Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Karanlık yılbaşı

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gözde Sapanlı / Birleşik Krallık

Birleşik Krallık, tüm önlemlere ve aşının başlamasına rağmen, önlenemeyen vaka artışları nedeniyle “karanlık” bir “Christmas” geçirmeye hazırlanıyor. Medyada artık tek gündem maddesi var; Christmas’ta yasaklar artacak mı kalkacak mı?

İlkbahar aylarındaki ilk karantinadan sonra, ikinci ulusal karantinayı 5 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında yaşayan Birleşik Krallık, vaka sayılarında etkili bir düşme elde edemiyor. 3 Aralık’tan itibaren “Tier” sistemi denen, kademeli ve bölgelere göre farklılık gösteren kısıtlamalarla kontrol altında tutmaya çalıştığı salgın, Christmas tatiline kısa bir süre kala, tamamen kontrolden çıkmış görünüyor.

Hristiyan dünyasının en önemli kutlama dönemi olan Christmas tatili, herkesin aylardır göremediği yakınlarıyla bir araya gelme ve büyük aile yemeği yeme günü ancak vaka sayıları ve salgının ilerleme hızı bu sene buna imkân vermeyecek gibi duruyor. Oxford ve AstraZeneca ortak çalışması İngiliz aşısının ise yıl bitene kadar kullanılmaya başlanacağı, öte yandan Pfizer-Biontech aşısına da devam edileceği belirtiliyor. Aile Hekimlerinin kontrolü altında 10 günde 130 bin kişinin aşılandığı Birleşik Krallık'ta, uzmanlar sadece bir üreticinin değil, diğer üreticilerin aşılarının da kullanılması gerektiğini söylüyorlar. 64 milyon nüfusa sahip ülkede hükümet 147 milyon doz yani 70 milyondan fazla insanın aşılanmasına imkân sağlayacak miktarda aşı siparişi verdi ancak buna rağmen uzmanların söylediğine bakılırsa İngiliz hükümeti diğer ülkelerin ürettiği aşılardan da sipariş vermeye başlayacak.

Salgının kontrolden çıkmış olmasının, bilimle ve mantıkla açıklanabilecek bir yanı yok. İnsanlığın daha önce hiç tanımadığı bir durum bu ve aşılama tamamlanıncaya kadar yaklaşık altı ay daha sürecek kısıtlamalarla dolu bir döneme giriyoruz. Herkesten sabrının son noktasına kadar dayanması istenirken ortada karanlık ve karmaşık bir tablo var.

Hükümet halktan mümkün olduğunca evden dışarı çıkmamalarını, çıkarlarsa da Tier sistemindeki bölgesel kısıtlama kurallarına uymalarını istiyor, halk ise hükümetten akrabalara gidebilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, seyahat edebilmeyi ama tüm bunları yapsa da Covid-19 vakalarının azalmasını istiyor. Hükümet, izin veremeyeceğini söyleyince, halk hükümeti eleştiriyor, kuralları deliyor, vaka sayıları artıyor, vaka sayıları arttıkça hükümet daha çok karantina yapıyor, kasadaki paralar suyunu çekmek üzere olunca kesenin ağzını altı ay önce açtığı gibi açamıyor, ekonomi tepe taklak geliyor, esnaf isyan ediyor, gidip dükkânını açıyor, hastalık daha da yayılıyor...

Sonuç olarak, “tavuk yumurta-yumurta tavuk” misali, nüfusun % 60’ı Covid-19 virüsü ile tanışana kadar yani sürü bağışıklığı gelişene kadar bu döngü devam edeceğe benziyor. İşin bir başka yanı da dünya üzerindeki bütün ülkelerde aynı anda aynı film oynuyor, gişe rekorları kırmaya devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test