Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güvenilirlik yeni kral, ona itaat etmek gerekiyor

30.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bir slogan değil. Gerçekten eskisi gibi olmayacak hiçbir şey… Mesela gıda tüketimi bunlardan biri… Önde gelen araştırma şirketlerinden Barem, 1000 denek üzerinde bir araştırma yapıyor. Soru şu: Öğle yemeklerinde ne yapıyorsun? Deneklerin yüzde 28’i evden getirdiğini söylüyor. Yani, bizim çocukluğumuzda kullanılan sefertası yeniden gündemde. Yine deneklerin yüzde 57’si yemek tercihi yaparken ne lezzeti, ne de başka şeyi öne çıkarıyor. Her 100 kişiden 57’si yemek tercihi yaparken güvenilirlik olmazsa olmazım diyor. Bu araştırma başka araştırmalarla destekleniyor. Belki de bu yüzden Türkiye’nin en büyük kurumlarından İstanbul Ticaret Borsası güvenilir ürün çalışması başlattı. Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri Elif Attepe ile anlaştı ve güvenilirlik konusunda eğitim çalışması başlattı. İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz bu çalışmanın çok önemli olduğunun altını çiziyor. Ve katılım patlaması yaşandığını vurguluyor. Ali Kopuz aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı görevini yapıyor. Gelinen nokta çok önemli. Tüketici tercihleri doğrultusunda oda üyelerini eğitiyor.  Diyor ki; “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaksa benim üyelerim yeni duruma ayak uydurmalı.” Ali Kopuz çalışmaya ilişkin bakın ne diyor:

“Pandemi yüzünden tüm dünyada gıdaya ve ticarete bakış açısında büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Bu bakımdan Kovid-19 salgınının iş dünyamıza etkisini göz ardı edemezdik. Özellikle üyelerimizi ve gıda işletmelerini salgının etkilerinden korumak ve sektörel bağışıklıklarını güçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımız doğrultusunda, İSTİB ev sahipliğinde ve Güvenilir Ürün Platformu koordinatörlüğünde yürütülecek olan, 'Güvenli 2023 İstanbul' projemizi başlattık. Eğitimler, yetkin otoriteler tarafından veriyor. Kovid-19 salgını sonrası geliştirilen güvenilir üretim ve ürün güvenliği konularını da kapsayacak. Eğitimler sonrasında yapılacak sınavda başarılı olanlar, 'Güvenli2023 İstanbul Güvenilir Ürün Eğitim Sertifikası' almaya hak kazanacaklar.”

İSTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral da eğitimlerin sonunda sertifikalar verileceğini böylece üyelerin yeni normale hazırlıklı olacağını vurguladı.

Evet Elif Attepe çok önemli bir iş başarıyor. Yeni dönemde artık kral değişti. Kral ne lezzet ne de  başka bir şey… Kral güvenilir olmak. Yeni krala itaat eden uyum sağlayan tüketicinin gözüne girecek. Güvenilir olmak için bütün sürecin şeffaf olması gerekiyor. Yeni kral güvenilir olmaksa İstanbul Ticaret Borsası da tam bunu yapıyor. Hem de uzmanlarla birlikte.

İşte Ali Kopuz başında olduğu kurumlar

Güvenilirlik konusunda düğmeye basan İstanbul ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz çok sayıda kuruluşun başkanı. Bu nedenle başlatılan eğitimlerin şansının çok yüksek olduğu vurgulanıyor. İşte Kopuz’un başında olduğu kurumlar:

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 2013 -

- İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı 2013 -

- Mega Center Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı 2010-

- Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucu Üyesi 2013-

- Kopuzlar Vakfı Üyesi 1993 -

- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi 1994-2013

- İTO Yönetim Kurulu Üyesi 1997-2009

- İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Yönetim Kurulu Üyesi 2005-2009

- İTO Gıda Tarım Hayvancılık İhtisas Komitesi Başkanı 1998-2009

- İstanbul Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi 2003-2010

- Darülaceze Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi 1998-2006

- Motor Sporları Ve Organizasyon A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi 2003-2003

 

Gıda güveliği konusunda sıfır tolerans

 Tarım ve Orman Bakanlığı da güvenilirlik meselesine çok önem veriyor. Bakan Yardımcısı Fatih Metin bu konuda bakın neler söylüyor:

"Gıda güvenliği ile alakalı toleransımız sıfır. Bu bilinçle mesai saati gözetmeden çalışıyoruz. Dünyada yaşanan Covid-19 kaynaklı olağanüstü durum ortaya çıkar çıkmaz gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılımının engellenmesi amacıyla işletmelerde hijyen kontrolünde dikkat edilecek hususlar Bakanlığımızca detaylı olarak belirlendi. Gıda işletmelerini bilgilendirme denetimlerini de bu sürece kadar yaptık. Bakanlığımız, gıda güvenirliği konusunda yaptığı çalışmalarda, tüketicilerin gıda alışverişlerinde ambalajlanmış gıdaları tercih etme konusunu özellikle vurgulamaktaydı. Coronavirüs süreci, bu konunun önemini daha da güçlendirdi.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 9 Mart 2021 Salı. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test