Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Her şeyin değiştiği yıl

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi, yüzyılda bir gerçekleşen bir olay. Covid 19’un, 70 milyon civarı insana bulaştığı tespit edildi ve uzmanlar ilave 500 milyon henüz teşhis edilmemiş hasta olduğunu düşünüyor. Kayda geçmiş 1.6 milyon kişi ve kayıt dışı binlercesi hayatını yitirdi. Milyonlarca hayatta kalan covid geçirmiş hasta, "uzun süren covid" in yorgunluğu ve onlarda bıraktıkları ile yaşıyor. Üretim, dünya genelinde normalinden %7 az: 2. Dünya Savaşı’ndan beri en kötü seviyesinde.

Değişim için bir ikinci sebep ise covid’in neden olduğu “uyarı”. Her yıl yiyecek ve kürk için katledilen 80 milyar hayvan, her on yılda bir ölümcül bir insan patojenine dönüşen virüsler ve bakteriler için “Petri kaplarıdır”. Bu sene bunların faturası kesildi ve sonuç “astronomik”ti. Ekonomi kilitlendiğinde ortaya çıkan berrak mavi gökyüzü, covid-19'un bazı açılardan benzediği yavaş ilerleyen bir krizde ne kadar hızlı hareket eden bir etken olduğunun güçlü bir simgesiydi. Pandemi gibi, iklim değişikliği de popülist inkarlara karşı dayanıklıdır, yol açtığı bozulma da küreseldir ve şimdi ihmal edilirse, gelecekte başa çıkması çok daha maliyetli olacaktır.

Değişim için üçüncü sebep ise Pandeminin bize gösterdiği “adaletsizlik”. Çocuklar derslerde geri düştü. Kimisi aç kaldı. Okulu bırakanlar ve mezunların bir kez daha umutları geriledi. Her yaştan insan evde yalnızlığa veya şiddete maruz kaldı. Göçmen işçiler, hastalığı yanlarında götürerek ya terk edildiler ya da köylerine geri gönderildiler. Yaşanan ızdırap, ırk ayrımına yol açtı. 40 yaşındaki bir İspanyol-Amerikalı, aynı yaştaki beyaz bir Amerikalıya göre covid-19'dan 12 kat daha fazla ölme riskine sahip. São Paulo’da ise 20 yaşın altındaki siyah Brezilyalıların ölme olasılığı beyazların iki katı.

Dünya covid’e adapte olmaya çalışırken kimi eşitsizlik bir çığ gibi büyüdü. Araştırmalar, Amerika'da 100.000 doların üzerinde ödeme yapan işlerin yaklaşık %60’ının evden yapılabileceğini gösteriyor. 40.000 doların altında ödeme yapan işlerin ise yalnızca %10'u evden yapılabilir.

Bu yıl işsizlik artarken, dünya borsalarının msci, gelişmekte olan piyasalar endeksi, %11 arttı. En kötü durumda, BM, salgının 200 milyondan fazla insanı aşırı yoksulluğa sürükleyebileceğini düşünüyor. Onların içinde bulundukları kötü durum, otoriterler ve virüsü iktidardaki güçlerini sıkılaştırmak için kullanan tiranlar tarafından daha da kötüleştirilecek.

Neyse ki, covid-19, sadece değişim ihtiyacını ortaya çıkarmakla kalmayarak, aynı zamanda ileriye doğru bir yol gösteriyor. Bunun nedeni kısmen bir inovasyon motoru olarak hizmet etmiş olmasıdır. Kilit altında, Amerika perakende satışlarının bir parçası olan e-ticaret, geçtiğimiz beş yılda gösterdiği artışı sekiz haftada gösterdi. İnsanlar evden çalıştıkça, New York metrosunda seyahat %90'ın üzerinde düştü. Neredeyse bir gecede, işletmeler boş odalardan ve mutfak masalarından çalıştırılmaya başlandı - covid olmasa ortaya çıkması yıllar alacak bir deneydi bu.

Coronavirüs ayrıca toplumların bilgiye nasıl davranması gerektiği konusunda derin bir olguyu ortaya çıkardı. Çinli bilim adamlarının covid genomunu haftalar içinde nasıl sıraladığını ve dünyayla paylaştığını bir düşünün. Ortaya çıkan yeni aşılar, virüsün nereden geldiğini, kimi etkilediğini, nasıl öldürdüğünü ve onu neyin tedavi edebileceğini aydınlatan ışık hızındaki ilerlemenin sadece bir durağıdır.

Bilimin neler başarabileceğinin dikkate değer bir göstergesidir. Komploların çılgına döndüğü zamanda, bu araştırma, bir iddianın kanıtı, iddia eden kişinin kimliğinin yanında hiçbir şeymiş gibi davranan diktatörlükler ve demokrasilerdeki bilgi ve bağnazlara bir başkaldırıştır.

Pandemi aynı zamanda bir yenilikçi hükümet patlamasına yol açtı. Bunu karşılayabilenlerin yanı sıra Brezilya gibi ülkeler aradaki boşluğu covid-19'a 10 trilyon dolardan fazla harcayarak bastırdılar. Bu, keskin bir şekilde vatandaşların hükümetlerin onlar için neler yapabileceğine ilişkin beklentilerini sıfırlayacaktır.

Kilit altındaki birçok insan, kendilerine hayatta en önemli olanı sordu. Hükümetler bunu ilham kaynağı olarak almalı ve bireysel onuru, kendine güveni ve yurttaşlık gururunu teşvik eden politikalara odaklanmalıdır. Vatandaşlarına yeni eşikler açmak için refah ve eğitimi yeniden şekillendirmeli ve yerleşik güç yoğunlaşmalarını üstlenmelidirler. Veba yılının sefaletinden iyi bir şey gelebilir. 21. yüzyıla uygun yeni bir toplumsal sözleşme içermelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

19.12.2020 - 13:14
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test