Facebook ta paylaştweet le

Biden yönetimi Türkiye ile gerilimli başladı

26.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Joe Biden başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana Türkiye – ABD ilişkilerine yönelik baskı ve yönlendirmeler hız kesmeden devam etmekte. ABD’de çoğu siyasi kesim Trump döneminde Türkiye’ye “yeterli” yaptırımların ve uyarıların yapılmadığı konusunda hem fikir.

Son baskı ve uyarı bu sefer yazılı bir biçimde Biden’a 54 Senatörün imzası ile verildi. Mektubun ana-fikri basitti: Türkiye ve Erdoğan yönetimine “baskı” uygulamak. Senatörlerin ortak kanaatı Türkiye’ye baskı yaparak terör örgütlerine verdiği mücadeleyi keserek “kavgacı" ve “hırçın” dış politikalarına “dur” demek.
Terör örgütlerinden kasıt elbette YPG ile de bağlantısı bulunan PKK. YPG, Amerika’ya göre yıllardır Suriye’de IŞİD militanlarına verilen mücadeleye destek veriyor. Ve bağlantılı kuruluşu PKK’ya Türkiye’nin yüklenmesini istemiyorlar. PKK ve Türkiye’deki Kürt sorununun Türkiye için anlamını sorgulamaktan kaçınıyorlar.

54 senatörün kaleme aldığı mektupta, “... Türkiye'de devam eden insan hakları durumu hakkında yazıyoruz ve Türk hükümetine sıkıntılı sicilini iyileştirmesi için baskı yapmanızı rica ediyoruz” deniyor. Senatörler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) yönetiminde olan Türk hükümetinin “mücadeleci” bir dış politika benimsediğini ve Suriye'de ABD destekli güçlere saldırdığını iddia etmekteler.

Senatörler ayrıca “Türk hükümetinin ABD'de yaşayan kaçak Gülenci Terör Grubu (FETÖ) destekçisi NBA’de oynayan ‘basketbolcu’ Enes Kanter gibi ‘eleştirmenleri’ susturmaya çalışmasından” hoşnut değil.
Sonuç itibariyle Reuters gibi haber ajanslarının ve Erdoğan’ın siyasi eleştirmenlerinin beklentisi Biden’ın Ankara’ya karşı daha sert bir tutum izleyeceği yönünde.

Senatörler, 2016 darbe girişimin ardından “Erdoğan hükümetinin 300.000’den fazla insanı tutuklattırdığı, 150.000’i aşkın memurun işine son verdiğini ve yüzlerce haber ajansının kapatıldığını” iddia ederek, Türkiye yönetimine baskı yapılması gerektiğinde ısrar ediyorlar.

Türkiye her ne kadar son zamanlarda “ABD ile ilişkilerini düzeltmek ve iyileştirmek istediğini” açıklasa da, gelişmeler “olumlu bir sonuca ulaşılmasının zor olduğunu” gösteriyor.

Senatörlerden de gelen son baskıyla Türkiye ilişkileri artık yalnızca ABD Başkanının Ajandasında ve dikkatinde değil, tüm ABD yönetiminin önceliğinde.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar