Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Selleri ve Gazi Hastanesi…

12.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılmaz Ayata ile olan sel baskını yazılarımı, Gözlem Gazetesi İzmir sayfasında manşete çekince, bazı yanlış anlaşmalar ve politik fikirler ortaya çıktı.

Ne Ayata’nın, ne de benim bir politik hissiyatımız var. Sadece akıl yolu ile “İzmir’i her yağmurda sel basmasının önlenmesini” istiyoruz.

Son yüzyılın en güçlü yağmuru geçen hafta olan mıydı?

Vali konağı, Güzelyalı vs gibi belirli alanlarda metrekareye 180 kg yağmur mu yağdı, 210 Kg yağmur mu?
Üstüne iklim değişikliği ile artış da ilave edilerek, örneğin “20 kg / metrekare” pay konarak birkaç kilometre bu miktarı karşılayacak kanal kesiti hesap edilir ve en azından kilit noktalarda inşa edilir.
Böylelikle İzmir’in yağmur suyu işi hallolur. Yani olay atom fiziği falan gibi zor bir hesap kitap işi değildir. O parti, bu parti işi de değildir.

Deniz suyunun birkaç metre yükselmesine karşı olan plan ve tedbir biraz daha detaylı ve komoplikedir.
İzmr’de benim tahminim en kötü ihtimalde 2 milyona yakın insanın yer değiştirmesi planını kapsar. Yollarının vs şimdiden hesaplanmasında fayda vardır. İzmir sonunda Efes gibi terk edilen bir kent olmayacaksa.
***
Gazi Hastanesi – İzmir…
Geçen hafta İzmir Gazi Hastanesinde bir gece kaldım. Anjiyo, balon dilatasyon vs. yapıldı. Kendimi Dr. Barış Yanık ve Dr. Selim Amato’ya emanet ettim. Bir ihtimam, bir ihtimam. Mahcup oldum. Özel hastane Devlet hastanesi mukayese işi önümüzdeki on yıllarda dengelenecek. Düşünün kentin en uygun yerinde Devlet, hastane arazisini veriyor, bina inşaatını yapıyor, hekim ve hemşire paralarını her ay ödüyor. Özel hastaneci, araziyi alsın, binayı yapsın, maaşları ödesin ve ayakta kalsın. İki tesise de ayni ücret ödensin. Özel hastaneler cüzi bir ek ücret alarak ayaktalar. Zor iş vesselam. Tabii uzmanlaşarak ve daha iyi hizmet vererek ayakta kalıyorlar. Bayağı da rekabet var. Her hastanenin daha bir uzman olduğu konular var. Kalp, Ortopedi, Bevliye ve Göz, Gazi’de en aktif branşlarmış.

ABD ile mukayese edince bizde sağlık hizmetleri nispeten iyi durumda. Normal halk için.
Bir şeyi kendi gözlemim olarak şimdiden yazabilirim. Hastane deyince insancıl olması için birkaç yüz yatağı geçmemeli; haydi bilemedin en fazla 400 yataklı olmalı. Bundan sonrasını bir insan kavrayamıyor ve takip edemiyor. Kişiliksiz beton yığını oluyorlar. Bu hatayı Batı yaptı ve ders çıkardı. Almanya’daki en beylik ve mostralık örnek 2000 yataklı Aachen Hastanesi fiyaskosu! Bizim de tekrar yapmamıza gerek yok. Hekimler ve hemşireler özgüven ile şefkat gösteremiyor. Hastanenin hastaya akseden kalitesini de insancıl yaklaşım belirliyor. Hi tech / Yüksek teknik önemli ama belirleyen her zaman Hi touch / İnsancıl dokunuş!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test