Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir zamanı

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel siyaset, yerel iletişim ve yerel yönetimler; bu konularda yıllardır üniversitede ders veren, araştırmalar yapan eşim Prof. Dr. Ferlâl Örs ile ortak ilgi ve çalışma alanlarımızdır. Birlikte hazırlayıp yayımladığımız ve ismiyle Türkçeye yeni bir sözcük kazandırdığımız ortak kitabımız da (YERELGE/ Toplumsal Belediyecilik - Yerel Yönetimlerde Üretkenlik, Katılımcılık ve Toplumsal İlişkiler), bu konularda önemli bir başvuru kaynağıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İzmir Vakfı’nın gündeme getirdikleri ‘İzmir Zamanı’ kampanyası ve çağrısı; bu alanda uzun zamandır çalışmalar yapan; araştıran, yazan ve düşünce üretenler olarak, doğrusu bizi oldukça heyecanlandırdı.

 

Kentin katılımcılığı ve demokratik yönetimi

21’inci yüzyılın çağdaş kent yönetiminde, katılımcılık ve demokratik yönetim anlayışı öne çıkıyor. Doğrusu biz de bu yönetim anlayışını önemsiyor ve içtenlikle savunuyoruz. Günümüzde toplumsal belediyeciliğin ancak böylesi bir yaklaşımla hayata geçirilebileceğini düşünüyoruz. Bunun pratik yol ve yöntemlerini de, her daim dile getirmeye çalışıyoruz.

İBB’nin ve Başkan Soyer’in, kent yönetiminde ortak aklı ve katılımcılığı öne çıkaran çağrısı son derece önemlidir. İçinde bulunulan koşullar nedeniyle, şimdilik yeterince ses getirmese de, bu yaklaşım ısrarla sürdürülmelidir.

 

Konuşan İzmir

Geçmişte akademik çalışmalar için bir süre Londra’da kalan eşim, bizzat katılımcısı olduğu ilginç bir organizasyonu aktarmıştı. Günümüzün İngiliz başbakanı Boris Johnson, o dönem Londra belediye başkanı olarak, ‘Talk London’ adıyla gerçekleştirilen etkinlikte Londralılarla buluşuyordu. Böylesi örneklerden hareketle, yeni dönemdeki ‘Bizİzmir’ platformunu ve ‘İzmir Zamanı’ kampanyası çağrılarını önemsiyoruz.

Biz bu çabalara yeni bir öneri ile katkıda bulunmak istiyoruz. Her ay İBB Başkanı Tunç Soyer, arzu eden ve kendisine eleştiri, öneri ve düşüncelerini iletmek isteyen İzmirlilerle buluşabilir. ‘İzmir Konuşuyor’ adıyla her ay gerçekleştirilecek bu büyük buluşma, salgın koşullarında şimdilik çevrimiçi olarak başlatılıp, daha sonra normal koşullarda geniş salonlarda yüz yüze buluşmalara dönüştürülebilir.

 

Dayanışmanın kenti olmak

Salgın ve deprem dönemlerinde yapılan çalışmalar nedeniyle, son dönemde İzmir’in adı ‘dayanışma’ ile birlikte anılmaya başlandı. Kentimiz adına bu güzel bir gelişmedir. Şimdiye kadar barışın, demokrasinin ve özgürlüğün kenti olarak bilinen ve tanımlanan İzmir’imize yeni bir haslet daha kazandırıldı. İzmir artık dayanışmanın da kentidir. Bu dayanışma faaliyetleri; kentin ‘arka sıralar’ını, yoksullarını ve ihtiyaç duyanlarını hedefleyecek biçimde ‘Alo Dayanışma’ hattı ve organizasyonuyla kalıcı ve sürekli hale getirilebilir.

