Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD’DEN BEKLENTİMİZ; HALK İRADESİNE SAYGI VE MÜZAKEREDİR

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, Türkiye ile ilgili değerlendirme yapmadan önce ne olup ne bittiğini çok iyi öğrenmesi gerekiyor. Mesela; patriot konusunda Türkiye ile müzakereler nasıl başladı, devam etti ve şimdi geldiği noktada neler oldu? konularını irdelemesi gerekiyor. Patriotları, Türkiye mi almak istemedi, yoksa ABD mi vermek istemedi? Eski Başkan Trump bu konuda Obama yönetimini sorumlu tutmuş ve Obama yönetiminin Türkiye’ye patriotları vermediğini söylemişti.

Bir diğer konu ise ABD’nin dünyadaki Türkiye benzeri ülkelere davranışı nasıl olacak? Bu konunun da süreç içerisinde irdelenmesi gerekiyor. Türkiye’ye S-400’ler konusunda böyle bir baskı yapılıyorken 2005 yılında Yunanistan, Slovakya, Bulgaristan gibi ülkeler NATO Askeri Tatbikatı’na S-300 füzeleriyle katılmıştı. Şu an F-35’lerle bir arada bulunması istenmeyen S-400’ler konusunda Türkiye’ye yaklaşımlarının nasıl olacağını da görmemiz lazım. Bir yandan ABD, NATO tatbikatına S-300’lerin katılmasına ve S-300’e sahip olan Yunanistan’a F-35 satılmasına onay verdi. Bu büyük bir çelişkidir. Türkiye’ye verilen mesaj, “S-400’leri değil S-300’leri alsaydın sorun olmazdı” mıdır?

Türkiye’de bu konulara değinen bir yöneticinin olmaması da dikkat edilmesi gereken ayrı bir konudur. Sonuç olarak, Biden önce geçmişten günümüze tüm dosyaları incelemeli, Türkiye ile sorunların masaya oturularak konuşulması ve müzakere edilmesi gerekmektedir. Yeni yönetimden, Trump dönemindeki çelişkili politikaları değil, yapıcı, iyi niyetli, müzakere eden ve konuşan bir tutum bekliyoruz. Biden’ın seçim döneminde Türkiye’deki yönetimle ilgili söylediği sözleri de geri alması, düzeltmesi gerekmektedir. Türkiye’deki seçimlere ABD’nin müdahalesi elbette ki kabul edilebilecek bir durum değildir. Halk iradesine saygı göstermelerini bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test