Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Huzura, mutluluğa, umuda ve yaşam sevincine hasret kaldığımız günler!..

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Müzik dünyamıza önemli eserler kazandıran rahmetli sanatçımız Kayahan’ın şarkılarını sever miydiniz? Biz ailecek Kayahan’ın bestelerini hem sever hem de çokça dinlerdik. Hele ‘Esmer Günler’ şarkısı favorimizdi. “Yine bana esmer günler düştü eyvah / Yine bana hüsran bana yine hasret var” diyerek süren şarkının hem sözleri ve hem de müziği, her dinleyişimizde yüreğimize dokunurdu… Tıpkı bugünlerde olduğu gibi…

Acıların dört bir yanımızı sardığı, onca olumsuzluğun yaşandığı; huzura, mutluluğa, umuda ve yaşam sevincine hasret kaldığımız bugünlerde; gelin de bu anlamlı şarkıyı ve sözlerini anımsamayın bakalım!..

 

Her yer kıpkırmızı!

Yazımıza müzikten esintilerle başladık, yine şarkılarla sürdürelim. Bugünlerde yaşananları gördükçe, aklımıza düşen şarkılardan biri de en çok ve en güzel Hamiyet Yüceses’in kayıtlarından dinlediğimiz, ‘Her yer karanlık…’ diye başlayan, Hafız Burhan’ın ünlü eseri ‘Makber’ oluyor. Makber şarkısının çağrışımıyla,içinde bulunduğumuz Covid-19 döneminde, bizler de ‘Her yer kırmızı!..’ şarkısını söylüyoruz.

Bu dönemde bizi meşgul eden bir başka kırmızılık takibi de, akıllı telefonlarla bulunduğumuz bölgelerin haritalar üzerinden izlenmesi… Bu durum, ister istemez, ilköğretimde okumayı öğrenen çocukların elmasının kızarmasını anımsatıyor. Bugünlerde birbirimize sıkça ‘haritanız kızardı mı?’ diye soruyoruz.

 

Covid-19 kâbusu toplumun üstüne çöktü!

Şarkılar, benzetmeler bir yana; içinde bulunduğumuz durum gerçekten ciddi ve vahim!.. Coronavirüs salgını toplumun üstüne adeta kabus gibi çöktü ve hayatımızı tümden teslim aldı!.. Üstelik çember giderek daralıyor. Hemen her gün çevremizden salgının teslim aldığı insanların haberlerini duyuyor ve öykülerini öğreniyoruz.

Bu durum, birçok olumsuzluk nedeniyle zaten stres altında bulunan günlük yaşamlarımızı derinden etkiliyor. Hayat iyice çekilmez ve katlanılmaz hale geliyor. Toplumu yönetmekle sorumlu olanlar, insanların sağlığını korumakla yükümlü olanlar; bu yükümlülüklerinin üstesinden gelmekte zorlanıyorlar. Salgın süreci, doğru ve etkin biçimde yönetilemiyor. Tehlike, hepimiz için, her geçen gün, daha da artıyor.

 

Tarihe ve gelecek kuşaklara karşı da sorumlusunuz

Böylesi bir tehlikeyi daha vahim haline getiren de, toplumca kime inanıp güveneceğimizi bilemeyişimiz. Son dönemlerde, yönetim sorumluluğu taşıyanların, ekonomiden sağlığa, rakamlarla ilgili o kadar yanıltıcı ve yetersiz bilgilendirmeleri oldu ki, toplumun güveni tümden sarsıldı. Olup bitenler, ister istemez yalan rüzgârı dizisini akıllara getirdi!..

Hele son olarak, Covid-19 sürecinde, vaka, hasta, vefat sayıları ile ilgili olarak yaratılan bilgi karmaşası ve kirliliği, hepsinin üstüne adeta tüy dikti!.. Günlerdir rakamlar konusunda uyarı görevi yapan Türk Tabipleri Birliği’nin ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun haklılığı ortaya çıktı. Şimdi, böylesine kritik bir konuda, toplumun eksik, yetersiz, hatalı bilgilendirilmesinin etik ve vicdani sorumluluğu, enine boyuna tartışılmalıdır.

Aslında tarihi bir dönemi ve günleri yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz coronalı günler, gelecekte de bizden sonraki kuşaklar tarafından çokça konuşulup irdelenecek ve sorgulanacaktır. İşte bu nedenle, bugünün sorumluları, tarihe ve gelecek kuşaklara karşı da sorumlu olduklarını unutmamalı ve bu bilinçle, duyarlılıkla hareket etmelidirler.

 

İşsizlik ve yoksulluk derinleşiyor

Tabi toplumu saran karanlık ve karamsarlık, yalnızca sağlık alanıyla ve Covid-19 tehlikesiyle sınırlı değil. Aynı zamanda, toplumun dar gelirli ve yoksul kesimlerini büyük ölçüde etkileyen işsizlik ve ekonomik sorunlar da tırmanıyor. Üstelik bu tırmanış, giderek ekonomik ve sosyal krize, buhrana dönüşüyor.

Milyonlarca işsizin bulunduğu ülkemizde, işsizlik ve yoksulluk giderek adeta bir çığ haline geliyor. Kapanan işyerlerinde çalışanlar işsizliğin girdabında sürükleniyor. İşyeri kapanan esnaf ise ne yapacağını bilemiyor. Büyük çoğunluk geçim sıkıntısı içinde kıvranıyor. Derin işsizlik ve yoksulluk yaygınlaşıyor. Salgın koşullarından en çok etkilenenler de günlük işlerde çalışanlar ve günlük kazancıyla hayatını sürdürmek zorunda kalanlar oluyor. ‘Derin Yoksulluk Ağı’ tarafından İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre; günlük ve gündelik işlerde çalışanların yüzde 86’sı salgın döneminde işsiz kalmış. Bu veri, durumun vahametini çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

Salgınla ilgili alınan son önlemlerin yeterli olup olmadığının yanı sıra, özellikle kısıtlamalardan etkilenen esnafın, çalışanların ekonomik ve sosyal sorunlarıyla ilgili çözümsüzlük de çokça tartışılıyor. Aşı konusunda da toplumun, yurttaşın kafası oldukça karışık!..

 

Mutluluğun ve umudun resmini yapabilmek

Sözün özü; kesif bir karanlık ve karamsarlık, çepeçevre her yanımızı sarıyor. Salgın tehlikesi bir yandan, deprem tehlikesi diğer yandan, gönlümüzü de yüreğimizi de karartıyor. Bu dönemde, halkımızın çok geniş kesimlerinin içine düştüğü işsizlik, yoksulluk ve ekonomik sıkıntılar, bu karanlığı ve karamsarlığı daha da büyütüyor.

Ancak her şeye karşın, hayata tutunmalı ve moralimizi yüksek tutmalıyız. Daha da önemlisi, umutlarımızı yitirmemeliyiz. Büyük şairimiz Nazım Hikmet’in dizelerinden esinlenerek ve güç alarak, mutluluğun ve umudun resmini her daim yapabilmeliyiz…

Şarkı sözleri ile başladığımız yazımızı, gelin büyük ozanımızın, içinde bulunduğumuz ortama çok da denk düşen o güzelim şiirinin dizeleri ile noktalayalım: “… Hastalar, kardeşlerim, / Biraz daha sabır, biraz daha inat. / Kapının arkasında bekleyen ölüm değil, hayat. / Kapının arkasında dünya, dünya cıvıl cıvıl / Kalkacaksınız yatağınızdan, gideceksiniz…”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test