Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021 hoş geldin, ancak zor da geldin!

30.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugün Gözlem gazetemize 2021 yılının son köşe yazısını yazarken gerçekten kendimi biraz buruk hissediyorum. Zira yeni yıllardaki karşılama yazılarında hep ümitli ve neşeli konular anlatılır, esprili ifadeler kullanılır; ancak 2020 öyle bir yıl oldu ki tüm zihinler “bitse de kurtulsak” hissiyatı içinde bekliyor 2021’i.

Neyse, bitti ve gitti.

Gelelim 2021 yılına... Pek tabi ümit ve isteklerle karşılayacağız 365 günlük bu zaman dilimini. Ümit ederim her şey iyiye doğru gider.

Bizleri üzen ve sıkanlar nelerdi?

Ekonomi: Ülkemiz için şartlar, çeşitli iç ve dış nedenlerle ve bazen de yapılan yanlışlar sonucunda sıkıntısız bir düzene imkan veremedi. Ancak Türkiye ekonomik krizlere alışıktır. Ben ekonomik sıkıntıların çarelerinin bilindiğini, eğer ortak akıl etrafında birleşilirse, belirli bir plan ve strateji çerçevesinde mazeretsiz ve ısrarla gidilirse düzlüğe çıkabileceğimizi ümit etmekteyim. Fakat söz konusu ekonomik durumun daha başka faktörlerinin oluşu da beni endişelendirmektedir.

a) Öncelikle Amerika AB ülkelerinin (bilhassa Fransa, Almanya, Yunanistan ve kukla Kıbrıs) yarattığı sorunlar nasıl gelişecek?

b) Sınırlarımızdaki ve karasularımızdaki yine güya dost ve komşu NATO ortaklarımız ile Doğu Akdeniz, silahlandırılan adalar, Libya, Suriye ve Irak’taki anlaşmazlıkların halli bizi nerelere götürecek? Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarımıza getirilmek istenen engeller ne olacak?

c) Kıbrıs sorunu ne olacak? İngiltere, ABD ve İsrail bunu sonuçlandırmamak için 60-70 yıldır çalışmaktalar.

d) AB ile yaşanan sorunlar ne olacak, süreç nasıl işleyecek?

e) Türkiye’nin rejimindeki hukuk, insan hakları, demokrasi ve özellikle PKK ile mücadele sürecindeki olumsuzluklar ve engeller karşısında hareket tarzı ne olacak?

Bu saydığımız konuların çözümlerindeki zorluklar göz önüne alındığında “endişeli ve problemli” olacağı muhakkak bir yeni yıl için ne kadar ümitli olabiliriz, bilemiyorum.

Covid-19 belası! Evet, bir de bu var; dikkat ederseniz henüz bundan bahsetmiş bile değilim.

2020’nin Mart ayından itibaren ülkemizi de etkilemeye başlayan salgın, bizim ve tüm diğer ülkelerin elimizde olmadan içinde düştüğümüz, yakın tarihte eşi görülmemiş bir afet durumudur.

Herkes tedirgin ve endişeli halde beklemektedir. Covid-19 pandemisi, nereye sürükleneceği belli olmayan bir afet olarak 2021 yılının da en birincil sorunu ve tehlikesi olacak.

 

2021 yılından ne istiyoruz, ne bekliyoruz?

Şüphesiz Türk milleti olarak saydığımız bütün bu unsurlarla mücadele edecek, ülkemizin bekası için çalışacağız. Mutlaka başarılı olmamız gerekecek.

Çare ise beyaz-siyah demeden iktidar, muhalefet ve diğer tüm unsurların mutlaka “ortak akılda” buluşmamızdır. Münakaşa dahi edilmeyecek tek ve ortak bir hedefimiz olmalıdır. Bunun önderi de Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’dır. Kendisi bunu sağlayacak adımı milletin ortak arzusu olarak gecikmeden atmalıdır. Bu şarttır.

Zira sorun yalnız ekonomi ve dış ilişkiler değildir. Vatan hainleri ve ayrılıkçılar da düze çıkmamızın önünde çok büyük bir engeldir. Türkiye, sıkıntılar ve zor anlar karşısında hep çare üretebilmiş bir milletin ülkesidir.

Herhalde bugünün Türkiye’si, vermekte olduğu istiklal harbini de kazanacaktır. Yeter ki ortak akılda, vatan sevgisinde ve ortak siyaset unsurlarında birlik olabilelim. Umalım ki 2021 bu şekilde bizlere güzel sonuçlar ve güzel günler getirsin.

Tüm okurlarıma sağlıklı, mutlu ve umutlu bir yeni yıl diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 6 Mart 2021 Cumartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test