Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021’de turizmde umut ışığı var mı?

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Covid-19 salgınının yaşandığı birinci yılı devirdik, yani 2020’yi. Halbuki senenin başında ne kadar da ümitliydik. Olmadı.

Yalnız bizde değil, bütün dünyada insanların gezme, tatil yapma hayalleri suya düştü. Çünkü can derdi baş gösterdi. Zira salgının şakası yoktu ve hala da yok. Türkiye’de insanlar ilk anda bir gaflet içine düştüler. Ama ben yine de çabuk hareket ederek sağlık tedbirlerinin alınmasında geç kalmadığımızı düşünüyorum. Bazı tenkitlerin de yapılmasına rağmen Sağlık Bakanımızın gayretlerini, tıp konusunda uzman yakınlarımın da paralel görüşlerine dayanarak başarılı bulmaktayım.

Neyse, milletçe ya abartarak, ya da yeterince önemsemeden olayları algılayan ve değerlendiren bir toplumuz. Yaşanan olayları bu nedenle doğal karşılamaktayım.

Peki turizmde Türkiye 2020 yılında ne yaptı, buna gelmek istiyorum.

İlk şok atlatılınca sektör, geçmiş yıllardan buhran ve olumsuzluklara konusunda tecrübeli olduğu için hızlı toparlandı ve Bakanlıkla birlikte yeni normal koşullarını tesislerde etkin biçimde uygulamaya başladı. Akmasa da damlar misali, turizm gelirlerinde yüzde 60 ila 70’e varan eksilerde sezonu tamamladı.

Sektörde 50 yıldır her boyutta tecrübeler yaşayan bir turizmci olarak, konunun ciddiyetini yine belli olayları ve krizleri yöneten arkadaşlarla, bu işin toparlanma evresinin üç yıldan önce gerçekleşmesinin çok da mümkün görünmediğini ifade eden yazılar yazdık, görüşler beyan ettik.

Gelelim 2021 yılının ilk haftalarını yaşadığımız bugüne. Tabloda değişen pek bir şey görünmüyor. Türkiye’nin 2019 yılında ortaya koyduğu rakamları hatırlayacak olursak, bu yıl o sezonun yüzde 20’si kadar turist adedi ve gelirini yine gerçekleştirebiliriz diyorum.

Bunu söylerken dayandığım parametreler ise yabancı turist gönderen ülkeler ile yapılan anlaşmalar ve tesis sahibi ve yöneticilerinin beyanlarıdır.

2020’de Türkiye’ye turist nerelerden geldi? Ağırlıklı olarak Almanya, Rusya, Ukrayna, İngiltere ve İran’dan. İskandinavya ve Almanya dışındaki AB ülkelerinin genelinden bu yıl da istenilen miktarda geliş olmayacaktır. Yani siparişlerin talep eğrisindeki duruma hazır olmamız gerek.

Sayın Bakan, 30 milyon turist bekliyor. Ben tabi ki buna “İnşallah” derim. Çünkü politika ve moral, birbirinin kardeşidir.

Bu durum, başladığımız yılın geçtiğimiz yıldan en önemli farkı ve avantajı olabilir. Tabi ki uygulanmaya başlanan aşıların etki göstermesi ile.

Ancak şunu unutmayalım; bu iş yalnızca aşıları azami ölçüde yapan ülkelerde olmaz. Turistin gideceği ülkenin de (yani Türkiye’nin) işi aynı derecede başarılı götüren ve bunu çok iyi tatbik eden bir ülke olması şarttır. Çünkü aşı tatbikinin ve sonuçlarının ortaya koyacağı başarı derecesi, dünya ölçeğinde turizmin geleceğinin nasıl olacağını da ortaya koyacaktır. Bu nedenle 2021 şu an itibariyle büyük bir soru işareti olarak karşımızda durmaktadır. Bugünden tahlil ve tahmin yapmak çok zordur. Ancak Haziran’a kadar izleyeceğimiz gidişat, bizlere işin nereye varacağı konusunda bir fikir verebilecektir.

Ayrıca ailelerin tatil ihtiyaçlarının ve bu ihtiyacın nasıl karşılanacağının belirlenmesinde Covid-19 ile birlikte iklim şartları ve yağışların azlığı gibi unsurlar da etkili olacaktır. Büyük çaplı konaklama tesisleri, salgın nedeniyle butik şartlarına kendilerini hazırlamaktadırlar. Bu durum özellikle batı ülkelerinden gelebilecek turistler için olmazsa olmazdır. Aşının ne kadar başarılı olduğu dikkatle izlenecektir.

Sonuç; 2021’de turizmin başarılı olması için Türkiye’nin aşı kampanyasını ne kadar başarılı yürüteceği ve bu aşının ne kadar etkili olacağı doğrudan belirleyicidir. Butik konaklama tesislerine ve nüfusu nispeten az olan tatil beldelerine talebin artması beklenebilir. Villa ve ev kiralamaları artacaktır. Sürecin en önemli bir diğer boyutu ise deniz turizminde izlenecektir.

Yine de bu sene de kısıtlı bir turizm sezonu yaşanacağını beklemek, gerçekçi bir yaklaşım olur. Hava bulutludur. Asıl parlak günleri salgının etkisinin küresel çapta azalmasını beklediğimiz 2022 yılında görebileceğimizi umuyoruz.

İnşallah yanılırız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test