‘Dayanışmanın Kenti İzmir’ başlığıyla, salgın ve özellikle deprem döneminde İzmir’de elde edilen tecrübeler ve deneyimler, uluslararası platformda diğer kentlerin faydalanmasına sunulabilir. Bu çalışmalar, İzmir’in bilinirliğini, tanınırlığını ve saygınlığını güçlendirecek; İzmir’e olan ilgiyi ve dikkati artıracaktır. Ayrıca, doğal afetlere karşı yeni bir kent dayanışması enternasyonalinin kurulması ve fonlarının oluşturulması hedeflenebilir.

 

Yöresel çalıştaylar ve kalkınma planları

İzmir, coğrafyasıyla ve demografik yapısıyla, kendi içinde farklılıklar - zenginlikler taşıyan önemli yörelere sahip büyük bir metropol kentidir. Dolayısıyla, bu farklı dinamikleri öne çıkaran, geliştirip güçlendiren ekonomik üretim faaliyetlerine ve kalkınma planlarına ihtiyaç vardır. Bu bağlamda, önümüzdeki süreçte, metropol merkezi dışında kalan ve ekonomi temelinde kendilerine has yerel - yöresel özellikler gösteren Küçük Menderes, Bakırçay ve Yarımada bölgelerinde çalıştaylar düzenlenmesini ve kalkınma planları yapılmasını öneriyoruz.

Bütün bu ekonomi temelli faaliyetleri yürütmek ve koordine etmek üzere, İBB bünyesinde özgün birbirim oluşturulabileceğini düşünüyoruz. Başkan Soyer’in seçim kampanyasında öne çıkan ‘arka sıralar’ söyleminin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar da, bu birim tarafından yönlendirilmeli ve izlenmelidir.

 

Bu dönemin şanssızlığı

İzmir’in yerel yönetimleri bakımından, içinde bulunduğumuz hizmet dönemi, önemli şanssızlıkları beraberinde getirmiştir. Salgın, tsunami ve deprem felaketi ardı ardına yaşanmıştır. Bu durum ister istemez sürekli bir kriz yönetimini zorunlu kılmıştır. Dolayısıyla, kentin ve yerel yönetimlerin zaman ve enerji kaybına yol açmıştır.

Ancak her olumsuzluktan olumlu bir yön çıkarılması ilkesinden hareketle, bu dönemde yaşanan tecrübelerin, deneyimlerin; önümüzdeki süreçte yerel yönetimler tarafından kentimiz için önemli kazanımlara dönüştürüleceğini düşünüyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Gürol Tulunay

13.12.2020 - 00:41
Yazınız ve düşünceleriniz için sizi ve eşinizi tebrik ederim.Bundan sanırım altı yıl önceydi. Eşinizin Lonrda da izlediği bir nevi serbes kürsüyü, Seferihisarda Belediye Başkanlığı sırasında kendisine önermiştim. Demiştim ki. Size bir kürsü koyalım, halk gelsin istediği gibi eleştiri yapsın sizin yanınızda ne kadar müdürünüz varsa onlarda eleştirileri dinlesinler. Siz halkın huzurunda kişinin işi ile ilgili hangi müdür ilgileniyorsa ona bu işi, işine göre şu kadar gün sonra bana bittiğini göstereceksin deyin. Ancak kıyasıya eleştiri bile olsa tahammül gösterecek ve halkın ynında olduğunu onlara anlatmış olacaksınız diye anlatmıştım. Daha sonra yaptığını duydum ama nasıl yapıldı, detayları nedir bilmiyorum. Yazınız bana o günleri hatırlattı. Hatta sırası gelmişken, ona Seferihisarın yerel ve namlı ürünü mandalinadan bir yıl başı tebriği yapılması gerektiğinden bansettim. O teklif çok ilgi gördü ve Ğ zaman sizin bugün bulunduğunuz Gazete Gözlemdeydim. Görsel ve sözel basındada haber olarak hayli yer almıştı. Vatinisi aldım. Sizlere sağlık ve esenlikler dilerim...
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test