Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Londra’da bir metrekare fiyatına İstanbul’dan daire alınıyor

30.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İstanbul'u daha değerli hale getirmek için farklı dillerde mülk edinme rehberi hazırlandı. Bu hazırlığa yeni çalışmalarla devam edileceği mesajı verildi.

Dünyada gayrimenkul pazarının büyüklüğü 400 milyar dolara erişti.  Bazı ülkeler mesela İspanya bu pazardan pay alarak çok hızlı büyüdüler. Türkiye, özellikle İstanbul bu pazardan istenen payı istenen değerde alabiliyor mu? Bu çok önemli sorunun yanıtını  Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal ve arkadaşlarının hazırladığı rehberin tanıtım toplantısında  konuyla ilgili en tepe isimlerle konuştuk. Soru şuydu: “Pırlanta veya inci değerindeki İstanbul gayrimenkul pazarında yeterince ve değerince yer buluyor mu?” Ortaya attığımız soru anlamlıydı. Ve yanıt verecek isimler de bu konuyu en iyi bilenlerdi. Önce Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın değerlendirmelerini aktaralım:

- “Bütün çaba ve çalışmalar İstanbul'un uluslararası rekabette gerçek değerine ulaşmasının bir gereği olarak ortaya çıkıyor. İstanbul gerçekten dünyanın incisi. Üzerinde ne kadar övgüler düzelse hepsi yerinde olur. Bununla birlikte; yabancıların bir şeyi satın alma, bedel ödeme noktasında kırk tane soruları olur. Bunların her birini gidermek için dışarıdan getirdiği uzmanlar, avukatlar günlerce, hatta haftalarca incelerler. Malımız çok kıymetli ama Avrupalıların belgeli ve düzenli bir mantaliteleri olur. Bugüne kadarki övüncümüzü tutarlı bir yol haritası ile kayıtlara almak gerek.”

Sorunun yanıtını veren isim Bakan Yardımcısı olmanın yanı sıra en Türkiye’nin en başarılı inşaat mühendisleri arasında yer alıyor. Bu başarı onu Türk dünyasındaki tüm mühendislerin başkanı olmaya taşımış. Bu nedenle İstanbul’un dünyadaki yerini de çok iyi biliyor soruyu en iyi yanıtlayacak isim. Aynı zamanda yerel yönetimdeki tecrübesi de onun bu konuyu en iyi çözecekler arasında yer almasını sağlıyor. Bakan Yardımcısı Demirtaş devamın şu tespitleri yapıyor:

- “Ülkemizde gayrimenkul edinimine ilişkin detaylı bilgilerin verilmesi, ülkemizde yaşama kararı alan kişilere sağlık, eğitim ve iş olanakları gibi ülkemizi tanıtacak bilgilerin genel olarak farklı dillerde ifade edilmesi, Türkiye'nin tanıtımı ve sektörün gelişimi açısından oldukça önem taşıyor. Bu noktada markaların birlikte çalışması çok önemli. Birlikte tanıtım konusunda tanıtım eksikliği giderme noktasında eksikliği gidermek için çalışacağız.”  Demirtaş, tanıtım eksikliğinin giderilmesiyle ilgili gerekli notu aldıklarını ve bu konuda çalışma yapabileceklerini bildirdi.

Sonra İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Şekib Avdagiç bu konudaki görüşlerini şu sözlerle aktardı:

- “İstanbul'un bazı semtlerindeki daire fiyatlara baktığınız zaman, Londra'daki bir metrekare fiyatına İstanbul'da daire alabiliyorsunuz. Bunun çözümü sadece bir inşaat süreciyle değil, büyük bir "paketi" gündeme getirerek mümkün olabilir. Yani, insanlar buraya geldiği zaman çocuğunu yazdırabileceği nitelikli okul da bulabilmeli, sağlık anlamında hizmet alabileceğini görebilmeli, çalışma ortamı anlamında hiçbir sıkıntı yaşamayacağını bilmeli, finansman-bankacılık, gastronomi ve kültürel uyum anlamında rahat edebileceği bir ortam bulabileceğine de emin olmalı. Konutu satmak için bütün bu paketi nasıl oluşturabiliriz, bunun gayreti içindeyiz. Ümit ediyorum ki topyekûn bir katkıyla İstanbul'u daha fazla gelir üreten bir hale getirebileceğiz.”

Şekib Avdagiç Cannes, dünyanın birçok yerindeki etkinliğe katılarak bu konuda katkı koymaya çalışıyor. Bakanlığın da bu konuda çalışmaları olduğunu anlıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da daha Beylikdüzü Belediye Başkanı iken başta Cannes olmak üzere birçok etkinliği katılarak İstanbul için incelemeler yaptığını biliyoruz. Şimdi İstanbul’u değerine ulaştırma zamanı. Gayrimenkul satışının daha anlamlı bir gelire ulaşması için değerli olması önemli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test