Facebook ta paylaştweet le

Deprem sonrası girişimler

26.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

30 Ekim Sisam (Samos) depreminden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri 4 bine yakın konutun ağır hasarlı, 9 bin kadar konutun da orta hasarlı olduğunu saptadı. Bakanlık, ağır hasarlı konutlar karşılığında, bir bölümü eski yerinde, bir bölümü de Bayraklı’da, Şehir Hastanesi çevresinde olmak üzere yeni konutlar yapılacağını açıkladı. AKP’nin il kongresinde bulunmak üzere İzmir’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan da, yeni yapılacak binaların temel atma törenine katıldı. Bunların 6 ay içinde teslimini sağlayacaklarının sözünü verdi.

Yeni konutların hızla yetiştirilecek olması sevindirici ancak orta hasarlıların, giderek içinde yaşayanların huzursuz olduğunu dile getirdiği bazı az hasarlı binaların durumunun ne olacağı sorunu ortada kaldı. Daha önce de sorduk: Orta hasarlı binaların, yönetmeliğin belirttiği gibi bir yıl içinde güçlendirilmeleri mümkün mü? Ya az hasarlı binalarını yenilemek isteyenler ne yapacak?

Deprem yönetmeliğine uygun güçlendirme projelerinin yapılması ve bunların uygulanması hiç kolay değil. 5–10 bina olsa neyse. 800’e yakın binadan söz ediliyor. Güçlendirme işin teknik yanı. Bunun finansmanı nasıl sağlanacak? Vatandaşlarımız, hele bu zorlu dönemde, binalarını yenilemek için gereken parayı nereden bulacak?

Sık değişen mevzuat

Binalarını güçlendirmeyip yenilemek isteyen mülk sahiplerinin başka bir açmazı daha var. Binaların ruhsatlarının alındığı yıllardan bu yana yapı yönetmelikleri çok değişti. En önemlisi yeni bir imar yasası yürürlüğe girdi. Buna göre eskiden geçerli olan tanımlar ya da izinler artık geçerli değil. Örneğin bina yüksekliği tanımı farklı. Geçmişte 8 katlı inşa edilen bir bina artık 7 katlı olabiliyor ancak. Ya da yangın merdiveninin tasarımı değişti. Bu gibi değişiklikler yeni binada nasıl ele alınacak? Alan kaybı nasıl giderilecek?

Bu ve buna benzer sorunlar yığılınca, Karşıyaka ve Bayraklı Belediyeleri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi sorunları çözecek plan notları hazırladılar. Ancak, Bakan Murat Kurum, Başkan Tunç Soyer’in de katıldığı toplantıda, plan notlarıyla çözüme karşı çıktı. Yeni bir çözüm bulunmasını istedi.

Bunun üzerine Büyükşehir yetkilileri yeni bir çalışma hazırladılar. Her şeyden önce çalışmanın adı değiştirildi. ‘Plan notu’ yerine ‘Plan uygulama çalışmalarında uyulacak usul ve esaslar’ yazıldı. Bu kapsamda yenilenecek binalarda eski kat sayıları ve metrekare alanları aynı tutularak yangın merdiveni, otopark gibi konulara açıklık getirildi. İlk aşamada Büyükşehir Belediyesi imar komisyonundan oy birliği ile geçti bu değişiklikler. Partiler arasında birliğin sağlanması olumlu bir adım. Şimdi gözler 1 Martta yapılacak Meclis toplantısında.

Geçmiş hakların korunmasıyla ilgili çalışmanın yanı sıra Başkan Soyer, binalarını yenilemek isteyen vatandaşlar için uygun bir çözüm bulduğunu açıkladı.

Başkan Soyer’in çözümü

Başkan,21 Şubat tarihli “Gündeme Bakış” sitesinde Onur Çakır ile yaptığı söyleşide şunları söylüyor: “Yapı stokunun envanterini çıkaracağız ve diyeceğiz ki, ‘felaket olduğunda eğer sen bu evde oturuyorsan yıkılacak. Onun için buradan çıkman lazım’. ‘Nereye çıkacağım?’ diyecek. Onun için dünya bankası ile mutabık kaldık. Acil koduyla hazırlanmış bir enstrümanları var. 250 milyon dolarlık kaynağı yüzde 0,92 faizle, beş yıl ödemesiz ve 20 yıl vade ile aktarmaları konusunda mutabık kaldık. Bu parayı bize veriyor. … Senin apartmanın var. Tespit yapıldı. Riskli bina. Biz o zaman, ‘Senin binanla ilgili tespit yapıldı. Karot testleri şöyle çıktı. Binan dayanıksız. Senin evin yenilenmesi lazım! İmar konusunda yaptığımız mevzuatı meclisten geçireceğiz. Onun ışığında sen haklarını koruyarak aynı metrekareyle bina yapabilirsin’ diyeceğiz!

“Bu binanın yapım maliyeti nedir? Örneğin 200 bin lira. ‘Bunun 100 bin lirasını sana şu faizle ve vadede kullandıracağız’ diyeceğiz. Krediyi olduğu gibi yansıtacağız. Belediye buradan para kazanmayacak. Kriterler belirleyeceğiz. Bir köprü gibi bu dünya bankası kredisini kullandıracağız. 6-7 bin hanenin kullanmasını öngörüyoruz."

“Bu krediyi kullandırabilmemiz için ilk olarak bina envanterini belirlememiz gerekiyor. Envanterin çapına göre çıkaracağı tablo paranın yüzde ne kadarının herkese kullandırabileceğimizi belirleyecek. Ekipleri kurduk. 80 ekip var. İnşaat Mühendisleri Odası ile birlikte yol alacağız. Bayraklı ile ilgili bir yıl gibi bir hedefimiz var. İlçenin tamamının envanterini çıkarmayı hedefliyoruz. Yetersiz görürsek ekip sayısını artıracağız. Bunun için 200 milyon lira kaynak ayırdık.”

Görüldüğü gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi yaraları sarmak yönünde ilerliyor. Elbette, gerek mevzuat gerekse maddi açıdan hükümetin de bu çalışmalara destek vermesi gerekli. Bu çalışmanın Bayraklı, Bornova, Karaburun ve Seferihisar ilçeleriyle sınırlandırılmasını da anlamış değilim. Karşıyaka, Alsancak, Konak bölgelerinde de mülk sahiplerini kaygılandıran binalar bulunduğunu biliyorum. Bu nedenle Bakanlık bu konuya daha geniş bir perspektifle yaklaşmalı. İzmir’in hükümetten bu desteği almaya hakkı olduğunu düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar