Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Küçük ev aletleri büyük iş yaptı

18.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Murat Kolbaşı sektörde çok farklı ilklere ve inovatif ürünlere imza attı. Arzum markası ile dünyanın dört bir yanına ürün sattı… Şimdi halka açılmak için düğmeye bastı.

O güne kadar genellikle kadınların bildiği evin mutfağını, pandemiyle birlikte hepimiz fark ettik. Mutfakta iş yaparken o küçük araçların faydasına yakından tanık olduk. Ve bu araçların satışları patladı. Satış patlamasının başladığını ilk Küçük Elektrikli Ev Aletleri İmalatçıları ve İhracatçıları Derneği (KESİD)  Başkanı Bülent Durlanık ifade etmişti. Sonra salgına inat gerçekleştirdiğimiz Kahramanmaraş, Adıyaman ve Şanlıurfa gezisinde ev ve mutfak eşyaları sektörünün en güçlü örgütlerinden Ev ve Mutfak Eşya Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği’nin (EVSİD) Başkanı Burak Önder ve Başkan Vekili Talha Özger’den tavadan tencereye, çaydanlıktan süzgece Türkiye'nin başarı hikayelerini dinledik. Bu hikayelerin her biri aynı bir heyecan vermişti. Sonra sektörün önemli isimlerinden Tahsin Öztiryaki’den kuruluş hikayesini öğrendiğimiz Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER)’inden bir kitap geldi eve… Kalın bir kitaptı ve başarı hikayeleri rakamlara dökülmüştü. ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz ve Genel Sekreter Sibel Palacıoğlu’nun gönderdiği bu kitapta elektrikli küçük ev aletlerine geniş yer verilmişti.

Öksüz, kitabın girişinde ihracatın 10 yılda üçe katlandığına dikkat çekiyor ve şimdi sıranın kilo fiyatın artırmaya geldiğini söylüyordu. Sektörde fiyatı daha artırmak için ihracatını dünyanın en zengin ülkelerine yönetmişti. Küçük elektrikli ev aletlerinde Türkiye en çok Fransa'ya satış yaptı. İhracatımızda Fransa açık ara önde giderken ardından Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkeler sıralanıyordu Türkiye adeta yıllarca bu ürünleri aldığı, dünya markalarının çıktığı ülkeleri pazar haline getirmişti. Küçük elektrikli ev aletleri sektöründe firmalar bazında da başarı hikayeleri yazılıyor. 500 yıllık geçmişiyle Türk damak tadına dünyaya açan Türk Kahvesi ile çıkış yapan dünyaya kahve makinası satan Arzum’un Yönetim Kurulu Başkan Murat Kolbaşı şimdi başarısına yeni ortaklar aramak için halka açılma sürecini başlattı. Hem de ekonomideki bu sıkışıklığa rağmen…. Oysa Murat Kolbaşı bundan 30 yıl kadar önce 22 yaşında, babasının rahmetli olması ile Arzum’un yönetimine dahil olmuştu.Bugünlere şu felsefe ile geldiğini söylüyor:

- “Markalaşma sürecinin biraz daha profesyonelce götürülmesinde ciddi çaba harcadık. Ailemizden devraldığımız şirketimize, birinci ve ikinci kuşak olarak hep birlikte ivme kazandırdık. Hiçbirimiz markanın önüne geçmedik. Her zaman markayı ön planda tuttuk. O yıllardan bu yıla işe bakışımız hep bu yönde oldu.”

Murat Kolbaşı’nın ofisi fikir üretim merkezi gibi.  Fikir üreten karşılığını alıyor. Bu yüzden Arzum yurtiçinde ve dışında büyük başarılara imza atıyor. Yıllarca Çin’de hem markasını hem de Türkiye'yi temsil eden önemli projelere imza atan Murat Kolbaşı halka açılma sürecini şöyle aktarıyor:

- “Arzum’un önünde de gerek yurt içi gerek yurt dışı pazarlarda pek çok fırsat var. Halka açılma, bu markanın devamlılığı açısından her zaman vizyonumuzda olan bir konuydu. Bugüne kadar iki özel sermaye fonu ortağımız oldu. 5 kez özel sektör tahvili ihracı gerçekleştirdik. Kurumsal yatırımcılarımız da performansımızı yakından gözlemledi. Uyguladığımız kurumsal yönetim ilkeleri ve şeffaflığımız sayesinde kültürel olarak da halka açık bir şirket gibi yaşamayı kanıksadık. Geldiğimiz noktada yatırımcılarımızla buluşmak için doğru zamanda olduğumuza inanıyoruz.”

Evet bahsettiğimiz küçük elektrikli ev aletlerinin önemli markalarından biri… Başka markalar da var. Yenileri de yolda… Küçük ev aletleri büyük iş başardı. Daha da başaracaklar gibi geliyor bize

 

 

Evde geçirilen süre uzadı, mutfak ürünlerine ilgi arttı

 

Senur Akın Biçer, belki de sanatçı kimliği nedeniyle çok farklı ürünlere imza atıyor. Ekibi ARGE merkezi gibi çalışıyor. Sektörün en sevilen isimleri arasında yer alıyor. 

Küçük ev aletlerinde bir başka önemli marka da Arnica… Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer babasından devraldığı bayrağı daha yükseklere çekti.  Mutfak ürünleri dışında Arnica markası ile elektrikli süpürgesinde de inovatif ürünler çıkarmayı başardı. Arnica önümüzdeki günlerde bu alanda çok önemli ürünlerle dünyaya kafa tutacak gibi görünüyor. Türkiye’de kadın hareketinin önemli isimleri arasında gösterilen Senur Akın Biçer ARGE’siz olmaz diyen iş insanları arasında en önde geliyor. Belki de bu yüzden dünya ürün yetiştiremiyor. Belki de bu yüzden birçok alanda Türkiye’de lider marka özelliği taşıyor. Ve en önemlisi belki de bu yüzden herkesin eleman çıkardığı bir dönemde 100’e yakın insanı işe alarak herkese moral verdi. Ve belki de yüzden yeni yatırımlar yaptığını şu cümlelerle anlattı:

- “Evde geçirilen süre uzayınca özellikle küçük elektrikli ev aletlerine yönelik kullanım ve ilgi de arttı. Daha fazla kişi bu aletleri hayatına dahil etmek istiyor. Türk kahve makinesi geliyor. Bu konuda çok iddialıyız. Diva Trend El Blender Seti gibi ürünlerle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Ayrıca Tarsus ve İstanbul Avcılar’daki fabrikalarımızda yeni inşaat süreci başladı.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test