Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gidişin olsun da, gelişin olmasın!

25.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çocukluk yıllarımızdan kulağımıza çalınmış ve belleğimizde yer etmiş bir özdeyiş var. Mahallenin büyükleri, yaşlıları; yaramazlık yapanların, kızdıklarının ardından, ‘gidişin olsun da, gelişin olmasın’ diyerek ilenirlerdi. Bu özdeyiş, 2020 yılını göndermeye hazırlandığımız bugünlerde, hem belleğimize ve hem de dilimize düştü!

Biz de, tüm insanlığa derin acılar yaşatan, hepimizi adeta canımızdan bezdiren 2020 yılının ardından, herhalde hep birlikte tempo tutup, ‘gidişin olsun da, gelişin olmasın 2020’ diye sesleneceğiz!..

2020, acıların yılı oldu

2020 yılının ilk aylarında, Çin’den başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatı tümüyle teslim aldı. Böylece, son dönemlerde çok farklı alanlarda ve konularda, ciddi sorunlarla cebelleşen toplumlar, yepyeni ve çok daha devasa bir sorunla yüz yüze geldiler.

Covid-19, hayatın tüm alanlarını derinden etkiledi. Dünyada 75 milyon dolayında vaka, 2 milyona yakın can kaybı meydana geldi. Salgın nedeniyle ekonomide oluşan daralmanın da yüzde 7 oranında olduğu hesaplanıyor. Bütün bu veriler ve daha da önemlisi insanlara getirdiği acılar, kısıtlamalar, zorluklar; ne denli büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.  

Dünyanın ve hayatın ekseni kaydı

Coronavirüs salgını, yerleşik bütün değerleri alt üst etti. Sağlıktan sosyal yaşama, ekonomiden siyasete hayatın tüm alanlarını derinden etkiledi. Kısacası, dünyanın ve hayatın ekseni kaydı. Bu büyük zorlama, ister istemez tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Sözün özü, tüm ezberler bozuldu.

Dünya ve insanlık, şimdi kayan eksenini yeniden rotasına sokmaya ve bozulan şakülünü yeniden düzeltmeye çalışıyor. Ancak, bu hiç de kolay olacağa benzemiyor. Doğrusu, daha aşılması gereken büyük sorunlar ve zorluklar var.

Salgın kâbusu mutasyonla devam ediyor

Bazı tıp uzmanları her ne kadar salgında ikinci zirvenin aşıldığını belirtip toplumda rahatlama sağlamaya çalışsa da, tehlike devam ediyor. Bir de şimdi Covid-19 virüsünün mutasyona uğramış yeni haliyle karşı karşıyayız. Özellikle İngiltere’den gelen haberler tedirginliğimizi artırıyor.

Bugünlerde gündemde aşı konusu var. Salgına karşı en etkili önlem olan aşılama işlemi birçok ülkede başlamasına karşın, henüz bizim ülkemizde başlatılamadı. Bu konudaki tartışmalar sürüyor. Bakalım aşılama ne zaman başlatılabilecek? Vatandaşın aşıya erişimi yeterince hızlı ve kolay olabilecek mi? Yoksa bu aşı işi de, salgın döneminin ilk aylarında yaşanan maske dağıtım karmaşasına mı dönüşecek? Zatürre ve grip aşılarında yaşanan olumsuzluklarla, corona aşısında da karşılaşacak mıyız? Önümüzdeki süreçte, bütün bu gelişmeleri yaşayıp göreceğiz.

Ülkemizde süreç daha olumsuz yaşanıyor

Aslında Covid-19 sürecinin başlangıcında, 2020 yılının ilk aylarında, ülkemizde durumun dünyanın birçok ülkesine göre daha iyi olduğu gibi bir algı oluşmuştu. Bu durum, bazı önlemlerde ve alınması gereken kararlarda gecikilmesine yol açtı. Sürecin en büyük ve en temel sorunu ise, kamuoyunun bilgilenmesinde saydam olunmaması ve şeffaf davranılmamasıydı. Bu karmaşa, başta vaka ve can kaybı sayılarında olmak üzere, birçok tartışmayı ve belirsizliği beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde 2 milyonu aşan vaka tespit edildi. Toplam can kaybı sayısı da 20 bine yaklaştı. Türk Tabipleri Birliği ve bazı sağlık otoriteleri, bu sayıların daha da yüksek olduğunu ifade ediyorlar.

Zor ve zorlu bir dönem bizi bekliyor

Öyle anlaşıyor ki, önümüzde zorlu bir kış dönemi bizi bekliyor. Bir yandan salgınla ilgili yeni gelişmeler, diğer yandan ekonomi ve siyaset alanında yaşanacak olası tartışmalar, gündemimizde önemli bir yer tutacak. Yeni yıla girmeye hazırlanırken; sağlık, iş ve aş meseleleri, kısacası ekonomik ve sosyal konular, hem ülkemizin ve hem de tüm dünyanın başat gündemini oluşturuyor.

Bize, ülkemize ve tüm insanlığa, unutulmayacak acılar yaşatan 2020 yılını geride bırakırken; hep birlikte ‘gidişin olsun da, gelişin olmasın 2020’ diyerek tempo tutuyoruz. Bu arada, her şeye rağmen, umudumuzu da kaybetmemeye ve onu her daim canlı, diri tutmaya çalışıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test