Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomi karnesi zayıflarla dolu bir ülkede yaşamak

8.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni yılın ilk günlerinde de vatandaşın ana gündemi değişmiyor. Halkın temel gündemini sağlık ve özellikle de ekonomik konular oluşturuyor. İktidar çevreleri istedikleri kadar ‘darbe tartışması’ benzeri suni gündemler oluşturmaya uğraşsalar da, ya da ‘türban-başörtüsü’ gibi artık çok gerilerde kalmış konuların üzerine atlayıp, o meseleleri yeniden köpürtmeye çalışsalar da; bir yandan salgının, diğer yandan iş ve aş sorununun girdabında sürüklenen dar gelirli insanlarımız, ekonomiyi düşünmekten ve konuşmaktan vazgeçmiyor.

Gerçek gündem iş, aş ve zam yağmuru

Dar gelirli vatandaş, her gün yaşadığı sıkıntıyı, zorluğu nasıl unutabilir ki? Hele bunca hayat pahalılığının, geçim zorluğunun yaşandığı bir ortamda!.. İşte bu nedenle, son zamanlarda yapılan hemen bütün kamuoyu araştırmalarında, en çok konuşulan konular işsizlik ve ekonomi oluyor.

Yeni yılla birlikte ardı ardına gelen zamlar da bütün bu zorlukların üstüne adeta tüy dikti!.. Öyle ki tam anlamıyla zam sağanağı oldu. Elektrikten doğalgaza ve köprü geçişlerine kadar uzanan bir dizi zorunlu gidere zam yapıldı. Bu bağlamda, enflasyon oranı tartışmaları da ekonominin başat gündemine oturdu.

Ekonomi kötüye gidiyor

MetroPOLL Araştırma tarafından açıklanan aralık ayı ‘Türkiye’nin Nabzı’ verileri, vatandaşın ekonomi ile ilgili düşüncelerini çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların önemli çoğunluğunu oluşturan yüzde 64,8'e göre Türkiye kötüye gidiyor. Sadece yüzde 21,7 oranında yurttaş durumundan memnun görünüyor.

Ülkenin en önemli sorunu olarak, yüzde 49,5 ile ekonomi, yüzde 13,2 ile coronavirüs ve yüzde 12,3 ile işsizlik sıralanıyor. Katılımcıların yüzde 63,8'i ekonominin kötüleştiğini savunuyor. ‘İyileşti’ diyenler yüzde 8,4.Araştırmaya göre, halkın yüzde 59,4'ü borçlu. Daha da çarpıcı olanı, borçluların yüzde 91’i borcunu ödemekte zorlanıyor.

Karne kırıklarla dolu

Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından, ulusal ve uluslararası endeksler temel alınarak açıklanan rapor; 2020 yılında başta ekonomi olmak üzere birçok alanda Türkiye’nin gerileme yaşadığını gözler önüne seriyor. Üstelik sorunlar giderek daha da büyüyor ve ağırlaşıyor.

CHP’nin Bilim Yönetim ve Kültür Platformu çalışmalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel’in verdiği bilgiye göre; Türkiye, AB, OECD, G20 ülke gruplarında en yüksek enflasyona sahip ülke konumuna geldi. Dünya ülkeleri sıralamasında da 190 ülke arasında en yüksek enflasyona sahip 15 ülke arasına girdi. İşsizlik bakımından dünyanın en kötü 20 ülkesinden biri olan Türkiye, genç işsizliği bakımından ise dünyanın en kötü 35 ülkesinden biri oldu. Gelir adaleti bakımından da Türkiye, Meksika ve Şili’nin ardından sondan üçüncü sırada yer aldı.

İşsizler umudunu yitiriyor

Ekonomide yaşanan bunca olumsuzluğun içinde en çarpıcı olanı elbette işsizlik ve özellikle de gençlerin işsizliği... Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) yaptığı işsizlik araştırması, ülkemizde işsizliğin derinliğini ve işsiz insanların içine düştükleri umutsuzluğu gözler önüne seriyor. İşsizler arasında geleceğe güvenle bakamayanların oranının yüzde 67,3’ü bulduğu araştırmanın çarpıcı verilerini, SODEV Başkanı ve aynı zamanda araştırmacı Ertan Aksoy açıkladı.

Araştırmanın verilerine göre; işsizlerin yarısından fazlası faturalarının tamamını ödeyemiyor. İşsizlerin yüzde 51,5’inin kredi kartı var. Ancak kredi kartı sahibi olanların yüzde 75,4’ü kredi kartını düzenli olarak ödeyemediğini belirtiyor. İşsizlerin yüzde 46,7’sinin kredi borcu bulunuyor. Kredi borcu olan her 4 işsizden 3’ü bu borcunu ödeyemiyor. İşsizlerin yüzde 59,7’si ailelerinin temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. İşsizlerin yüzde 60,8’i mümkün olsa yurtdışında çalışmayı tercih edeceğini söylüyor; yüzde 59,3’ü de iş bulabilecek olsa başka bir şehre taşınmaya hazır olacağını ifade ediyor. (SD Dergi / Kasım-Aralık / Sayı: 119-120)

Vitrin tartışmalarını bırak, ekonomiye bak!

Bütün bu araştırmalar ve ortaya çıkan veriler; vatandaşın, halkın, gerçek gündeminin iş, aş derdi ve ekonomik sorunlar olduğunu ortaya koyuyor.

Bu verilerin ışığında; siyaset dünyasından, ‘vitrin süsü - mankeni’ tarzı suni tartışmaların bir yana bırakılıp, halkın gerçek gündemine odaklanılmasını istiyoruz ve bekliyoruz. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 9 Mart 2021 Salı. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test