadın gece yarısı geldi ve seçildi…

İSO Vakfi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ayhan Metal Pres Döküm Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Ayhan, Covid-19’dan sonra farklı krizler yaşadıklarını ve bunlardan da farklı kaslar geliştirdiklerini belirterek döküm dünyasında bilgiler verdi. Yeniçağa adapte olmak için dijitalleşmeye nasıl hazırlandıkları bilgisini paylaştı.

İstanbul Blockchain Women Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Güven finansta köklü bir değişikliklerin bilgisi verdi.

İnsanlığa Değer Katan Girişimci Ödülü verilen BEE’O Kurucusu ve Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur annelikten girişimciliğe evrilen öyküsünü şu sözlerle anlattı.

"İnsanlığa değer katmak önemliydi. Biz değerli arı ürünlerini katma değer yaparak sunmayı hedefledik. Arılar ve arıların ürettiği bu değerli ürünler sayesinde oğlumun sağlığını doğaya ve arıya borçluyum. Hem Anadolu’nun değerli ürünlerini anlatmak için bu yolda ilerledim. Propolis bağışıklığı güçlendiren bir doğal arı ürünüdür. Doğadaki en güçlü antioksidanlardır. Anadolu’daki endemik bitkiden dolayı özel bileşenler bulunuyor.”

İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer toplantının yıldızıydı. Dayanışmanın somut ifadesiydi. Seferihisar’da başlayan hikayeyi şu sözlerle anlattı:

“Tarım kooperatiflerine ortak olunca biz erkek egemenliği vardır. Biz de kadınlarla birlikte bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurduk. Kooperatifte neler yaparız kısmında ise katma değere yoğunlaştık. Bir de bunun mutfak ve gastronomi işi vardı. Herkese kooperatif olarak, eğer bir araya gelirsek, el ele verirsek, aynı kooperatifteki gibi daha güzel bir şeyler yapabileceğimizi anlattık. Çalışmalarımızı dijitale taşıdık. Hala kırsalda internet alt yapı sorunları var. Kadınların eğitimi için köylerimizde dolaşıyoruz. Yerel yönetimin destekleri ile e-ticarete geçtik. Tüm çalışmalarımız TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen “11. eTürkiye (eTR) Ödülleri töreninde Seferi Pazar olarak ilk ödülü aldık.”

Sonra Makina İmalatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Sevda Kayhan Yılmaz krizlerle savaşını, Madosan Raf Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Saygın da ölçülebilir olmanın önemini anlattı. Sonra Hakkari’den bir ses duyduk. Hakkari Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Sevda Keskin kadın istihdamına yaptığı katkıyı, Seger Ses Sistemleri Genel Müdürü Tülin Tezer de kornadaki başarıyı aktardı.

Kadınlar artık kabına sığmıyor. Dünyanın farklı bir boyuta taşıyorlar. Taşıdıkları yer bugünden daha güzel olacak. Yani kadın çağı içinden bulunduğumuz çağı aratmayacak. Hatta o çağda yaşayanlar daha mutlu olacaklar.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar