Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Neden dünyada sadece iki ülke, Türkiye ve Endonezya satın aldı?

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı karar doğru.

Corona aşısı böyle bir karar sonrası tüm dünyada adil ve eşit dağıtılacak.

İlk aşamada her ülke nüfusunun en az yüzde 20’si aşılanacak ve eğer ilgili ülkede vaka sayısı ve hastalık yayılım hızı diğer ülkelere göre daha yüksekse o ülkenin aşı tedarikine öncelik verilecek.

Bir laf vardır;

Eviniz yandığı halde “bizde bir sıkıntı yok” der yangını gizlerseniz size ne itfaiye gelir ne de itfaiyeci.

Bizde de ölümcül salgında durum böyleydi.

Açıklanan daha doğrusu gizlenerek halka duyurulan “düşük vaka sayıları nedeniyle” az kalsın yananlardan olacaktık.

Nitekim vaka sayımız 6–7 bin demeye devam edilseydi şeffaf olmadığımız ve Dünya Sağlık Örgütü’nün meşruiyet ilkesine uymadığımız için yeterince aşı alamayacaktık. 

Bu da daha çok ölüm, daha çok hastalık demek olacaktı.

Oysa salgının dünyadaki merkez üslerinden biri olmuşken, bizde sıkıntı yok denildiği için yeterince ve hızlıca aşı temin edilemeyecekti.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı gerçeğe yakın sayıları açıklamak zorunda kaldı.

Peki ya bugüne kadar açıklanmayan toplam vaka sayımız ve hastalık yayılma hızımız ne olacak? 

Siyasetin rüzgarına kapılan ve bilimin değerlerini unutanlar “Ölen ölür, kalan sağlam bizimdir” mantığına devam mı edecek?

 

Tercihimiz Çin aşısı oldu

Türkiye biliyorsunuz salgınla mücadelede Çin menşeli aşıyı tercih etti.

Ve coronavirüse karşı 50 milyon doz CoronaVac aşısı için Çin ile anlaştı. 

İyi de Türkiye'de de testleri yapılan CoronaVac aşısı hakkında neyi ne kadar biliyoruz?

Aşının yan etkileri neler? 

Ve uzmanlar bu aşıyı nasıl değerlendiriyor?

*

CoronaVac aşısı, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech ve Brezilyalı biyolojik araştırmalar yapan Butantan Enstitüsünün iş birliğinde geliştirildi.

Makak maymunlarındaki ilk sonuçlar, aşının Covid-19’i nötralize eden antikorlar ürettiğini ortaya çıkardı.

Sinovac’ın 17 Kasım'da dünyanın en eski tıp dergilerinden 'Lancet'te yayınlanan ilk denemelerinin ön sonuçlarına göre, aşının güvenli olduğu kaydedildi. 

Ancak aşının COVID-19'dan kurtulan hastalara kıyasla daha düşük antikor seviyelerine sahip orta düzeyde bir bağışıklık tepkisi ürettiği belirtildi.

*

Nitekim, CoronaVac, Lancet'te, "farelerde, sıçanlarda ve insan olmayan primatlarda iyi immünojenisite gösteren COVID-19'a karşı inaktive edilmiş bir aşı adayı" olarak tanımlanıyor.

*

Aşıyla ilgili değerlendirmede, "18-59 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerde farklı konsantrasyonlarda ve farklı doz programları kullanan iki CoronaVac dozunun iyi tolere edildiğini ve orta derecede immünojenik olduğunu bulduk." deniliyor.

*

CoronaVac, Endonezya ve Bangladeş'teki insanlar üzerinde üçüncü aşama denemelerine ek olarak Brezilya'da Temmuz ayında üçüncü aşama denemelerine girdi.

Brezilya'da 13 bin gönüllü üzerinde denenen aşı adayının deneyleri, beklenmedik bir yan etki nedeniyle 10 Kasım'da durduruldu ama 12 Kasım'da yeniden başlatıldı.

 

Aşının yan etkisi var mı?

Lancet'in yaptığı değerlendirmede aşının olumsuz reaksiyonlarının hafif olduğu belirtiliyor; en yaygın semptomun enjeksiyon bölgesinde görülen ağrı olduğu ifade ediliyor.

En sık görülen yan etkiler yorgunluk (yüzde 7,5), baş ağrısı (yüzde 3,5), kas ağrısı (yüzde 3), ateş (yüzde 3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (yüzde 2,5) olarak raporlandı.

 

Coronavac fiyatı ne kadar?

Çinli Sinovac Biotech firmasının Covid-19 için geliştirdiği CoronaVac aşısı hali hazırda Çin'de sağlık çalışanları ve yüksek risk grubunda kullanılıyor.

CoronaVac aşısının tek dozu Çin'de 200 yuan (yaklaşık 30 ABD Doları) tutuyor. Endonezya merkezli Bio Farma şirketi, Sinovac şirketiyle 40 milyon doz alımı için anlaşmaya vardığını ve aşının doz başına Endonezya'da 13.60 dolara mal olacağını bildirdi.

Türkiye ise Çin'den alınacak aşının bedava olacağını açıkladı.

 

BREZİLYA'DA TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech'in geliştirdiği "CoronaVac" isimli yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı adayından 120 bin doz geçtiğimiz hafta Brezilya'ya ulaştı.

Ancak, Çin'in geliştirdiği CoronaVac aşı adayı, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile muhalifi Sao Paulo Valisi Doria arasında tartışmalara neden oldu.

Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu (Anvisa) 29 Ekim'de meydana gelen 'ciddi' bir klinik kaza sonrası Sinovac'ın CoronaVac aşısının klinik deneylerini durdurma kararı aldıklarını duyurmuştu.

*

Anlayacağınız; Türkiye henüz Çin’de bile geniş halk yığınlarına uygulanmayan aşıyı bu ay içinde “riskli” gruplara yapma kararı aldı.

Bir ilginç nokta; Çin aşısını bugüne kadar satın alan sadece iki ülkenin olması; Türkiye ve Endonezya.

Karar sizin…

 

*****************

 

İbretlik Sayıştay Raporu(!)

Gönderilen raporu gece okuyunca canım öyle bir sıkıldı ki; üzüldüm, kahroldum ve uzun süre gözüme uyku girmedi.

Rapor; tam anlamıyla “Bu kadarına pes” dedirtecek kadar vahim.

Rapor, TBMM’de CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu tarafından gündeme getiriliyor.

Kuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na soruyor:

“Sayın Bakan; Karayolları Genel Müdürlüğü'nün hesaplarını inceleyen Sayıştay, Cengiz İnşaat tarafından yapılan Ovit Tüneli'nde yaklaşık maliyeti 19 bin 568 lira olarak hesaplanan bir iş için firmaya 17 milyon lira ödendiğini yazıyor.

Aynı inşaatta köprü ayağı 2.95 metre daha kısa yapılmış, ama bedeli olan para tam ödenmiş. 

Soruyorum bu nasıl bir vicdan?”

*

Kuşoğlu devam ediyor:

“Ovit Tüneli'nin aydınlatması için 6 milyon yerine Cengiz İnşaata 21.5 milyon lira ödenmiş. Sayıştay Raporu’nda yazılı olan bu iddialar doğru mudur?”

*

Sonuç?

Ne olacağını sandınız ki, bu iddiaları ve Sayıştay Raporu’nu ne inkar eden ne de CHP’li Kuşoğlu’nun soru önergesine cevap veren var.

Yani her zamanki gibi!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test