Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bankalar, Maradona ve Dreist…

11.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son kelime ile başlayayım: Dreist; bu Almanca terim, “arsız, terbiyesiz, atılgan, densiz, afacan, cesur” diye dilimize çevrilebilir.

Genelde Dumm-dreist olarak kullanılır. Veya bu şekilde yaşamda karşınıza çıkar. Yani hem arsız, hem aptal, çünkü aptal olmasa olmayacak yerde o kadar talepkâr olmaz, arsız olmanın kendisine de zarar vereceğini idrak eder. Bu türünde, hele erişkin denilecek yaşlarda fazla söze gerek yoktur. Uzak durmak en faydalı yaklaşımdır. Ama sempatik olan, hatta sınırları zorlayan atılgan, cesur tarafları da vardır. Kitleler bu tür “ideal”lere bayılır.

Çoğunluğa cazip olan parçası da, bu cesaretin çalışma ve bilgiden değil, çaresizlikten doğan cahil cesareti olmasındandır. Topluma çok cazip gelebilir bu davranış biçimi. Kitleler alkışlar ve kendilerini bulurlar bu örneklerde. Taparcasına severler.

Örneğin bir golü elle attığı için de övünen ve ölümü ile son bir kez hayranlarını ayaklandıran Maradona.  Sonunda ABD’ye, Papa’ya el kol hareketleri yapan varoş delikanlısı hepimizi bekleyen sona kavuştu. Tüm dünya basınında tabiri caiz ise yer yerinden oynadı.

Ben futboldan anlamam, fazla da ilgilenmem, sosyolojik bir fenomen olması dışında. Biyoloji ile olan bağlantıları hakkında yazmıştım bir ara.  Bana şahsen, konservatif olduğumdan herhalde, Pele her zaman daha sempatik geldi, bu kendini de uyuşturucu ile sonunda 60 yaşına kadar yakan deli-kanlı ile mukayese edince.  Maradona’ya benzer bir medya (hezeyanı?) heyecanı de Lady Diana idi. Mevla ikisine de rahmet eyleye.

Gelelim Bankalara, şimdi sıkı durun, 20-30 yıl içinde bankalar epeyce azalacak ve önemlerini kısmen kaybedecekler. Blok zincirle teknolojisi ile güvenlik sorunu epeyce azalacak. Covid ile de gördük, birçok iş online ve telefonla halledilebiliyormuş.

Hisse senedi alım satımı için bundan 40 yıl önce alım miktarının yüzde biri komisyon alırdı bankalar. Sonra online banking ortaya çıktı gene yaklaşık 30 USD civarında bir komisyon aldılar. Sonra bu oran 10 USD’ye düştü, sonra 4’e; şimdi artık online işlemde komisyon yok. Siz tabii hisse alımı satımı esnasında banka şubesinde veya bankerde çay içerek işlemi takip ediyorsanız yaklaşık 30 USD veya muadili almaları normaldir. Daha fazla ödüyorsanız da muhtemelen fark etmeyecek kadar zenginsiniz demektir veya başka bir deyim ile müstahaksınız.

Artık kişiler bir beş on yıl içinde tüm paralarını ve varlıklarını blok zincir teknolojisi ile küçük bir hafıza kartında dijital olarak taşıyabilecekler. Dolayısı ile birçok şubeye gerek kalmayacak ve bir sürü devasa kasaya. Devletin keyfe veya beceriksizliğe göre basabildiği kağıt para olayı giderek azalacak. Siber paralar ile yepyeni bir ekonomi geliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 9 Mart 2021 Salı. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test