Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Galapagos adaları ve Darwin

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bundan 185 yıl önce yaklaşık 27 x 7 metrelik Beagle isimli bir yelkenli ile Kaptan Fitzroy 74 kişilik mürettebat ile yola çıktı.

Oturduğunuz evin metrekaresi ile gemiyi mukayese edin. Yaklaşık alt güverte ve kaptan köşkü, ambar ile yaklaşık 230 metrekare bir alanda 74 kişi. İngiltere’den çıkıp Atlantik sonra Güney Amerika, oradan Galapagos ve sonra Avustralya ve dönüş 3 küsur yıl. Yemek, içmek, gezinti, iş, sohbet hepsi limanda olmadıkları zaman bu alanda. Okyanusu geçer iken örneğin yaklaşık 2 ay liman yok.

Galapagos adalarına geldiklerinde gemide 67 kişi kalmıştı. Darwin kendi masrafını karşılayarak hem Kaptan’a uzun yolculukta arkadaşlık etmek, hem de Doğa’yı araştırmak için bu geziye katıldı.

Atlantik’i geçip güneyde Arjantin (Ateş ülkesi)’ne, sonra Şili sahillerinden kuzeye gittikten sonra Pasifik’te Galapagos adalarına vardılar. Oradaki gözlemler Evrim Kuramı’nın gelişmesi için anahtar niteliğinde oldu.

Hiçbirinin “felsefeci” olmamasına rağmen, önce Newton Fizik çalışmaları ile ve sonra takibeden fizikçiler  “Relativite / Quantum” kavramları ile Darwin doğa bilimlerine katkısı ile ve Marx sosyoloji konusundaki çalışmaları ile bugünkü “felsefenin temel taşlarından” bazılarını oluşturdular. Ve abartmadan söyleyeyim “felsefenin devleri” oldular.

Galapagos Adaları en yakın anakaradan yaklaşık 1000 km. uzak olduğu için, türler kısmen bundan milyon yıl önce oldukları gibi farklı. Birbirlerinden uzaklıkları neticesinde adalardaki kısmen farklı bitki örtüsüne göre, farklı kuşlarda gaga biçimleri ve kaplumbağaların kabukları gelişmiş.

Yaklaşık 70 ada / adacık var. 14 büyük ada var, 3’ü tam meskûn; Eski başkent Santa Cruz / Baltra (yaklaşık 15 bin nüfus) / Yeni başkent San Cristobal (yaklaşık 12 bin nüfus) ile takımadaların en büyüğü. / İsabela, yaklaşık 2500 nüfusu var.

İlk iki büyük adada uluslararası havaalanları var. Ama uçuşlar genelde Ekvator üzerinden. İsabela’da küçük bir pırpır havalimanı. Diğer 11 büyük adada en fazla birkaç yüz insan yaşıyor.

Darwin’in seyahati sırasında yaklaşık nüfus 300 kişi idi bu adalarda. Şimdi otuz bini aşkın ve insan bu doğaya en fazla zarar veren yaratık. Unesco Dünya Mirası olarak koruma altında ve bir milli park.

Ben tam corona öncesi yani dokuz ay önce orada 3 hafta geçirdim. İki haftası İsabela’da, 3 günü teknede ve kalanı da  Santa Cruz ve San Cristobal’da.

Adalarda turizm giderek artacaktır. Uçuş, Bogota (Kolombiya)  üzerinden Ecuador Quito ve oradan Galapagos  ve dönüş La Paz (Bolivya) üzerinden NYC. Aviana da Corona günlerinde ilk batan büyük havayolu şirketi oldu.

Darwin olmasa idi, Bates (Güney Amerika’dan topladığı iki gemi örnek Atlantikte battı), o olmasa Wallace veya Mendel bize “evrim kuramı” anlayışını tarif edeceklerdi. Onlardan önce Biruni  (Binominal tasnif) vs gibi insanlar olmadan bu kuram zaten gelişemeyecekti. Ama Darwin, hem kişiliği, hem de 23 yaşında bir insan olarak Galapagos’u görmesi ve hem de JS. Henslow gibi ona doğa bilimi sevgisini aşılayan bir mentoru olması insanlık için bir şans oldu.  Bugünkü Genetik DNA vs “bu tabiatın anayasası” diyebileceğimiz evrim kuramı sayesinde anlaşılıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test