Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkmen’in refah ilkesi

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, "Türkmen’in Refah İlkesi" adlı bir kitap yazmış. Müstesna nasihatleri tarihin içinden alıp bugünlere taşıyan kitabında Berdimuhamedov adeta dünü bilmeyen, bugünü anlamaz, tanımaz demek istiyor.

Tarihsel olayları, efsaneleri masalları ve atasözlerini dünden bugüne çekici bir üslupla şekillendiren Berdimuhamedov, yalnız halkına değil insanlığa örnek nasihatler gibi anlattığı kitabında yedi sayısının önemini de çeşitli örnekler vererek okurlara sunuyor.      

Dünya'nın barış içinde yarınları kuşatmasını yaşamın sonsuzluğu olarak nitelendiren Berdimuhamedov bilimi hayatın parıldayan ışığı, sağlığı sağlamlık, çalışkanlığı gayretin kaynağı, arkadaşlığı asil bir ilke olarak değerlendiriyor.

"Geleneklerimiz, asırlardır insanların zihninde yaşamış olan masallarımız ve hikâyelerimiz, antik çağlardan beri anlatılan efsaneler, bugünden geleceğe uzanan köprünün temeli ve desteğidir” diye düşüncelerini özetleyen Berdimuhamedov; “yaşamak, vakit geçirmek değil, vaktin içinden geçmek ve sonsuzluğa gitmektir" diyor.

Türkmen kültüründe yedi sayısının önemi üzerinde duran ve yedi sayısının kutsallığıyla ilgili örnekler veren Berdimuhamedov yedi şeyi selamlamanın önemini anlatıyor ve şöyle diyor: yeni doğan güneş, yeni doğan ay, yeni doğan bebek, yeni gelin, helal kazanç, armağan, tandırdan çıkan ekmek, düğünde verilen hediye kıymetlidir, kutsaldır.

Gene kitabında Berdimuhamedov, mertliği ve yiğitliği, cesareti ve sadelikle sağduyuyu, nezaketi, çalışkanlığı, bilgeliği ve de gururu iyi adam olmanın şartı olarak adlandırıyor.

Tanımlar konusunda da değer ölçüleri çağdaş bir bilgeliğin işaretleriyle dolu olan Berdimuhamedov emek kavramını verimlilik olarak nitelendiriyor.

Gene yedi vasfı olan kimseye yanılmayacaktır hükmü veren Berdimuhamedov bu değer ölçüsünü de şöyle değerlendiriyor; yaşlılara saygı gösteren, haddini bilen, çok eğitim gören, emeği seven, halkın şükranını alan, kalabalıkta daha az konuşan, zayıfı destekleyen kişi hayatta yanılma nedir bilmez.

Öğütlerinden bir diğeri de dünya barışı konusunda olan ve barışı bir yaşam felsefesi olarak değerlendiren Berdimuhamedov Türkmenistan Devleti’nin devlet politikasını, insanlık için barışçıl bir gelecek olarak nitelendiriyor ve ekliyor; Türkmenistan’ın tarafsızlık siyaseti orta Asya barışının anahtarıdır.  

Hâsılı Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov bilge hükümler ortaya koyduğu Türkmen’in Refah ilkesi isimli kitabında “İyi insan, iyi vatandaş” olmanın yol haritasını çağdaş bir üslupla bizlere sunuyor.  

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test