Facebook ta paylaştweet le

ABD Türkiye’yi kıskaca almak istiyor

26.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika (BOP) projesi kapsamında ülkemizi kıskaca almaya çalışmaktadır. Bu hedefine ulaşmak için; Irak’ta PKK’yı, Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD/YPG’yi, Kafkaslarda Ermenistan’ı, Doğu Akdeniz’de ve Ege’de Yunanistan’ı kullanmaktadır.

ABD’nin Irak’ta ve Suriye’de halen 20’nin üzerinde askeri üssü, 10 bin civarında da askeri bulunmaktadır, Suriye’de sınırımıza yakın Haseke’ye orta menzilli füzeler yerleştirmiştir ve büyük bir askeri üs kurma hazırlığındadır.Bu askeri varlığın ve yeni üslenmenin maksadı; PKK’yı ve uzantısı olan PYD/YPG’yi Türkiye’ye karşı korumaktan ve ülkemizi güneyden kuşatmaktan başka bir şey değildir.

ABD; Güney ve Güneydoğu sınırımızda kuşatmasını tamamlarken, Ege’de Yunanistan’la askeri işbirliğini de geliştirmektedir. Trakya sınırımıza 20 kilometre mesafedeki Dedeağaç’ta Yunanistan’la müşterek deniz ve hava üssü kurmuştur, son günlerde 20 tane daha üs kurmanın hazırlığı içindedir. Girit’te Suda üssündeki ABD askerleri de hesap edildiğinde, proje tamamlandığı zaman Ege’deki ABD askeri varlığı azımsanmayacak sayıya ulaşacaktır.

ABD’nin Yunanistan’la askeri işbirliğinin Rusya’ya karşı önlem almak maksadını taşıdığı konusunda yaygın bir kanaat vardır. Ama Yunanistan Dışişleri Sözcüsü Alexandros Papaioannou; “Amerikan üslerinden bahsettiğimizde, Soğuk Savaş döneminde bulunan ABD üslerini ifade etmiyoruz. Artık farklı çerçeveler söz konusu…” şeklinde beyanat vererek kafaları karıştırmıştır. Yunanistan için Ege’de soğuk savaş dönemindeki gibi bir tehdit söz konusu olmadığı ifade ediliyorsa sözü edilen “farklı çerçeve” Türkiye’yi mi içine almaktadır? Yunanistan’ın Türkiye’yi kışkırtmak ve saldırgan taraf olarak göstermek için sürekli çaba harcadığı dikkate alındığında amacının Türkiye’yi batıdan da kuşatarak bir taraftan ABD’nin BOP projesine, diğer taraftan Yunan Megalo İdea’sına katkı sağlamak olduğu akla gelmektedir.

Askerî açıdan bakıldığında, ABD; BOP kapsamında, Irak ve Suriye’ye yaptığı gibi, Türkiye’ye de (PKK’nın taleplerine destek vermek ve Büyük Kürdistan hayalini gerçekleştirmek için) müdahaleye niyetlendiğinde Batı’da Yunanistan’ın önü açılacaktır. O zaman, Dedeağaç’taki Yunan-ABD müşterek üssünün Türkiye’den Batı Trakya’ya doğru gelişecek bir kara harekâtını önlemek ve Çanakkale Boğazı girişini kontrol altına alarak Türk Donanmasını Marmara Denizine hapsetmek, Girit’teki Suda Üssünün Ege Denizinin girişini kontrol etmek, kurulması planlanan diğer üslerin de Ege adalarını korumak ve Yunan kuvvetlerinin Anadolu’ya el atmasına destek sağlamak amacıyla kullanılması ihtimal dahilindedir. Başka bir amacı olsa (Rusya’ya karşı) NATO’da müttefiki olan ve geçmişte stratejik ortağı olarak tanıttığı Türkiye’yi de yanına almak için azami çabayı göstermesi gerekirdi diye düşünüyorum. ABD Irak ve Suriye’ye müdahale ederken Türkiye’yi kullanmıştı, şimdi de Türkiye’ye karşı Yunanistan’ı kullanmaktadır kanaatindeyim.
Kuşkusuz bu ihtimal dahilindeki en kötü senaryodur. Ama bu senaryonun hayata geçirilmesi için ülkemizdeki şartlar son derece uygundur. Hükümetimiz ABD ve bazı Avrupa ülkeleri tarafından siyasal İslamcı çizgide, Müslüman Kardeşler Örgütünün destekleyicisi olarak gösterilmektedir. Halkımız bir taraftan dış güdümlü tarikat ve cemaatler, bir taraftan etnik bölünmeyi amaçlayan PKK terör örgütü, diğer taraftan da üç-beş oy daha almak için çabalayan siyasetçiler tarafından azami ölçüde ayrıştırılmıştır. Batılı ülkeler hukuk, demokrasi ve insan hakları açısından ülkemizin sürekli gerilediğini rapor etmektedir. Ekonomimiz, tarım ve sanayii üretimimiz sürekli gerilemekte, dışa bağımlılığımız artmaktadır.

Yöneticilerimiz ABD destekli FETÖ tarafından tezgahlanan Ergenekon, Balyoz vb. kumpaslarla kandırılarak Türk Silahlı Kuvvetlerimizin en seçkin general ve subayları tasfiye edilmiş, yerlerine FETÖ mensupları yerleştirilmiş ve Arınç’a suikast kumpası sonucunda böyle durumlarda işgalcilerle mücadele etmek için oluşturulmuş Gayrinizami Harp teşkilatımız lağvedilmiştir. Bütün bunların sonucunda toplumsal huzurumuz yara almış, toplumda özgüven duygusu zedelenmiş, gayrimemnun kitleler çoğalmıştır. Bu durum dış tehditlere karşı ülkemizi hassaslaştırmaktadır.

ABD ve ortaklarının projelerinin gerçekleşmesini önlemek için dış politikada tehditlere karşı denge sağlayacak uluslararası önlemler alınmalı, bölge ülkeleriyle işbirliği ve dayanışma geliştirilmeli, içeride toplumsal huzuru sağlayacak yol ve yöntemler bulunmalı, her kesim (siyasiler, STK’lar, akademisyenler, öğretmenler, din adamları, kanaat önderleri…) ulusal birliği yeniden tesis etmek için azami çaba harcamalı, hukuk, demokrasi ve insan hakları karnemizdeki olumsuz algı düzeltilmeli, Türk Silahlı Kuvvetleri siyasetin dışında tutulmalıdır. Bu da Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonunu canlandırmakla, O’nun çizdiği yoldan sapmamakla olur...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar