Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beklentimiz; Diyalog ve İşbirliği…

31.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ve dünya için 2020 bir kaos ve felaket yılı olarak hatırlanacaktır. Mart ayından bu yana COVİD 19 belası tüm dünyayı inletmektedir. Pandemi insanların hayatını çok olumsuz etkilemiş, meydana gelen 1.6 milyon ölümün yanı sıra insanların psikolojileri bozulmuş ve ülke ekonomileri alt üst olmuştur.

Türkiye de pandemiden olumsuz etkilenen ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemiz esasen uzun süredir ekonomik sıkıntılarla baş etmeye çalışmaktadır. Karantina dönemlerinde ekonominin kapanması iş hayatını ve çalışanları büyük sıkıntıya koymuştur. Ekonomik sorunların faturasının artarak halka yansıyacağı muhakkaktır.

Türkiye uzun zamandan beri dış politika alanında ciddi sorunlarla uğraşmaktadır. 2011 yılında başlayan "Arap Baharı" denilen olaylar aslında Arap ülkelerine felaket getiren bir dönem olmuştur. Türkiye, Suriye'den meydana gelen göç, sınır bölgelerinde gerçekleştirilen operasyonlar gibi ağır nedenlerle zor bir dönem geçirmektedir. Suriye'nin yanı sıra Türkiye'nin Mısır ve İsrail ile ilişkileri de olumsuz bir tablodadır.

Soğuk savaşın bitmesi ve Orta Doğu'da ABD varlığının yerleşmesi ile bölge siyasetinde yeni dinamikler oluşmuştur. Şii ve Kürt kimlikleri siyasi ilişkilerde hâkim olmaya başlamıştır.

Türkiye tarih boyunca kaçınılmaz olarak Orta Doğu'daki gelişmelerin içinde olmuştur. Son dönemde özellikle Suriye iç savaşı sırasında ABD’nin YPG-PKK desteği nedeniyle yeni destek arayışlarına girişmiş, bu çerçevede Rusya ile yakınlaşmış ve İran'ı da dâhil ederek Astana sürecinde yer almıştır.

Diğer taraftan Doğu Akdeniz'deki gelişmeler de Türkiye'yi uzun süre meşgul edecek bir süreçtir. Türkiye- Yunanistan ilişkileri gerilimli bir seyir izlemektedir. Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların kullanımı konusunda işbirliğinden uzak bir yaklaşım içindedirler. Türkiye üzerinde AB aracılığıyla baskı kurarak yaptırım uygulama peşindedirler.

ABD'nde Başkan Biden'in 20 Ocak 2021'de göreve başlaması ile yeni bir dönem başlayacaktır. ABD'nin uygulama kararı aldığı yaptırımların akıbeti belli olacaktır. Biden'ın ikili ilişkilere yaklaşımı konusunda henüz bir işaret alınmamıştır. Kongre Türkiye'ye yaptırımlar hususunda baskısını eksik etmeyecektir.

İşte bu karmaşık ve sorunlu ilişkiler demeti içinde Türkiye yeni yılı karşılamaya hazırlanmaktadır. Yeni yıldan itibaren komşularla ve müttefiklerle diyalogu ve işbirliğini geliştirecek bir dış politika benimsenmesi isabetli olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test