Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD’nin kararı müttefiklikle bağdaşmıyor

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD, Rus yapımı S-400 füze sisteminin satın alınmış olması nedeniyle Türkiye'ye CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) çerçevesindeki yaptırımları uygulama kararı almıştır. Bu yaptırımlar temel olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı'nı hedef almıştır.

Türkiye ile ABD ilişkileri müttefiklik ilişkisidir ve uzun bir geçmişe sahiptir. ABD'nin almış olduğu yaptırım kararı, en başta müttefiklik ilişkisi ile bağdaşmayan bir durumdur. ABD ile savunma sanayi alanında işbirliği olanağı bir yıl süreyle kapatılmaktadır. Ayrıca Türkiye ve ABD'nin ortak üretimi olan savunma sanayi ürünlerinin satışında Türkiye'nin kullandığı hassas malzemelerin alımında sorunlar yaşanacaktır.
Yapılan ilk değerlendirmelerde yaptırımların piyasaya olumsuz etkisi olmadığı görüşü ileri sürülmektedir. Ancak sadece ülkemizin ABD'nin hasımları arasında sayılması dahi yeterli bir olumsuzluk unsurudur. Biden döneminde bu yaptırımların diğer alanlara yayılması ihtimal dahilindedir. Yaptırım kararı ile Türkiye ABD ilişkileri Biden öncesi dönemde zorlu bir sınav vermek durumuna gelmiştir. Türkiye S-400leri faaliyete geçirmeme garantisi karşılığında yeniden Patriot alımına yönelebilecektir. Bu suretle Yunanistan'ın daha önce S-300 alımında yapılana benzer bir uygulama ile çözüm bulunabilir.

S-400 lerin Türkiye'ye getirildiği Temmuz 2019'dan bu yana CAATSA yaptırımlarının uygulanması için Vaşington'da baskılar artmıştır. Ancak Başkan Trump uygulamayı geciktirmiştir. Hatta Patriot sisteminin Türkiye'ye verilmeyişini adil bulmadığını da söylemiştir. Kongre 2020 ve 2021 bütçe yasasına koyduğu hükümlerle Trump'ın direncini kırmaya çalışmış ancak Trump'ın veto edeceği söylenmiştir. Trump görev süresinin bitimine bir ay kala yaptırımları onaylamıştır.

Trump'ın bu kararında Türkiye'ye muhalif tutumu bilinen Pompeo'nun rol oynamış olması muhtemeldir. Ayrıca Rusya'dan silah alımı yapan ülkelere bir mesaj verildiği de gerçektir.

Trump'ın yaptırımları uygulamaya koyması, sorunun Biden dönemine devredilmesi ihtimalini ortadan kaldırmıştır. Böylece Biden göreve başlayıp Türkiye dosyasına eğildiği zaman bir de CAATSA baskısıyla karşılaşmayacaktır. Tabii ki bu konuda Kongre'nin yürüteceği ısrarı akılda tutmak gerekecektir. Ayrıca Türkiye ile ABD'nin S-400 konusunda nasıl bir ara yol bulabileceği henüz bilinmemektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test